Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
21. 4. 2009,
13.21

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 4. 2009, 13.21

8 let, 9 mesecev

Študenti zagrebške filozofske fakultete preprečili predavanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Neodvisna pobuda za pravico do brezplačne izobrazbe študentov zagrebške filozofske fakultete je nadaljevala blokado predavanj na omenjeni visokošolski ustanovi, so potrdili predstavniki pobude.

Dodali so, da je ponedeljkovo blokado podprlo približno tisoč študentov. Vsak poskus pouka bodo prekinili s hrupom Protestniki pričakujejo, da se jim bodo pridružili ostali izmed približno 7000 študentov na filozofski fakulteti ter tudi profesorji. Večina predavalnic je danes zaklenjena, vsak poskus pouka pa bodo tudi danes prekinili s hrupom. Protestniki so povedali, da njihovo dejanje ni posledica vpliva grških študentov, ki so v Atenah zasedli nekaj fakultet. Prodekan filozofske fakultete Damir Boras je izjavil, da je proti sankcijam za protestnike ter da se je treba z mladimi pogovarjati. "Fakulteta podpira njihove zahteve po brezplačnem študiju, še enkrat jih vabim, naj opredelijo svoje zahteve, da se bomo lahko pogovarjali o njih," je dejal Boras. Vodstvo katedre na filozofski fakulteti bo sicer danes obravnavalo trenutne razmere.

Vodstvo: Tudi "brezplačno izobraževanje" mora nekdo plačati Protestniki zahtevajo ukinitev vseh oblik plačevanja visokošolskega izobraževanja - dodiplomskega, diplomskega in podiplomskega študija. Poudarjajo, da je dostop do splošnega izobraževanja za vse ne le v interesu študentov, temveč tudi celotne družbe, saj vlada zagovarja Hrvaško kot "družbo znanja". Medtem vodstvo fakultete ocenjuje, da mora tudi "brezplačno izobraževanje" nekdo plačati, kdo in kako bo oproščen šolnine, pa je možno urediti na različne načine.

Šolnine na Hrvaškem znašajo med 550 in 1250 evrov, študenti plačajo po linearnem sistemu, kar pomeni, da najbolj uspešni ne plačujejo nič, najslabši pa najvišjo možno šolnino. Šolnino plačuje več kot polovica študentov na Hrvaškem (55 odstotkov), večino vzdržujejo starši, nekateri pa tudi sami delajo, da bi lahko študirali, je zapisal današnji Jutarnji list.

Ne spreglejte