Ponedeljek, 19. 5. 2025, 8.41
4 ure, 51 minut
V ZDA kljub Muskovim prizadevanjem rast proračunskih izdatkov

Elon Musk je do zdaj z vsemi ukrepi prihranil 71 milijard dolarjev.
Kljub množičnim odpuščanjem in drugim odmevnim ukrepom urada za vladno učinkovitost (Doge) pod vodstvom milijarderja Elona Muska bodo proračunski izdatki vlade Donalda Trumpa v prvem letu dni presegli izdatke prejšnje vlade Joeja Bidna v lanskem letu za 500 milijard dolarjev oziroma 460 milijard evrov, poroča časnik Boston Globe.
Elon Musk je pred lanskimi volitvami trdil, da bo v letu dni zmanjšal proračunsko porabo ZDA za 2.000 milijard dolarjev oziroma 1.840 milijard evrov. Marca letos je dejal, da bo to 1.000 milijard dolarjev oziroma 920 milijard evrov, 10. aprila pa je predvidel 150 milijard dolarjev oziroma 183 milijard evrov.
Do zdaj je z vsemi ukrepi, med drugim ukinjanjem agencije za mednarodni razvoj Usaid in drugimi rezi, prihranil le 71 milijard dolarjev oziroma 65 milijard evrov. Strokovnjakinja za proračun pri Inštitutu Manhattan Jessica Rield poudarja, da so bili zvezni izdatki februarja in marca letos za 86 milijard dolarjev oziroma 79 milijard evrov višji kot v istih mesecih pred letom dni.
Politično "nedotakljivi" kosi proračunske porabe
Musk se namreč do zdaj ni mogel dotakniti največjih kosov proračunske porabe. Vojska, veterani, obresti na javni dolg, zvezne pokojnine ter zdravstvena programa Medicare in Medicaid so namreč politično "nedotakljivi" in predstavljajo tri četrtine letnega proračuna ZDA.
V prvih sedmih mesecih proračunskega leta 2025, ki teče od oktobra lani, je primanjkljaj zveznega proračuna znašal 1.100 milijard dolarjev oziroma 1.000 milijard evrov, je 8. maja poročal kongresni urad za proračun. Prihodki so narasli za 146 milijard dolarjev oziroma 134 milijard evrov, izdatki pa za 342 milijard dolarjev oziroma 314 milijard evrov.
Doge je po analizi CNN odpustil 121 tisoč zveznih uslužbencev, vendar celotni plačilni seznam zvezne vlade znaša le 336 milijard dolarjev oziroma 308 milijard evrov. Doge bi tako lahko odpustil 95 odstotkov vseh zveznih uslužbencev in bi prihranil le pet odstotkov letnega proračuna.
Musk priznal: Morda sem bil naiven
Musk je 30. aprila novinarjem priznal, da je bil morda naiven. "Veste, to je res težko. Gre za to, koliko žrtev sta vlada in kongres pripravljena sprejeti. Če kongres ne bo omejil porabe, se ne bo spremenilo nič in nič ne kaže, da bi obstajala politična volja," je priznal Musk.