Ponedeljek, 23. 12. 2024, 19.46
1 mesec
Bližnji vzhod
Netanjahu bi skupaj z ZDA spreminjal Bližnji vzhod
"Zmerne arabske države vidijo Izrael kot regionalno silo in potencialnega zaveznika. To priložnost nameravam v celoti izkoristiti," je v nagovoru izraelskim poslancem dejal Benjamin Netanjahu. Kot je pojasnil, namerava skupaj z ZDA razširiti Abrahamove sporazume in tako še bolj spremeniti Bližnji vzhod, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Medtem je prebivalcem severa Gaze od oktobra hrano in vodo dobavilo le 12 tovornjakov, je v nedeljo sporočila nevladna organizacija Oxfam. Opozorila je na slabšanje humanitarnih razmer in sistematično oviranje dobave pomoči na sever Gaze s strani izraelske vojske, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
19.40 Netanjahu bi z novimi sporazumi z arabskimi državami dramatično spremenil regijo
18.50 Libanonski premier in mirovne sile ZN pozivajo Izrael k hitremu umiku iz Libanona
11.00 Iran izrazil podporo suverenosti Sirije
9.25 Oxfam: Sever Gaze od oktobra doseglo le 12 tovornjakov s hrano in vodo
19.40 Netanjahu bi z novimi sporazumi z arabskimi državami dramatično spremenil regijo
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes v parlamentu dejal, da je vojna med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas v Gazi ponudila priložnost za podpis novih sporazumov o normalizaciji odnosov z arabskimi državami. Ti bi po njegovih besedah dramatično spremenili podobo Bližnjega vzhoda.
"Zmerne arabske države vidijo Izrael kot regionalno silo in potencialnega zaveznika. To priložnost nameravam v celoti izkoristiti," je v nagovoru izraelskim poslancem dejal Netanjahu. Kot je pojasnil, namerava skupaj z ZDA razširiti Abrahamove sporazume in tako še bolj spremeniti Bližnji vzhod, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Z Abrahamovim sporazumom so Združeni arabski emirati leta 2020 ob posredovanju tedanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa prekinili dolgoletno enotno fronto arabskega sveta proti Izraelu in normalizirali odnose z njim. Kasneje je pristopil še Bahrajn, odnose z Izraelom sta nato normalizirala še Sudan in Maroko.
Netanjahu je poslancem danes tudi povedal, da je bil v pogajanjih za izpustitev talcev v Gazi dosežen določen napredek. "Družinam talcev želim povedati: Vaši bližnji so tudi naši bližnji, mislimo na vas in ne bomo obupali nad njimi," je poudaril.
V zadnjih dneh so v Dohi potekala posredna pogajanja med Izraelom in Hamasom, v katerih so posredovali Katar, Egipt in ZDA, kar je po več kot 14 mesecih vojne v Gazi ponovno obudilo upanje na dogovor. V soboto so gibanje Hamas, skupina Islamski džihad in levičarska Ljudska fronta za osvoboditev Palestine v redki skupni izjavi sporočili, da je bil dosežen napredek pri doseganju dogovora o prekinitvi ognja.
Izraelski premier je v govoru v parlamentu tudi posvaril hutijevske upornike v Jemnu, ki jih podpira Iran in so prejšnji teden izstrelili dve raketi na Izrael, pri čemer je bilo v soboto v Tel Avivu ranjenih 16 ljudi. "Našim silam sem naročil, naj uničijo infrastrukturo hutijevcev, saj bomo vsakogar, ki nam bo poskušal škodovati, udarili z vso silo," je povedal.
18.50 Libanonski premier in mirovne sile ZN pozivajo Izrael k hitremu umiku iz Libanona
Mirovne sile Združenih narodov v Libanonu (Unifil) in libanonski premier Nadžib Mikati so danes, skoraj mesec dni po krhki prekinitvi ognja med Izraelom in šiitskim gibanjem Hezbolah, pozvali izraelsko vojsko, naj se hitro umakne z juga Libanona, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Unifil odločno poziva k hitrejšemu napredku pri umiku izraelske vojske iz južnega Libanona in namestitvi libanonske vojske na območju," so sile zapisale v izjavi. Ob tem so vse vpletene akterje pozvali, naj se vzdržijo kršitev resolucije 1701 Varnostnega sveta ZN in vseh dejanj, ki bi lahko ogrozila trenutno krhko stabilnost na območju.
Začasni libanonski premier Mikati je pred tem ob obisku v mestu Kiam na jugu Libanona dejal, da bi morale ZDA in Francija pritisniti na Izrael, da bi se hitreje umaknil z območja, tako da bo libanonska vojska lahko v celoti opravljala svoje naloge. ZDA in Francija skupaj z Libanonom, Izraelom in silami Unifil sestavljajo odbor, ki naj bi vzdrževal komunikacijo med strankami premirja ter zagotavljal, da se ugotovijo in obravnavajo morebitne kršitve.
Premirje med Izraelom in šiitskim gibanjem Hezbolah je kljub medsebojnim obtožbam o kršitvah v veljavi od 27. novembra. Dogovor določa 60-dnevni rok za umik izraelskih sil iz Libanona, s skrajnega juga pa se mora umakniti tudi Hezbolah. Na območju naj bi namestili libanonske sile.
Prvi umik iz mesta Kiam na jugu Libanona, kjer so jih v skladu z dogovorom o premirju nadomestile libanonske oborožene sile, so izraelske sile izvedle 11. decembra.
Libanonska nacionalna tiskovna agencija (NNA) je danes poročala, da izraelska vojska nadaljuje invazijo in napade na jug Libanona, kjer je na hribu med mestoma Bajada in Nakura izobesila izraelsko zastavo. Izraelska vojska pa je danes sporočila, da nadaljuje obrambne dejavnosti na jugu v skladu s sporazumom. Dodala je, da je zasegla in razstavila različno orožje in vojaško opremo.
11.00 Iran izrazil podporo suverenosti Sirije
Iran je danes izrazil podporo suverenosti Sirije, a hkrati poudaril, da država po padcu režima Bašarja al Asada ne sme postati zatočišče za terorizem. Iran sicer z novimi sirskimi oblastmi še ni neposredno stopil v stik, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Naše stališče o Siriji je zelo jasno: ohraniti suverenost in celovitost Sirije ter omogočiti sirskemu ljudstvu, da odloči o svoji prihodnosti brez uničujočega tujega vmešavanja," je na novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva. Dodal je, da Sirija ne sme postati zatočišče za terorizem, saj bi to imelo posledice za celotno regijo.
Oborožene skupine s Hajat Tahrir al Šam (HTS) na čelu so v bliskoviti ofenzivi v začetku meseca premagale sirsko vojsko in odstavile predsednika Bašarja al Asada, ki je zatočišče našel v Rusiji. HTS je bila večkrat kritična do podpore, ki jo je Teheran nudil Asadu. Iran z novimi sirskimi oblastmi še ni neposredno stopil v stik.
Vodja HTS Ahmed al Šara je medtem od vzpostavitve prehodne vlade sprejel številne tuje delegacije, med drugim zunanja ministra Turčije in Jordanije, ameriško diplomatko za Bližnji vzhod Barbaro Leaf ter več delegacij iz Evrope.
9.25 Oxfam: Sever Gaze od oktobra doseglo le 12 tovornjakov s hrano in vodo
"Od skromnih 34 tovornjakov s hrano in vodo, ki so v zadnjih dveh mesecih in pol dobili dovoljenje za vstop v severno Gazo, jih je zaradi namernih zamud in sistematičnega oviranja s strani izraelske vojske le 12 doseglo cilj in razdelilo pomoč lačnim palestinskim civilistom," je sporočil Oxfam.
Po navedbah nevladne organizacije so trije tovornjaki hrano in vodo dostavili v šolo, kjer so bili nastanjeni razseljenci, a so jo morali le nekaj ur pozneje izprazniti zaradi izraelskega obstreljevanja. Oxfam je opozoril, da Izrael od 6. oktobra, ko je sprožil okrepljene napade na sever Gaze, nenehno preprečuje dostavo življenjsko pomembne pomoči tamkajšnjim prebivalcem.
"Po ocenah je še vedno odrezanih na tisoče ljudi, vendar je zaradi onemogočenega dostopa humanitarne pomoči nemogoče ugotoviti natančne številke. V začetku decembra so humanitarne organizacije, ki delujejo v Gazi, prejemale klice ranljivih ljudi, ujetih v domovih in zavetiščih, kjer je popolnoma zmanjkalo hrane in vode," je še dodal Oxfam.