Petek, 24. 5. 2024, 19.50
7 mesecev, 1 teden
Trenutek, ko se rakete ATACMS srečajo z rusko protizračno obrambo S-400 #video
Ameriške rakete dolgega dosega ATACMS, ki lahko po zadnji različici, dobavljeni Ukrajini marca letos, zadenejo cilje v oddaljenosti do 300 kilometrov, naj bi ruski vojski povzročale vedno večje težave, saj lahko povzročijo veliko škodo celo na ruskem ozemlju. Na omrežju Telegram je zaokrožil posnetek, na katerem lahko vidimo, kako učinkovite so te rakete proti sodobni mobilni ruski protizračni obrambi S-400 , ki sta jo med drugimi naročili tudi Indija in Turčija.
Na posnetku lahko vidimo sistem ruske mobilne protizračne obrambe S-400, po oceni vojaških strokovnjakov vreden več kot 700 milijonov evrov, v trenutku, ko zazna prihajajoče ukrajinske rakete in nanje izstreli rakete zemlja-zrak.
Ni sicer jasno, koliko raket je sistem pri tem prestregel, a očitno ne veliko, saj lahko v naslednjih sekundah vidimo, kako ukrajinske rakete – šlo naj bi za ameriški sistem ATACMS – rusko protizračno obrambo spremeni v prah.
💥 Ukraine used 5 ATACMS missiles to destroy air defenses near Russia's Mospyne airfield in occupied Donetsk region at ~12:50pm May 22 2024.
— Igor Sushko (@igorsushko) May 23, 2024
- Two S-300/400 SAM launchers destroyed, one damaged.
- 96L6E radar system destroyed.
- Control center for S-300/400 systems destroyed. pic.twitter.com/W5QlmiAMOw
Ob tem je treba poudariti, da je mobilni sistem protizračne obrambe S-400 eden najmodernejših in najdražjih ruskih sistemov, ki ga v zadnjih letih zelo uspešno tržijo tudi na tuje.
Med drugim je sistem leta 2019 naročila tudi Turčija, zaradi njenega članstva v Natu pa se je vnel velik diplomatski spor z ZDA, ki so računale na to, da bo njihova zaveznica nabavila sistem Patriot. Trenutno sistem S-400 že uporabljajo Rusija, Kitajska in Turčija, kmalu pa naj bi se jim pridružila tudi Indija, ki je zanje podpisala kar 5,4 milijarde evrov vredno pogodbo.