Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 12. 2008,
15.59

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 12. 2008, 15.59

8 let, 5 mesecev

Papež v mirovni poslanici pozval k skupnemu boju proti revščini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Papež Benedikt XVI. je v objavljeni poslanici ob svetovnem dnevu miru, ki ga katoliška cerkev obeležuje 1. januarja, pozval k skupnemu boju proti revščini, s čimer bi prispevali k miru na svetu.

Ob tem je papaž pozval h "globalni solidarnosti" med bogatimi in revnimi državami. Posebej veliko zaskrbljenost je izrazil glede lakote in bolezni, kot so malarija, tuberkuloza in aids, ki "močno vplivajo na poslabšanje splošnih pogojev v državah" in proti katerim se lahko borimo le s sodelovanjem vseh držav. Kot je ob tem poudaril, se je predvsem težko boriti proti aidsu, če se ob tem ne soočimo z moralno problematiko, ki je povezana s širjenjem nevarnega virusa. "Visoka stopnja rodnosti ne vodi neposredno v revščino" Obenem je Benedikt XVI. zavrnil idejo, da visoka stopnja rodnosti vodi v revščino, in se zavzel za to, da bi namesto kampanj za nadzor rojstev spodbujali razvojne projekte. Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je prav tako obsodil razširjeno prakso splava, ki ga dojema kot "izbris milijonov otrok, ki niso bili rojeni v imenu boja proti revščini", medtem ko v resnici predstavljajo "izginotje najrevnejših med ljudmi".

"Premožni so izgubili kompas" Papež je ob tem spomnil, da revščina zadeva tudi premožne in visoko razvite družbe. "Gre za ljudi, ki so izgubili notranjo orientacijo, in ki kljub gospodarski dobrobiti doživljajo različne oblike pomanjkanja," je dejal Benedikt XVI. in izpostavil razliko med "materialno" ter "moralno in duhovno revščino".

"Finančni trg je nevaren, ker temelji na egoizmu" V poslanici se je dotaknil tudi finančne krize, ki je po njegovem pokazala, kako nevaren je za vse finančni trg, ki deluje po egoistični logiki. Kriza je po njegovem posledica prizadevanja za ustvarjanje dobička na račun skupnega dobrega. Namesto tega svet potrebuje "usmeritev k cilju popolne solidarnosti" v smislu krščanske ljubezni do bližnjega, je še po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal papež.

Ne spreglejte