Petek,
15. 6. 2018,
11.35

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,54

Natisni članek

Natisni članek

migracije ekonomija migranti denar

Petek, 15. 6. 2018, 11.35

6 let, 7 mesecev

Migranti so lani svojim družinam v domovino poslali skoraj 400 milijard evrov

Nemška konservativna unija na preizkušnji zaradi migracijske politike #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,54

Nesoglasja med nemško Krščansko demokratsko unijo (CDU) kanclerke Angele Merkel ter njeno sestrsko stranko, Krščansko socialno unijo (CSU) glede migracijske politike so v četrtek razklala nemško konservativno unijo ter prerasla v vladno krizo, poročajo nemški mediji. Merklova sicer ne pričakuje razpada vladajoče koalicije.

CSU notranjega ministra Horsta Seehoferja še naprej vztraja, da bi na nemških mejah zavračali vse prosilce za azil, ki so jih že registrirali v drugih članicah EU. Merklova to odločno zavrača in se zavzema za rešitev na evropski ravni.

Zaradi spora prekinili sejo bundestaga

V četrtek so sredi dneva prekinili sejo bundestaga, stranki sta se sešli na ločenih zasedanjih. Kot piše Der Spiegel, prvič v svoji zgodovini. CSU zahteva rešitev do ponedeljka, sicer grozi, da bo ukrepala po svoje. Merklova bi rešitev na evropski ravni poiskala v prihodnjih dveh tednih.

Merklova se lahko znajde pred težko odločitvijo

Vodja poslanske skupine CSU Alexander Dobrindt je v četrtek poudaril, da ima Seehofer vse pristojnosti, da policiji ukaže zavračanje prosilcev za azil. Ob tem je povedal, da bo vodstvo CSU končno odločitev sprejelo v ponedeljek v Münchnu. Če bo Seeehofer ukazal zavračanje migrantov, se bo Merklova znašla pred težko odločitvijo, ali naj popusti, razveljavi ministrovo odločitev ali celo razreši Seehoferja, izpostavljajo mediji.

Angela Merkel | Foto: Reuters Foto: Reuters

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa bo spor med sestrskima strankama skušal zgladiti predsednik bundestaga Wolfgang Schäuble, ki uživa zaupanje obeh strani. Vodstvo CDU ter vodja poslanske skupine stranke Volker Kauder naj bi ga prosila, naj v prihodnjih dneh govori z vodstvom CSU in skuša doseči kompromis.

Kanclerka ne pričakuje razpada koalicije

Merklova je po navedbah dpa, ki se sklicuje na vire v CSU, zavrnila že dva kompromisna predloga CSU. Ta je v sredo zvečer na kriznem sestanku v uradu kanclerke predlagala, da bi prosilce za azil na nemški meji začeli zavračati takoj, a bi ta ukrep ukinili, če bi evropski voditelji na vrhu 28. in 29. junija našli ustrezno rešitev. Kasneje je CSU predlagala, da bi v Nemčiji že pred vrhom dosegli dogovor o zavračanju migrantov, a bi ga uresničili le, če bodo pogajanja na evropski ravni propadla. A kanclerka ne pričakuje razpada vladajoče koalicije. Na vprašanje o iskanju rešitve je odgovorila: "Mislim, da bomo to storili skupaj, vključno z zvezno vlado."

Conte in Macron za centre EU za migrante v državah izvora

Novi italijanski premier Giuseppe Conte in francoski predsednik Emmanuel Macron sta se danes v Parizu strinjala, da bi Evropska unija morala v državah izvora prosilcev za azil vzpostaviti centre, kjer bi unija obravnavala njihove prošnje.

"Vzpostaviti moramo evropske centre v državah odhoda" migrantov, preden odrinejo na pot proti Evropi preko Sredozemskega morja, je dejal Conte na skupni novinarski konferenci z Macronom, ki je prav tako potrdil željo po "podružnicah agencij za dodelitev azilov na drugi strani morja".

Conte in Macron sta se sestala po tednu napetih odnosov med državama, potem ko je Macron kritiziral Rim zaradi zavrnitve humanitarne ladje Aquarius z več kot 600 migranti in begunci, ki je zato več dni obtičala med Malto in Italijo.

"Čas je, da obrnemo stran" glede migracij, je še ponovil Conte in se zavzel za vzpostavitev omenjenih centrov EU v državah izvora prosilcev za azil, "da bi pospešili proces teh prošenj". "Treba je preprečiti potovanja smrti," je dodal.

Macron je podprl okrepitev delovanja za boljše varovanje obal Sredozemskega morja. "Dober odgovor je evropski, vendar pa sedanji evropski odgovor ni prilagojen in evropske solidarnosti, še posebej v zadnjih letih do Italije, ni bilo zaznati," je dejal.

Vztrajal je pri reformi dublinskega sistema, po katerem morajo prosilci za azil prošnjo vložiti v prvi članici EU, v kateri vstopijo v povezavo, zaradi česar je veliko breme migrantov in beguncev na sredozemskih državah.

"Sedanji sistem ne deluje, sistem solidarnosti s kvotami ne omogoča zadovoljivih rezultatov," je izpostavil Macron.

Sportal Robbie Williams z neprimerno gesto šokiral več kot milijardo gledalcev
Alenka Bratušek, Jernej Pavlič, Marko Bandelli
Novice Nastaja sredinski blok, ki bi lahko bil osnova koalicije #video
Tomaž Benčina, Cinkarna Celje
Novice Operacija Cinkarna: kaj so Avstrijci počeli z delnicami?

Okoli 258 milijonov ljudi živi zunaj svoje domovine. Z vse bolj množičnim preseljevanjem se povečujejo tudi finančni transferji. Lani so tako migranti svojim družinam v državah v razvoju poslali okoli 397 milijard evrov (466 milijard dolarjev), so sporočili iz Mednarodne organizacije za migracije (IOM).

Razlogi za selitev v tujino so si med seboj zelo raznoliki. Migranti s seboj v tujino jemljejo svoje izkušnje, znanja in kulturo, v novi državi pa pridobijo nova znanja in se priučijo novih spretnosti. S pošiljanjem denarja v domovino omogočijo bolj stabilen razvoj svojih družin in skupnosti, piše v poročilu IOM.

Količina denarja, poslanega v domovino raste

Finančni transferji, ko migranti pošiljajo denar v domovino, rastejo vse od 90. let prejšnjega stoletja in so se bistveno povečali. Višina prilitega denarja iz tujine v države v razvoju pa je po podatkih IOM celo višja od mednarodne razvojne pomoči.

Ob mednarodnem dnevu družinskih transferjev, ki ga obeležujemo 16. junija, IOM opozarja na vpliv teh zasebnih transferjev na družine. Družinski člani v tujini s svojimi transferji družinam v domovini po ocenah Mednarodnega sklada za razvoj podeželja (Ifad) pomagajo kar okoli 800 milijonom ljudem po svetu.

Tovrstni transferji družinam med drugim pomagajo v boju proti revščini, izboljšujejo zdravstvene in življenjske pogoje ter možnosti za izobraževanje.

Največ transferjev se je v letu 2016 zlilo v Indijo

Največ transferjev v letu 2016 se je sicer zlilo v Indijo (62,7 milijarde dolarjev), sledijo pa Kitajska, Filipini, Mehika in Pakistan. Glede na bruto domači proizvod so ti transferji največ prispevali k ekonomiji v Kirgizistanu, sledijo Nepal, Liberija in Haiti.

Poleg finančnih transferjev tovrstne migracije pripomorejo tudi k prenosu spretnosti, znanja, idej in vrednot. Vpliv t. i. družbenega transferja je najbolj opazen na področju izobraževanja, zdravja, zaposljivosti in podjetnosti, je razvidno iz študije IOM, ki so jo izvedli leta 2014 v Tanzaniji.