Četrtek,
9. 1. 2025,
17.44

Osveženo pred

7 ur, 52 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,32

Natisni članek

Natisni članek

žalovanje ZDA pogreb Jimmy Carter

Četrtek, 9. 1. 2025, 17.44

7 ur, 52 minut

V ZDA državniški pogreb Jimmyja Carterja #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,32

V nacionalni katedrali v Washingtonu se je danes odvil sklepni del pogrebnih slovesnosti preminulega nekdanjega predsednika ZDA Jimmyja Carterja. Udeležili so se je vsi še živeči bivši predsedniki ZDA, slovesnost pa je v razdeljeni državi prinesla kratek trenutek narodne enotnosti. Trenutni predsednik Joe Biden je v govoru posvaril pred sovraštvom.

Na slovesnosti je prvi spregovoril vnuk preminulega nekdanjega predsednika Joshua Carter, ki je predstavil življenje dedka izven Bele hiše. Biden pa je v svojem govoru posvaril pred širjenjem sovraštva in zlorabe moči. "Naša dolžnost je, da sovraštvu ne damo varnega zatočišča in da se zoperstavimo (...) največjemu grehu med vsemi, zlorabi moči," je dejal.

Pohvalil je karakter Carterja in njegovo delo tako v času predsedovanja kot po njem. "Vsaka minuta našega časa na zemlji je pomembna, to je definicija dobrega življenja," je nadaljeval in ljudi spodbudil, naj preučujejo moč Carterjevega zgleda. Zaključil je z izjavo, da pogreša svojega prijatelja, in se zahvalil družini Carter, da ga je delila s svetom, poroča britanski BBC.

Po navedbah Bidna ga je Carter, ko sta se dolgoletna prijatelja nazadnje srečala pred štirimi leti, prosil, naj ima slovesni nagovor na njegovem pogrebu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Peterica skupaj po letu 2018

V katedrali se je sicer zbralo približno 3000 ljudi, med katerimi so bili poleg Bidna tudi vsi bivši še živeči predsedniki države - Bill Clinton, George Bush, Barack Obama in Donald Trump, ki bo drugi predsedniški mandat nastopil 20. januarja. To je bilo prvo srečanje peterice po pogrebu nekdanjega predsednika Georgea H. W. Busha leta 2018.

Trump je sedel poleg Obame. Prvič po volitvah je bil tudi v isti sobi s svojo nasprotnico Kamalo Harris in prvič po štirih letih poleg svojega bivšega podpredsednika ZDA Mika Pencea, ki novoizvoljenega predsednika na volitvah ni podprl.

Carter je v starosti 100 let umrl 29. decembra lani. Na čelu države je bil demokratski politik med letoma 1977 in 1981, za svoje kasnejše humanitarno delovanje pa je leta 2002 prejel Nobelovo nagrado za mir.

Krsto s Carterjevim truplom so naprej prepeljali v Atlanto, kjer so se mu poklonili številni tako iz domače zvezne države kot iz tujine. V torek so ga prepeljali v Washington, kjer so se ljudje od njega poslavljali na Kapitolu. Po slovesnosti v katedrali pa ga bodo v njegovem rojstnem mestu Plains v Georgii v družinskem krogu pokopali ob njegovi leta 2023 preminuli soprogi Rosalynn.

Današnji dan je glede na izvršni ukaz predsednika Bidna v ZDA dan žalovanja. Zastave na vseh zveznih stavbah so skupno 30 dni izobešene na pol droga, danes pa so zaprte tudi nekatere zvezne službe, med njimi poštni uradi.

Jimmy Carter, pogreb, ZDA, nekdanji predsednik ZDA, Kapitol
Novice Slovo od nekdanjega ameriškega predsednika, ki je dočakal sto let #video
Kanadčanka
Novice Kanadčani vračajo udarec Trumpu. To je njihov odgovor.
Tanja Fajon
Novice Fajonova Trumpu: Slovenija na to ne pristaja, ne z orožjem ne s silo
Claudia Sheinbaum, predsednica Mehike, Mehika
Novice Predsednica Mehike Trumpu: ZDA preimenujte v Mehiško Ameriko