Sobota,
1. 2. 2025,
7.38

Osveženo pred

1 ura, 25 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,24

Natisni članek

Natisni članek

protesti Srbija

Sobota, 1. 2. 2025, 7.38

1 ura, 25 minut

Tri mesece po tragediji v Novem Sadu sledi študentska blokada mostov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,24
Srbija | Foto Reuters

Foto: Reuters

Minevajo trije meseci od nesreče na železniški postaji v Novem Sadu, kjer je v zrušenju nadstreška umrlo 15 ljudi. Ob tej priložnosti bodo študenti v tem mestu na severu Srbije danes blokirali vse tri tamkajšnje mostove čez Donavo, pridružili pa se jim bodo tudi študenti iz drugih mest.

Novosadskim študentom se bodo pridružili kolegi iz prestolnice, ki so 80 kilometrov dolgo pot opravili peš in s kolesi, pa tudi študenti iz drugih srbskih mest, kmetje in drugi občani ter znane osebnosti in predstavniki organizacij iz regije, ki podpirajo študente. 

Študenti beograjske univerze, ki so Beograd zapustili v četrtek peš in v petek s kolesi, so v petek zvečer usklajeno prispeli na železniško postajo v tem mestu, kjer je 1. novembra lani v zrušitvi nadstreška umrlo 15 ljudi. Prinesli so 15 vencev in jih položili na kraj usodnega padca nadstreška, obkroženi z več deset tisoč novosadskimi kolegi in tamkajšnjimi meščani, vsi z dvignjenimi mobilnimi telefoni s prižganimi lučmi.

Srbija | Foto: Reuters Foto: Reuters

Trije meseci – trije mostovi

Po poročanju portala N1 Srbija bodo v okviru akcije Trije meseci - trije mostovi danes od 15. ure blokirali Most svobode ter Varadinski in Žeželjev most. Novosadski študenti so tudi sporočili, da bodo prvi most predvidoma blokirali 24 ur, druga dva pa tri ure, vse pa bodo prenašali v neposrednem prenosu na spletni strani uns.blokada.info.

Blokada bo po pričakovanjih še en množičen dogodek študentskega gibanja, ki je nastalo po tragični nesreči, za katero študenti krivijo korupcijo in netransparentnost pri obsežni večletni obnovi postaje. Gibanje je akcije zaostrilo po nasilju nad protestniki, ki se vsak dan s 15 minutami molka poklonijo žrtvam.

Srbija | Foto: Reuters Foto: Reuters

V treh mesecih se jim je na ta način poklonilo več sto tisoč ljudi na ulicah več kot 130 mest po državi. Študentsko gibanje medtem pridobiva podporo. Največji protesti so bili v Beogradu 22. decembra in 27. januarja, ko se je po nekaterih ocenah v dveh dneh zbralo več kot 200 tisoč ljudi. Študenti tudi vztrajajo z blokado fakultet. Oblasti na čelu s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem trdijo, da so zahteve študentov izpolnili, ti pa jim sporočajo, da niso in da za njihovo izpolnitev ni pristojen Vučić.

Đoković poslal pomembno sporočilo: Študenti so šampioni

Znova je podporo študentom in njihovim prizadevanjem v petek izrazil srbski teniški zvezdnik Novak Đoković, ki je na beograjski derbi košarkarske evrolige med Partizanom in Crveno zvezdo prišel z angleškim napisom na majici "Študentje so šampioni". To je storil na dan, ko je povorka beograjskih študentov prišla v Novi Sad. 

Đokovićeva gesta je kmalu postala novica na medijskih portalih v Srbiji, delili pa so jo tudi na družbenih omrežjih.

Študenti nominirani za Nobelovo nagrado za mir

Srbski pisatelj in dramaturg Siniša Kovačević je medtem v petek sporočil, da so študenti iz Srbije postali uradni kandidati za Nobelovo nagrado za mir za leto 2025. "Pravkar je prispela potrditev Nobelove komisije, da so sprejeli kandidaturo," je na omrežju X zapisal Kovačević, ki je srbske študente za Nobelovo nagrado za mir nominiral skupaj z odvetnico Dijano Stojković.

Preberite še:

Zoran Janković in Aleksandar Vučić
Mnenja Nika Kovač: Jankoviću in Vučiću je treba prižgati rdečo luč
protestni pohod, Srbija
Novice V Beogradu voznik zapeljal med protestnike in poškodoval dve osebi
15 minut tišine v Beogradu
Novice Bo Razglas naslednja velika zgodba protestov v Srbiji?