Jean-Claude Juncker je tisti mož, ki je bil na čelu evroskupine, ko je Slovenija kot svojo valuto sprejela evro, vlado Luksemburga pa vodi že 18 let in želi to početi še naprej.
Krščansko-socialna stranka (CSV) Jeana-Clauda Junckerja, ki je v Luksemburgu, najbogatejši članici EU, na oblasti že 70 let, je na nedeljskih predčasnih volitvah prejela manj glasov kot na zadnjih volitvah, zato bo tokrat Juncker težje oblikoval vlado kot do zdaj. Juncker, evropski premier z najdaljšim stažem, je po 18 letih pred meseci odstopil zaradi afere z obveščevalno službo SREL. Očitali so mu, da se je bolj kot z delanjem reda doma ukvarjal z reševanjem evra. Brezposelnost v eni najbogatejši držav na svetu se je povečala na skoraj sedem odstotkov, dolg pa se je v zadnjih 15 letih potrojil. Juncker, ki je pred tem v neki drugi aferi preživel prvo glasovanje o nezaupnici v Luksemburgu po letu 1848, je odstopil, Luksemburžani pa so se podali na volišča sedem mesecev prej, kot je bilo načrtovano.
V vladi že tri desetletja
Juncker, rojen 9. decembra 1954, je na luksemburško politično sceno stopil z 28 leti. Leta 1984 je bil prvič izvoljen v luksemburški parlament in v vladi Jacquesa Santerja prevzel položaj ministra za delo. Član vlade je tako že 30 let. Pred volitvami leta 1989 je bil hudo poškodovan v avtomobilski nesreči, po kateri je bil dva tedna v komi. Čeprav je na čelu luksemburške desnosredinske krščansko-socialne stranke, zagovarja stališča, ki veljajo za "načela levice". Nanj naj bi imel velik vpliv oče, ki je bil sindikalist in jeklarski delavec.
Trdno verjame v evropske sanje
Januarja je sklenil osemletno vodenje evroskupine, na čelo katere je bil imenovan septembra 2004, mandat pa je začel januarja 2005, ko se je Slovenija pospešeno pripravljala na prevzem evra, kar se je nato zgodilo januarja 2007. Juncker je predan evropskemu projektu, trdno verjame v evropske sanje in brani obstoj evra. Kot vodja evroskupine si je prizadeval upoštevati interese majhnih držav. Starosta evropskih voditeljev – med vsemi voditelji članic EU in nasploh demokratično izvoljenih voditeljev na svetu je najdlje na položaju –, spreten in duhovit retorik, karizmatičen voditelj ter verižni kadilec je evroskupino vodil skozi največjo krizo v njeni zgodovini. Po osmih letih ga je vodenje evroobmočja, ki je od izbruha svetovne krize na težki preizkušnji, po navedbah sodelavcev preprosto utrudilo.
"Vse ima svoj konec, samo klobasa ima dva," je v svojem značilnem, s humorjem začinjenem slogu Juncker pospremil svoje zadnje zasedanje evroskupine, ki ga je še vodil. V poslovilnem nagovoru Evropskega parlamenta je okaral bogate severne evropske države, češ da so postale arogantne in da vsiljujejo svojo voljo šibkejšim evropskim partnericam z juga celine. Evropski poslanci so pohvalili njegov smisel za humor in poštenost, nekateri pa menijo, da bi moral na mestu predsednika Evropske komisije naslediti Joseja Manuela Barrosa. Izkušenj mu gotovo ne manjka, hkrati pa ima dostop do vseh ključnih igralcev na evropskem odru. Odlikuje ga še znanje jezikov, tekoče govori nemško, francosko in angleško. "Ko želim govoriti francosko, mislim v nemščini, ko želim govoriti nemško, mislim v francoščini, in na koncu sem nerazumljiv v vseh jezikih," je nekoč dejal in s tem nakazal, kako mu je uspelo pomiriti pogosto povsem drugačne poglede dveh največjih evropskih sil. Kategorično je zanikal, da cilja na enega od visokih položajev v EU.
Opozicija lahko skupaj sestavi vlado
Čeprav priznava, da je v vsem času, ki ga je preživel na političnem odru, zanj "oblast izgubila ves erotični naboj", želi še enkrat poskusiti sestaviti luksemburško vlado. CSV je prejela tri sedeže manj kot na volitvah leta 2009, tri največje opozicijske stranke pa imajo skupaj v 60-članskem parlamentu dovolj sedežev, da sestavijo koalicijo. Socialisti verjetno ne bodo šli še enkrat v vlado s CSV, saj so Junckerju odpovedali podporo po škandalu s SREL. Juncker namerava na pogovore najprej povabiti liberalce. Njihov vodja in župan Luxemburga, 40-letni Xavier Bettel, se je po volitvah razglasil za pravega zmagovalca, saj so liberalci v primerjavi z letom 2009 pridobili največ sedežev in lahko Junckerju dajo košarico.