Sreda, 24. 8. 2022, 12.30
2 leti, 3 mesece
Ob visoki inflaciji zahteve po zvišanju minimalne plače in stavke
Britanska sindikalna konfederacija TUC ob naraščajoči inflaciji in padanju realnih plač vlado poziva k zvišanju minimalne urne postavke z 9,5 funta (11,29 evra) na 15 funtov (17,83 evra), in sicer čim prej. Osrednji sindikati so zaradi zaostrenih razmer na Otoku aktivni že vse poletje, posebej v industriji. Sledijo si tudi stavke.
Podatki britanskega statističnega urada ONS, objavljeni pretekli teden, kažejo, da so plače v Veliki Britaniji v trimesečju do konca junija rekordno zaostajale za inflacijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Osnovne plače so se sicer v četrtletju zvišale za 4,7 odstotka, a niso mogle slediti inflaciji, ki je bila junija na letni ravni 9,4-odstotna in je tako dosegla nov 40-letni vrh.
V petek bodo stavkali novinarji časnika Daily Mirror
Delavci v številnih panogah so zaradi nastalih razmer na nogah. Ta teden je osemdnevno stavko začelo skoraj dva tisoč delavcev v največjem britanskem kontejnerskem pristanišču Felixstowe. Zaradi stavke zaposlenih pri britanski poštni skupini Royal Mail, vključenih v sindikat CWU, je pričakovati moteno dostavo pošte, za petek pa je napovedana še stavka novinarjev časnika Daily Mirror.
Trenutno minimalna plača za delavce, stare 23 let in več, v Veliki Britaniji znaša 9,50 funta, za mlajše še manj. V TUC zahtevajo njeno zvišanje, vlado pa pozivajo, naj pripravi načrt za okrepitev kolektivnih pogajanj v gospodarstvu.
"Vsak delavec si zasluži dostojen življenjski standard"
Njihovi predlogi vključujejo tudi reformo korporativnega upravljanja in "strategijo vseživljenjskega učenja in spretnosti", namenjeno reševanju pomanjkanja delovne sile.
Generalna sekretarka TUC Frances O'Grady je pri tem opozorila, da si vsak delavec zasluži dostojen življenjski standard, ne pa da "na milijone slabo plačanih delavcev živi iz dneva v dan in so zdaj zaradi visokih računov in naraščajočih cen potisnjeni na rob".
2