Ponedeljek,
13. 4. 2020,
19.33

Osveženo pred

4 leta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 9,80

36

Natisni članek

ZDA Koronavirus virus gospodarstvo

Ponedeljek, 13. 4. 2020, 19.33

4 leta

pandemija novega koronavirusa po svetu

Francozi podaljšali ukrepe, Macron priznal: Nismo bili pripravljeni #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 9,80

36

Francoski predsednik Emmanuel Macron je ukrepe, sprejete zaradi pandemije novega koronavirusa, podaljšal do 11. maja. Na Kitajskem so medtem zabeležili najvišje število novih okužb od 6. marca, oblasti poskušajo preprečiti drugi val epidemije. Vrh Svetovne zdravstvene organizacije opozarja, da je covid-19 desetkrat bolj smrtonosen od prašičje gripe in da bo širjenje ustavilo le učinkovito cepivo.

Emmanuel Macron je sporočil, da so ukrepe v Franciji podaljšali do 11. maja. | Foto: Reuters Emmanuel Macron je sporočil, da so ukrepe v Franciji podaljšali do 11. maja. Foto: Reuters Francoski predsednik Emmanuel Macron je v večernem govoru sporočil pričakovano novico, in sicer podaljšanje ukrepov. Te so za zdaj podaljšali do 11. maja.

"Upanje se vrača, a nič ni še zagotovo," je dejal ob tem in priznal, "da francoska vlada ni bila dovolj pripravljena na izbruh novega koronavirusa. Primanjkovalo nam je zaščitnih oblačil, mask, razkužil, tako kot drugim državam ... Sprejemati smo morali težke odločitve." 

Odprtje šol najhitreje 11. maja, festivalov ne bo vsaj do sredine julija

Kdorkoli bo zapustil domovanje, bo moral imeti še naprej s seboj dokument, na katerem bo upravičen razlog, da se je odpravil na pot. Francoske meje bodo do nadaljnjega ostale zaprte za državljane nečlanic EU. Restavracije, bari, kinodvorane in druga javna zbirališča ostajajo zaprti, festivalov ne bo vsaj do sredine julija. 

Šole bi se po predsednikovih besedah lahko začele ponovno odpirati 11. maja. Takrat naj bi bila Francija pripravljena na testiranje vsakega državljana s simptomi koronavirusa. Macron je še dodal, da bodo v sodelovanju s partnerji EU okrepili raziskave za razvoj cepiva proti tej bolezni.

Iz Francije sicer prihajajo spodbudne številke, ki dajejo upanje, da se utegnejo razmere postopno izboljševati. V zadnjih 24 urah je v deželi galskih petelinov umrlo 574 ljudi, še pred tremi dnevi je bila ta številka za več kot 700 višja. Skupno število žrtev se je približalo 15 tisoč, število bolnikov na intenzivni negi pa je upadlo še peti dan zapored, poroča BBC. Kljub temu je Macron opozoril, da so bolnišnice na nekaterih predelih Francije še vedno pod velikim pritiskom.

V VB prezgodaj za rahljanje ukrepov Dominic Raab | Foto: Reuters Foto: Reuters

Podaljšanje ukrepov gre pričakovati tudi v Veliki Britaniji, kjer je v zadnjih 24 urah zaradi novega koronavirusa umrlo 717 ljudi, kar je najmanj po 6. aprilu. V VB so presegli 11 tisoč smrtnih žrtev (11.329). Na novo okuženih v zadnjem dnevu je bilo 4.342, do zdaj so zabeležili 88.621 okužb.

Na ponedeljkovi novinarski konferenci, na kateri je zunanji minister Dominic Raab nadomeščal premierja Borisa Johnsona, so dejali, da je za rahljanje ukrepov in zmanjševanje socialne distance še prezgodaj, da pa so zadovoljni, da ljudje v veliki meri upoštevajo predpise. 

Pričakujejo, da se bo število mrtvih na 24 ur ta teden še zviševalo, spodbuja pa jih podatek, da se število novih bolnikov, ki morajo v bolnišnico, znižuje.

Na Kitajskem največ novih okužb s covid-19 v zadnjih šestih tednih

S Kitajske medtem poročajo o najvišjem številu novih okužb s covidom-19 v zadnjih šestih tednih. V zadnjem dnevu so namreč tamkajšnje zdravstvene oblasti zabeležile 108 novih okuženih s tem virusom, od tega je bilo okuženih 98 prišlekov iz tujine. To je najvišje dnevno število zabeleženih novih okužb z novim koronavirusom od 6. marca, ko so poročali o 143 novih okužbah. Kitajska zdaj usmerja prizadevanja v preprečitev drugega vala epidemije, ki se kaže predvsem pri državljanih, ki se vračajo iz tujine.

Peking je 28. marca prepovedal vstop tujcev na Kitajsko, a po poročanju državnih medijev potniki, ki prehajajo mejo iz Rusije, širijo covid-19 v obmejnem kitajskem mestu Suifenhe v severovzhodni provinci Heilongjiang. V tem mestu so do sobote potrdili okužbo pri okoli 300 ljudeh, med njimi jih sto ne kaže simptomov okužbe. Pri najnovejših primerih okužbe, o katerih kitajska zdravstvena komisija poroča danes, je deset takšnih, ki so se prenesli lokalno. Od tega je sedem primerov v provinci Heilongjiang, trije pa v južni provinci Guangdong.

V zadnjem dnevu so na Kitajskem zabeležili 108 novih okuženih s koronavirusom, od tega je bilo okuženih 98 prišlekov iz tujine. To je najvišje dnevno število zabeleženih novih okužb z novim koronavirusom od 6. marca, ko so poročali o 143 novih okužbah. | Foto: Reuters V zadnjem dnevu so na Kitajskem zabeležili 108 novih okuženih s koronavirusom, od tega je bilo okuženih 98 prišlekov iz tujine. To je najvišje dnevno število zabeleženih novih okužb z novim koronavirusom od 6. marca, ko so poročali o 143 novih okužbah. Foto: Reuters

V slednji, kjer se nahaja metropola Gvangžou, se prav tako bojijo novega vala okužb. V tem mestu so zaščitni ukrepi po poročanju ameriške televizije CNN usmerjeni proti afriški skupnosti. Afričane naj bi izseljevali iz domov in jim preprečevali nastanitev v hotelih, tudi če pred kratkim niso bili v tujini.

Kitajsko zunanje ministrstvo je v nedeljo sporočilo, da od lokalnih oblasti v Gvangžou pričakuje, da bodo "zavrnile vse rasistične in diskriminatorne pripombe". Na Kitajskem so do zdaj zabeležili 82.160 primerov okužbe z novim koronavirusom, od tega je 77.663 ljudi prebolelo bolezen, 3.341 bolnikov pa je umrlo, piše STA.

Razmere v New Yorku se umirjajo

Guverner države New York in župan mesta New York sta v ponedeljek sporočila, da se širjenje pandemije koronavirusa umirja. Po besedah guvernerja Andrewa Cuoma je število mrtvih od nedelje na ponedeljek zraslo za 671 na 10.056, kar je 87 novih smrtnih primerov manj kot dan prej, piše STA

V New Yorku menijo, da so že dosegli vrh epidemije. | Foto: Reuters V New Yorku menijo, da so že dosegli vrh epidemije. Foto: Reuters "Nadziramo širjenje okužb. Krivulja se ravna še naprej," je dejal Cuomo in govoril o pomladi, ki prinaša življenje. "Spet bomo zaživeli in se prerodili," je dejal guverner, ki je pred tem zjutraj za radio Howarda Sterna povedal, da bo krize resnično konec šele, ko bo na voljo cepivo, kar pa naj se ne bi zgodilo še 18 mesecev. Kot je dodal, se mu zdi, da so v državi dosegli vrh pandemije. V bolnišnice so po poročanju STA v nedeljo sprejeli 1958 novih bolnikov, kar je najmanj v dveh tednih. Skupaj je sedaj v bolnišnicah po državi 18.825 bolnikov s koronavirusom, vse več pa jih tudi odpuščajo z zdravljenja.

Guverner in župan Bill De Blasio večinoma dobro sodelujeta, se pa ne strinjata povsem glede odprtja šol. De Blasio je napovedal, da bodo šole v mestu za letošnje šolsko leto ostale zaprte, Cuomo je odgovoril, da je to njegova odločitev in ne ve, kaj se bo zgodilo junija.

rafinerija Ina nafta Reka Rijeka
Novice Zgodovinski dogovor svetovnega naftnega kartela

Število hospitalizacij in sprejemov v intenzivno nego začelo upadati

ZDA so tako prve na svetu po številu okuženih in po številu mrtvih, konca najhujšega pa ni videti kljub pozitivnemu javnemu razmišljanju direktorja Nacionalnega inštituta za zdravje Anthonyja Faucija. Ta na primer ni mogel zagotoviti, da bo udeležba na splošnih volitvah 3. novembra varna. Fauci je v nedeljo nastopil na več ameriških televizijah in dejal, da je previden optimist, ker je število hospitalizacij in sprejemov v intenzivno nego začelo upadati tudi v zelo prizadetih državah, kot je New York.

"Obstajajo znamenja, da se število novih okužb ne le izravnava, ampak tudi zmanjšuje," je dejal Fauci. Sam se je sicer znašel v težavah, ker je priznal, da bi lahko bilo okužb in mrtvih manj, če bi prej ukrepali. "Bilo je veliko odpora proti zapiranju zadev v začetku leta," je dejal za CNN. Pri tem ni posebej imenoval ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je sprva izrazito nasprotoval zapiranju gospodarstva.

Christian Drosten
Novice Novi zvezdniki v dobi morilskega virusa #video

NYT: Trump se je upiral ukrepanju

Ko so Faucija vprašali, ali bi bilo mrtvih manj, če bi predsednik prej ukrepal, pa je odgovoril le, da zdaj pač je, kar je. New York Times je v nedeljo objavil daljši prispevek o tem, kako se je predsednik uvodoma upiral ukrepanju, ker ni zaupal strokovnjakom in javnim uslužbencem, ampak bolj svojemu občutku, da z virusom ne bo nič hudega.

Trump je v odziv na poročanje New York Timesa in Faucijeve najnovejše izjave tvitnil: "Žal je vse posneto, lažne novice. Kitajsko sem prepovedal veliko pred tem, ko so ljudje spregovorili". Ob tem je še delil zapis na Twitterju: "Čas za odpoved Fauciju."

Ameriški predsednik Donald Trump meni, da široko splošno testiranje ni potrebno, ker velika območja ZDA niso hudo prizadeta in ne potrebujejo testov. | Foto: Reuters Ameriški predsednik Donald Trump meni, da široko splošno testiranje ni potrebno, ker velika območja ZDA niso hudo prizadeta in ne potrebujejo testov. Foto: Reuters

Trumpova priporočila o omejitvi gibanja po ZDA potečejo 30. aprila. Ukrepe za omejitve gibanja in odpiranja gospodarstva bodo sicer sprejemali guvernerji zveznih držav, ki trenutno ne kažejo naklonjenosti, da bi natančno določili datume odpiranja posameznih panog. Fauci je dejal, da bi lahko ponekod po ZDA, kjer jih pandemija ni zelo prizadela, začeli zagon gospodarstva, a poudaril, da bodo morali imeti pred tem dovolj testov.

Tako menijo tudi guvernerji, Trump pa še vedno zanika, da bi imeli v ZDA probleme s pomanjkanjem testov. Predsednik celo meni, da široko splošno testiranje ni potrebno, ker velika območja ZDA niso hudo prizadeta in ne potrebujejo testov. A če bodo ukrepi na hitro odpravljeni, bi se ZDA spet lahko znašle v vrtincu epidemije, po poročanju STA opozarjajo strokovnjaki.

cepivo koronavirus
Novice Koronavirus: konec meseca prva testiranja cepiva na ljudeh

Covid-19 desetkrat bolj smrtonosen od prašičje gripe

Direktor Svetovne zdravstvene organizacije WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je na zasedanju v Ženevi dejal, da je Covid-19 desetkrat bolj smrtonosen od prašičje gripe, zaradi katere je leta 2009 po svetu umrlo okoli 200.000 ljudi. 

"Nove informacije z vsega sveta so nam dale bolj jasno sliko o tem virusu, njegovem obnašanju, kako ga poskušati ustaviti, kako se z njim soočati. Vemo, da se širi zelo hitro in da je smrtonosen, desetkrat bolj od prašičje gripe," direktorjeve besede povzema BBC. Dodal je še, da bo za popolno ustavitev širjenja potrebno varno in učinkovito cepivo.

Zaradi novega koronavirusa je do zdaj umrlo okoli 117.700 ljudi, največ, skoraj 23.000, v ZDA.

V Italiji presegli 20.000 žrtev

Število smrtnih žrtev v Italiji je preseglo 20.000, piše STA. Umrlo je še 566 ljudi, tako da je bolezen skupaj terjala že 20.465 življenj, je sporočila italijanska civilna zaščita. Žrtev je bilo tako več kot v nedeljo, ko je umrlo 431 ljudi, je pa že deseti zaporedni dan upadlo število bolnikov na oddelkih za intenzivno nego. Na intenzivni negi je 3.260 bolnikov, kar je 83 manj kot v nedeljo.

Doslej so okužbo z novim koronavirusom v Italiji potrdili pri skupaj 159.516 ljudeh, v zadnjem dnevu je zbolelo še 1.363 ljudi. Skrb vzbujajoč je podatek, da se v Milanu kljub strogim ukrepom epidemija še ne umirja. Zabeležili so 481 novih okužb (v nedeljo 412), skupaj jih je v prestolnici Lombardije, najbolj prizadete italijanske dežele, že 14.161, dodaja STA.