Ponedeljek, 11. 4. 2022, 17.19
2 leti, 7 mesecev
Šokantno dogajanje v bleščečem velemestu
V Šanghaju na Kitajskem, kjer so kljub že tri tedne trajajočemu strogemu zaprtju javnega življenja v zadnjih 24 urah zabeležili rekordno število primerov koronavirusa, se med prebivalci povečuje nezadovoljstvo, saj številni ne morejo priti niti do hrane. Zaradi lakote se dogajajo množična plenjenja trgovin.
Šestindvajsetmilijonski Šanghaj je v zadnjih 24 urah zabeležil več kot 26 tisoč novih primerov koronavirusa. Ker oblasti vztrajajo pri strogih ukrepih, v okviru katerih so prebivalcem prepovedale zapuščanje stanovanj, hkrati pa so številne trgovine zaprte, dobavne verige pa prekinjene, so številni ostali brez hrane in drugih osnovnih življenjskih potrebščin, poroča Sky News.
Lakota, protesti in plenjenje
Na družbenih omrežjih so tako že zakrožila poročila o lakoti.
8) Are people going hungry in Shanghai? Yes. Many people down to one meal a day. You can see here people rationing their vegetables into meal chunks. Dialogue is in Shanghainese, so it’s legit—checks out. pic.twitter.com/rhu7hsnLl8
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) April 10, 2022
Iz posameznih delov Šanghaja poročajo o množičnih ropih in protestih prebivalcev pred policijo.
food riot in shanghai—china’s largest and wealthiest city—under covid lockdown. pic.twitter.com/w0kBR2Pbmp
— ian bremmer (@ianbremmer) April 9, 2022
Mestne oblasti so postavile več kot sto montažnih bolnišnic, v katerih zadržijo vsakega posameznika, ki je pozitiven na novi koronavirus.
Na spodnjem posnetku je mogoče slišati, kako se prebivalci velemesta v nočnih urah glasno vzpodbujajo v težkih trenutkih, ki jih preživljajo.
Locked-down Shanghai residents shouted encouragement from their windows to each other as the city entered its third week under strict lockdown.
— Sky News (@SkyNews) April 11, 2022
Read more: https://t.co/AWpqjXNb9U pic.twitter.com/9GUL7XJrAP
Policija je začela uporabljati tudi pametne čelade, ki na vizirju prikazujejo telesno temperaturo civilistov na ulicah.
14) meanwhile, Police in Shanghai recently started wearing thermal-imaging view screen helmets designed to detect people on the streets with fevers, before lockdown. China is not letting a good crisis goto waste as chance for their surveillance measures.pic.twitter.com/rPlZ3UXsv6
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) April 10, 2022
Nevarnost za globalne dobavne verige
Popolno zaprtje javnega življenja v največjem kitajskem mestu Šanghaj, ki so ga ob obsežnem izbruhu okužb z novim koronavirusom oblasti uvedle konec marca in ta teden podaljšale za nedoločen čas, zavira dobavne tokove in gospodarsko dejavnost v državi. S tem pomeni tudi nov udarec za močno omajane globalne dobavne verige.Šanghaj z okoli 26 milijoni prebivalcev ni le največji od kitajskih megalopolisov, ampak tudi finančno in gospodarsko središče te azijske velesile, ki razpolaga z drugim največjim nacionalnim gospodarstvom na svetu.
V velemestu, ob izlivu reke Jangce v morje, je tudi najbolj prometno kitajsko pristanišče, javno življenje na območju Šanghaja pa je skoraj v celoti zaustavljeno že od konca marca in kljub številnim težavam, s katerimi se spopada mestno prebivalstvo, ni jasno, kdaj bo konec tega drakonskega ukrepa za boj proti epidemiji bolezni covid-19.
Kitajske oblasti namreč vztrajajo pri tako imenovani strategiji ničelnega covid-19, s katero želijo v celoti zatreti širjenje okužb z novim koronavirusom, ne glede na gospodarsko ceno.
Številne tovarne so tako zaustavile proizvodnjo in ustavile nove projekte, tiste, ki še obratujejo, pa se spopadajo z velikimi težavami pri dobavi materialov in sestavnih delov ter odpremi izdelkov. STA
25