Torek, 6. 9. 2022, 6.31
10 mesecev, 2 tedna
Razstrelili avtomobil proruskega vodje
194. dan vojne v Ukrajini. V zasedenem obalnem mestu Berdjansk na jugovzhodu Ukrajine je eksplodiral avtomobil, ki pripada separatističnemu vodji Artemu Bardinu. V regiji Herson se je porušil domnevno strateško pomemben most, je razvidno iz satelitskih posnetkov. V Putinovi novi doktrini o "ruskem svetu" je na 31 straneh zapisano, da bi Rusija morala "zaščititi in spodbujati tradicije in ideale ruskega sveta". Svetovne medije je obkrožil bizaren posnetek, na katerem poskuša Renato Karčaa, ruski jedrski strokovnjak, inšpektorje pri pregledu jedrske elektrarne v Zaporožju prepričati, da raketa, ki je priletela v bližino, ni ruska.
19.23 Eksplozija avta v okupiranem ukrajinskem mestu, separatistični vodja hudo ranjen
18.22 IAEA poziva k vzpostavitvi varnega območja okoli jedrske elektrarne v Zaporožju
16.55 V regiji Herson se je porušil domnevno strateško pomemben most
15.45 Bruselj predlaga zamrznitev vizumskega sporazuma z Rusijo
13.00 Ruski odposlanec: Raketa se je pred pristankom zavrtela za 180 stopinj
11.35 Zelenski računa na Trussovo, Putin ne pričakuje sprememb
10.40 Putin se je udeležil vojaških vaj s kitajsko vojsko
8.55 Zelenski: Smo en korak stran od radiacijske katastrofe
6.45 Rusija kupuje milijone granat in raket iz Severne Koreje
6.30 Putin odobril novo doktrino o zaščiti Rusije
19.23 Eksplozija avta v okupiranem ukrajinskem mestu, separatistični vodja hudo ranjen
V napadu z avtomobilsko bombo je umrl vodja ruske okupacijske uprave v ukrajinskem mestu Berdjansk Artjom Bardin, je sporočil predstavnik tamkajšnje lokalne uprave Vladimir Rogov. Po navedbah Rogova takšni primeri niso redki, v zadnjih tednih je bilo zaradi sodelovanja z okupatorjem izvedenih tudi več napadov na ukrajinske uradnike. Po eksploziji so sledili tudi streli, Bardin pa je bil hospitaliziran, njegovo zdravstveno stanje je resno.
"Takšni primeri se nenehno dogajajo," je dejal Rogov in incident označil za teroristični napad, poročajo tuje tiskovne agencije.
Bardin, pod čigar avtomobilom je "v samem središču Berdjanska" eksplodirala bomba, je zaradi hudih poškodb umrl kasneje v bolnišnici. Bardin je opravljal funkcijo komandanta mesta, na ta položaj pa so ga imenovale ruske oblasti, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Kijev za zdaj ni prevzel odgovornosti za napad, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V zadnjih tednih je bilo sicer izvedenih več napadov na ukrajinske uradnike, ki so sodelovali z ruskimi okupacijskimi oblastmi. Po navedbah dpa je nedavno prišlo tudi do streljanja v središču Berdjanska, ki se nahaja na ozemlju pod ruskim nadzorom ob obali Azovskega morja.
Взрыв в Бердянске: подорвано авто с российским "главой города", он в реанимации в тяжелом состоянии – росСМИ https://t.co/KGl74T1WaN pic.twitter.com/APiBlYkcsv
— Диалог.UA (@Dialog_UA) September 6, 2022
Separatistična in proruska berdjanska uprava je pojasnila, da so bili med eksplozijo poškodovani tudi trije civilni avtomobili, v katerih pa ni bilo nikogar. Separatisti so incident označili za teroristični napad. Ruska vojska pa je zavzela dele Ukrajine do zaporoške regije, vso hersonsko regijo in mesta Herson, Melitopol in Berdjansk. V obeh omenjenih regijah so proruske administracije napovedale referendume za priključitev teh območij k Rusiji.
— Мр Мурык (@muryk412) September 6, 2022
18.22 IAEA poziva k vzpostavitvi varnega območja okoli jedrske elektrarne v Zaporožju
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je po prvih preiskavah stanja v jedrski elektrarni v Zaporožju danes pozvala k vzpostavitvi varnega območja okoli nje. Generalni direktor agencije Rafael Grossi je v danes objavljenem poročilu zapisal, da so razmere v jedrski elektrarni trenutno nevzdržne, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Nujno so potrebni začasni ukrepi za preprečitev jedrske nesreče, ki bi se zgodila zaradi fizične škode, povzročene z vojaškimi sredstvi," so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP zapisali pri IAEA.
Po Grossijevi oceni je treba okoli jedrske elektrarne nujno vzpostaviti varno območje in tako preprečiti nevarnost uhajanja radioaktivnih snovi ter dodatno škodo na objektih, ki so zaradi večmesečnega obstreljevanja že tako poškodovani, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Grossi je v poročilu med drugim navedel, da so v turbinskih halah nameščena ruska oklepna vozila, in pozval k njihovemu umiku, ker bi lahko ogrozila varnost elektrarne. Dejal je tudi, da v jedrski elektrarni zaposleni Ukrajinci pod rusko okupacijo že več mesecev delajo v nevarnih razmerah.
"To ni vzdržno in bi lahko vodilo k povečanju števila človeških napak, kar bi imelo posledice za jedrsko varnost," je opozoril Grossi in dodal, da je zaposlenih v elektrarni premalo, navaja dpa.
Vodja IAEA je izrazil tudi zaskrbljenost zaradi motenj pri zunanji oskrbi elektrarne z elektriko. "Napajanje zunaj lokacije je bistvenega pomena za nadaljnje varno delovanje elektrarne," je še navedeno v poročilu.
Misija strokovnjakov IAEA, ki naj bi proučili stanje v nuklearki, je delo sicer začela pretekli četrtek. Grossi je kmalu po prvem ogledu opozoril, da je bila fizična celovitost jedrske elektrarne večkrat kršena. V ponedeljek so nato sporočili, da bosta dva strokovnjaka IAEA odslej stalno prisotna v jedrski elektrarni.
Jedrska elektrarna v Zaporožju v osrednji Ukrajini je največja v Evropi, v začetku marca, kmalu po začetku invazije na Ukrajino, pa je nadzor nad njo prevzela ruska vojska. Strah pred jedrsko katastrofo se je povečal po tem, ko so se v začetku julija okrepili spopadi v okolici elektrarne. Odgovornost za obstreljevanje sprti strani vseskozi prelagata druga na drugo.
V Harkovu iz živalskega vrta ušel šimpanz
V Harkovu je iz tamkajšnjega živalskega vrta ušel šimpanz in se prosto sprehajal po mestu, medtem ko so ga želeli uslužbenci ujeti in vrniti nazaj. Ko je v mestu začelo deževati, je šimpanz le prišel do uslužbenke živalskega vrta in dovolil, da so mu nadeli pelerino ter ga odpeljali v živalski vrt.
#Ukraine In Kharkiv, a chimpanzee escaped from a zoo. It was walking around the city while zoo employees tried to convince it to return. Suddenly it started to rain, and the ape ran to a zoo employee for a jacket and then agreed to return to the zoo. pic.twitter.com/4AGiAHw1wf
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) September 6, 2022
16.55 V regiji Herson se je porušil domnevno strateško pomemben most
— Brady Africk (@bradyafr) September 6, 2022
Kot je razvidno iz satelitskih posnetkov, naj bi se porušil most čez reko Dneper, ki leži v bližini mesta Nova Kahovka v regiji Herson in severovzhodno od istoimenskega mesta. Iz posnetkov, ki so bili posneti 24. avgusta, je bil most še viden, posnetki današnjega dne pa razkrivajo, da mosta na njih ni več, je na Twitterju zapisal Brady Africk, ki se ukvarja tudi s pridobivanjem satelitskih posnetkov.
Za zdaj še ni jasno, zakaj se je most nad hidroelektrarno Kahovka podrl oziroma kdo ga je porušil. Most povezuje pretežno ruski Krim in dele severno od reke Dneper, ki so ukrajinski, in je pomemben prehod na območje, kjer se nadaljujejo spopadi. Prav tako čez reko Dneper ni veliko mostov, ki bi povezovali jugovzhod Ukrajine in regijo Herson.
15.45 Bruselj predlaga zamrznitev vizumskega sporazuma z Rusijo
Evropska komisija je danes predlagala popolno zamrznitev izvajanja sporazuma o poenostavljenem izdajanju vizumov med EU in Rusijo, kar pomeni, da bodo ruski državljani precej težje pridobili schengenske vizume, je povedala evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Za zamrznitev sporazuma so se sicer zavzeli že zunanji ministri EU.
"Rusija je odgovorna za neupravičeno, neizzvano vojaško agresijo proti ukrajinski celovitosti, suverenosti in neodvisnosti. Ne gre zgolj za agresijo proti Ukrajini, ampak tudi za grožnjo naši varnosti. Ruskim državljanom ne sme biti omogočen lahek dostop do EU, biti turist v EU ni temeljna pravica," je odločitev za zamrznitev sporazuma z Rusijo pojasnila komisarka Johansson.
Popolna zamrznitev sporazuma iz leta 2007, ki poenostavlja izdajanje vizumov, veljavnih največ 90 dni, med drugim pomeni, da bo vizumska taksa za ruske državljane namesto 35 stala 80 evrov, je sporočila komisija.
Podaljšal se bo tudi čas obravnave prošenj za izdajo vizumov. Standardni rok za odločitev se bo podaljšal z 10 na 15 dni, v posameznih primerih pa ga bodo lahko države članice podaljšale tudi na 45 dni, če bo potrebna podrobnejša obravnava prošnje.
Poleg tega bo ruskim državljanom otežen dostop do vizumov, ki omogočajo večkratni vstop v schengensko območje. Predložiti pa bodo morali tudi vse dokumente, potrebne za izdajo vizuma, ne zgolj tistih s skrajšanega seznama, določenega v sporazumu, je še povedala komisarka Johansson.
Obenem Bruselj predlaga usklajen pristop k nepriznavanju ruskih osebnih dokumentov, izdanih v okupiranih regijah v drugih državah, kot sta ukrajinski Herson in Zaporožje. Članice naj ne priznavajo ruskih potnih listov, izdanih na ukrajinskih okupiranih območjih, kot veljavnih dokumentov za izdajanje vizumov in prehajanje zunanjih meja EU, navajajo na komisiji.
S tem zakonodajnim predlogom, ki ga morata potrditi še Svet EU in Evropski parlament, bo takšen pristop obvezen za vse države članice. Svet EU, v katerem so zastopane članice, pa bo moral potrditi tudi predlog o zamrznitvi vizumskega sporazuma. Komisarka pričakuje, da bo odločitev o zadnjem sprejeta še ta teden.
Zunanji ministri članic so sicer pretekli teden na neformalnem zasedanju v Pragi že dosegli politično soglasje o tem, da se popolnoma zamrzne sporazum med EU in Rusijo. Strinjali so se tudi, da potnih listov, izdanih s strani ruskih oblasti na okupiranih območjih Ukrajine, ne bodo priznali. Rusija je odločitev o zamrznitvi sporazuma označila za absurdno, Ukrajina pa za polovičen ukrep.
Veljavne vizume za vstop v schengensko območje je sicer 1. septembra imelo okoli 963 tisoč Rusov, kažejo podatki Evropske komisije. EU je del sporazuma o poenostavljenem izdajanju vizumov, ki se nanaša na poslovneže in uradnike, zamrznila že konec februarja, kmalu po sprožitvi ruske agresije na Ukrajino.
13.00 Ruski odposlanec: Raketa se je pred pristankom zavrtela za 180 stopinj
Longer video with sound, as the original was a niche tweet and I naively assumed most people interested would already have seen the actual clip of this exchange. pic.twitter.com/UtylnIQhBg
— Mac William Bishop (@MacWBishop) September 2, 2022
V javnost je pricurljal posnetek s kraja padca granate v okolici jedrske elektrarne Zaporožje, na katerem poskuša ruski odposlanec z bizarnim pojasnilom inšpektorje Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) prepričati, da se je raketa pred pristankom zavrtela za 180 stopinj, zato ni mogoče, da so jo izstrelile ruske sile.
"Priletela je od tam, iz smeri Nikopola (mesto v južni Ukrajini, op. a.). In se zavrtela. Pravzaprav je letela k tlom in se obrnila," na posnetku pojasnjuje ruski uradnik in z roko kaže ostanke rakete, navaja Business Insider. Tako je hotel pojasniti, zakaj je raketa priletela iz smeri, kjer so ruski vojaki.
Renato Karčaa z inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), Zaporožje
Moški na videoposnetku je Renato Karčaa, ruski jedrski strokovnjak, svetovalec Rosatoma, ruske državne jedrske družbe, navaja avtor videoposnetka, novinar Mac William Bishop.
Karčaa je spremljal delegacijo IAEA pri pregledu jedrske elektrarne v Zaporožju. Ukrajinski minister za energijo Herman Gluščenko je že dejal, da se je Karčaa vedel kot turistični vodnik in širil napačne informacije, zato je proti njemu napovedal sankcije.
11.35 Zelenski računa na Trussovo, Putin ne pričakuje sprememb
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v ponedeljek izrazil upanje, da bo nova voditeljica britanskih konservativcev in naslednica Borisa Johnsona na čelu vlade Liz Truss Kijevu pomagala ustaviti rusko agresijo. Medtem pa so ruske oblasti danes sporočile, da v odnosih z Veliko Britanijo ne pričakujejo sprememb na bolje.
Ukrajinski predsednik je v svojem ponedeljkovem govoru poudaril, da se veseli začetka sodelovanja z novo britansko premierko Liz Truss, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Verjamem, da bomo skupaj lahko storili več za zaščito svojih narodov in preprečili vsa destruktivna ruska prizadevanja. V Ukrajini jo dobro poznamo, vedno je bila na svetli strani evropske politike," je dejal in dodal, da je zdaj najpomembneje ohraniti enotnost med državama.
Ruske oblasti so medtem v povsem drugačnem tonu sporočile, da ne pričakujejo sprememb v odnosih z Veliko Britanijo. "Glede na izjave Liz Truss, ko je bila še zunanja ministrica, lahko z veliko gotovostjo rečemo, da ni mogoče pričakovati sprememb na bolje," je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Velika Britanija je bila pod vodstvom odhajajočega premierja Johnsona ena od najtrdnejših podpornic Ukrajine od vsega začetka ruske invazije. London je Kijevu do zdaj namenil ogromno vojaške opreme in finančnih sredstev. Mogoče je pričakovati, da bo Trussova nadaljevala to politiko odločnega boja proti Rusiji.
Johnson in Zelenski sta v ponedeljek popoldne sicer govorila po telefonu in pri tem, kot so pozneje sporočili z Downing Streeta 10, sklenila, da bosta tudi po zamenjavi na čelu britanske vlade "ostala v tesnem stiku kot prijatelja".
Johnson, ki je že večkrat obiskal Kijev, se je ukrajinskemu predsedniku zahvalil za njegovo "vodenje in prijateljstvo" ter dodal, da mu je bilo v čast in privilegij sodelovati z njim in ga podpirati.
10.40 Putin se je udeležil vojaških vaj s kitajsko vojsko
Ruski predsednik Vladimir Putin se je danes udeležil obsežnih vojaških vaj, ki jih ruska vojska na Daljnem vzhodu izvaja skupaj s Kitajsko in več drugimi državami. Putin naj bi tam opazoval zadnjo fazo vaj, ki so se začele pretekli četrtek, končale pa se bodo v sredo.
Putin se je na prizorišču vaj srečal z obrambnim ministrom Sergejem Šojgujem in načelnikom generalštaba ruske vojske Valerijem Gerasimovom, je danes po poročanju ruske tiskovne agencije Tass sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Pozneje naj bi si glede na njegovo napoved ruski predsednik ogledal zadnji del vaj, te se bodo končale v sredo.
#PLA #Chinesearmy practices joint air-ground operations during Russian #Vostok2022 drillshttps://t.co/gOHTEirY6L
— Army Recognition (@ArmyRecognition) September 6, 2022
Vojaške vaje, imenovane Vostok 2022, izvajajo na več območjih, namenjenih za vojaški trening na ruskem Daljnem vzhodu in morju ob vzhodni obali. Glede na navedbe Moskve na njih sodeluje več kot 50 tisoč vojakov, vključenih je več kot pet tisoč kosov vojaške opreme, vključno s 140 zračnimi plovili in 60 ladjami.
Med sodelujočimi državami je več ruskih sosed, pa tudi Sirija, Indija in ključna zaveznica Kitajska. Podobne vaje so bile nazadnje leta 2018.
8.55 Zelenski: Smo en korak stran od radiacijske katastrofe
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obtožil Rusijo, da namerno poslabšuje razmere okoli jedrske elektrarne v Zaporožju, potem ko je elektrarna v ponedeljek izgubila povezavo z energetskim omrežjem države.
Tiskovni predstavnik Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je za CNN povedal, da je bil daljnovod, ki povezuje Zaporožje z ukrajinskim energetskim omrežjem, namerno odklopljen zaradi požara. Tiskovni predstavnik je še dejal, da linija ni utrpela nobene škode in da bo znova vzpostavljena takoj, ko bo požar pogašen.
Ukrajina je za obstreljevanje obtožila Rusijo, ki je po njenih besedah povzročila požar. "Zelo zgovorno se mi zdi dejstvo, da Rusija to počne prav zdaj, tik pred sklepi IAEA. Obstreljevanje ozemlja Zaporožja pomeni, da je teroristični državi vseeno, kaj pravi IAEA, vseeno ji je, kaj bo odločila mednarodna skupnost," je Zelenski dejal v ponedeljkovem večernem nagovoru.
"Rusijo zanima zgolj to, da čim dlje ohrani najslabše razmere," je dodal Zelenski in pojasnil, da so jedrsko elektrarno v Zaporožju že drugič izključili iz ukrajinskega omrežja, s čimer je "en korak stran od radiacijske katastrofe". "To je mogoče spremeniti samo s krepitvijo sankcij, samo z uradnim priznanjem Rusije kot teroristične države - na vseh ravneh," je sklenil Zelenski.
6.45 Rusija kupuje milijone granat in raket iz Severne Koreje
Rusija kupuje milijone granat in raket iz Severne Koreje, razkriva najnovejše poročilo ameriških obveščevalnih služb, poroča The New York Times.
Uradniki ZDA tudi menijo, da poleg tega Iran v Rusijo dostavlja vojaška brezpilotna letala. Navajajo še, da sankcije zelo vplivajo na zmožnosti Rusije za pridobitev orožja za vojno v Ukrajini.
6.15 Putin odobril novo doktrino o zaščiti Rusije
Ruski predsednik Vladimir Putin je odobril novo rusko zunanjepolitično doktrino, ki temelji na konceptu "ruskega sveta", ki ga uporabljajo konservativni ideologi, da bi upravičili posredovanje v tujini za zaščito svojega prebivalstva.
V "humanitarni politiki", objavljeni po več kot šestih mesecih vojne v Ukrajini, je na 31 straneh zapisano, da bi Rusija morala "zaščititi in spodbujati tradicije in ideale ruskega sveta", poroča Reuters.
Čeprav je Putinova nova doktrina predstavljena kot nekakšna "mehka" strategija sile, kot uradne potrjuje politične ideje o ruski politiki in veri, ki jih nekateri uporabljajo za upravičevanje ruske okupacije delov Ukrajine. Na fotografiji ruski predsednik na srečanju z ornitologi in člani rejnega centra kamčatskih sokolov na Kamčatki, 5. september 2022.
Čeprav je predstavljena kot nekakšna "mehka" strategija sile, potrjuje politične ideje o ruski politiki in veri, ki jih nekateri uporabljajo za upravičevanje ruske okupacije delov Ukrajine in podporo proruskim posameznikom na vzhodu države.
"Ruska federacija podpira svoje sonarodnjake, ki živijo v tujini, pri izrabi svojih pravic, zagotavljanju zaščite njihovih interesov in ohranjanju ruske kulturne identitete," še navaja dokument.
68