Nedelja,
26. 1. 2025,
19.04

Osveženo pred

22 ur, 56 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,41

Natisni članek

Natisni članek

Vladimir Putin Aleksander Lukašenko volitve Belorusija

Nedelja, 26. 1. 2025, 19.04

22 ur, 56 minut

Lukašenku se obeta nov mandat #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,41

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko si je, sodeč po izidih vzporednih volitev, na današnjih volitvah zagotovil sedmi mandat. Voditelj, ki položaj zaseda od leta 1994, naj bi osvojil 87,6 odstotka glasov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Belorusi so danes izbirali med petimi kandidati, pri čemer je bila zmaga Lukašenku praktično zagotovljena, saj preostali po mnenju analitikov niso predstavljali prave alternative njegovim politikam.

EU in beloruska opozicija v izgnanstvu na čelu s Svetlano Tihanovsko sta volitve označili za nelegitimne.

Lukašenko je v preteklosti zatrl številne množične proteste proti njegovi vladavini. Zadnji in najhujši se je odvil po spornih predsedniških volitvah leta 2020, na katerih je po mnenju mnogih zmagala Tihanovska. Uradnih rezultatov ni priznala večina evropskih držav, vključno s Slovenijo.

Lukašenko: Imamo trdno demokracijo 

"V Belorusiji imamo trdno demokracijo. Na nikogar ne pritiskamo in nikogar ne bomo utišali," je po oddaji glasu povedal Lukašenko in poudaril, da Belorusija glede volitev ne potrebuje priznavanja iz tujine, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Sedemdesetletnik je izjavil še, da bi morala v prihodnje na čelo države stopiti "nova generacija". Kot je dejal bi lahko "prihodnji predsedniki" bili med sedanjimi regionalnimi guvernerji, člani vlade ali parlamenta.

Ob tem je poudaril, da si nihče od njegovih treh sinov ne želi biti predsednik in da ta položaj ne bi smela zasedati ženska. "Popolnoma nasprotujem temu, da bi to delo opravljala ženska. Ženska ne more biti diktator, imamo pa kar nekaj moških, ki bi lahko bili voditelji," je dodal. Prav tako je zavrnil možnost pogovorov z opozicijo v izgnanstvu. "O čem bi se moral pogovarjati z njimi?," se je vprašal in dodal, da so ti sami zapustili državo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Žrtvovanje svoje svobode za nič

Lukašenko je v preteklosti zatrl številne množične proteste proti njegovi vladavini. Zadnji in najhujši se je odvil po spornih predsedniških volitvah leta 2020, na katerih je po mnenju mnogih zmagala opozicijska kandidatka Svetlana Tihanovska. Uradnih rezultatov ni priznala večina evropskih držav, vključno s Slovenijo.

Beloruska opozicija v izgnanstvu na čelu s Tihanovsko je volitve označila za farso in Beloruse pozvala, naj ne protestirajo, češ da bi v tem trenutku žrtvovali svojo svobodo za nič.

Kos in Kallas volitve v Belorusiji označili za nelegitimne

Predsedniške volitve v Belorusiji niso ne svobodne ne poštene, sta danes v skupni izjavi povedali evropska komisarka za širitev Marta Kos in visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. Zaradi nenehnega zatiranja človekovih pravic je volilni proces po njunem prepričanju izgubil vsakršno legitimnost.

"Beloruski državljani si zaslužijo, da bi lahko odločali o tem, kdo bo vodil njihovo državo. Zaradi nenehnega zatiranja človekovih pravic, omejevanja politične udeležbe in dostopa do neodvisnih medijev v Belorusiji, je volilni proces izgubil vsakršno legitimnost," sta zapisali Kos in Kallas.

Spomnili sta, da je povabilo beloruskih oblasti Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) le deset dni pred volitvami temu organu onemogočilo dostop do ključnih faz volilnega procesa.

Vlado v Minsku sta pozvali, naj nemudoma izpusti vse politične zapornike, od katerih jih je več kot tisoč samovoljno pridržanih, vključno z uslužbencem delegacije EU, je sporočila evropska služba za zunanje delovanje (EEAS).

Zaradi zatiranja civilne družbe, pa tudi zaradi vpletenosti Belorusije v vojno v Ukrajini sta zagotovili, da bo EU še naprej izvajala omejevalne in ciljno usmerjene ukrepe proti režimu ter finančno podpirala civilno družbo, beloruske demokratične sile v izgnanstvu in belorusko kulturo.

"Ko bo Belorusija začela demokratično tranzicijo, je EU pripravljena podpreti stabilizacijo njenega gospodarstva in reformo institucij. [...] EU je na strani beloruskega ljudstva in ga neomajno podpira v prizadevanjih za svobodno, demokratično, suvereno in neodvisno Belorusijo," sta še dodali.

Belorusi med 8. in 20. uro po lokalnem času izbirajo med petimi kandidati. Poleg 70-letnega Lukašenka so to še vodja Liberalne demokratske stranke Oleg Gajdukevič, vodja komunistične stranke Sergej Sirankov, vodja republikanske delavske stranke Aleksandar Hižnjak in Hana Konopatska, političarka, ki je za predsednico kandidirala že leta 2020, poroča Radio Free Europe.
Marčelo
Novice Srbski raper Marčelo: Ni vrnitve – ali bomo svobodni ali pa gremo po poti Belorusije #video
Donald Trump in Volodimir Zelenski
Novice Je Trump ustavil pomoč Ukrajini?