Ponedeljek,
16. 10. 2023,
8.24

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,52

Natisni članek

Natisni članek

pomoč ZDA vojna Rusija Ukrajina

Ponedeljek, 16. 10. 2023, 8.24

1 leto, 2 meseca

600. DAN VOJNE V UKRAJINI

"Mi smo ZDA, za božjo voljo. Pomagamo lahko tako Ukrajini kot Izraelu."

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,52
Joe Biden | "Če ne bomo mi, kdo bo?" je dejal Biden.  | Foto Guliverimage

"Če ne bomo mi, kdo bo?" je dejal Biden. 

Foto: Guliverimage

ZDA so sposobne vojaško podpreti tako Ukrajino kot Izrael, je povedal predsednik Joe Biden za televizijo CBS. "Mi smo ZDA, za božjo voljo, najmočnejša država na svetu – in ne samo na svetu, ampak v zgodovini sveta," je Biden odgovoril na vprašanje, ali sta vojni v Izraelu in Ukrajini preveliko breme za ZDA.

Dnevni pregled najpomembnejših dogodkov: 

20.11 Putin potuje na Kitajsko. Všeč mu je kitajski načrt za mir v Ukrajini.
18.34 Vodja Nata se je z Orbanom pogovarjal o Ukrajini in Švedski
17.33 Vodja ukrajinskih obveščevalcev povedal, kako so bile videti ure pred začetkom invazije
16.18 Zelenski je v znak solidarnosti želel obiskati Izrael, a so ga Izraelci zavrnili
15.35 Velika Britanija: Ruska družba Redut novači plačance, tudi nekdanje wagnerjevce
15.30 V Ukrajini so aretirali žensko. SBU: Vohunila je za Rusijo, grozi ji dosmrtna ječa.
15.26 Turčija odlaša z ratifikacijo vstopa Švedske v Nato
15.24 V Rusijo na obisk menda prihaja predsednik Venezuele
9.39 "Mi smo ZDA, za božjo voljo, najmočnejša država na svetu. Pomagamo lahko tako Ukrajini kot Izraelu."
9.35 Rusija je čez noč izstrelila pet raket in 12 dronov 
9.30 Lavrov je prispel na Kitajsko

20.28 Ukrajinski poveljnik: Razmere na bojišču so se zaostrile. Rusi hočejo maščevanje

Poveljnik ukrajinskih kopenskih sil Oleksander Sirski je dejal, da so se razmere na severovzhodnem delu fronte "močno zaostrile". Poudaril je, da ruske sile upajo na preboj obrambe v smeri Kupjansk-Liman.

Sirski meni, da se ruska vojska dejansko želi "maščevati" s ponovnim prevzemom ozemlja, ki je bilo nekoč pod njeno okupacijo, piše Guardian.

V začetku avgusta je Rusija začela napad na Kupjansk in okolico ter premaknila frontno črto za približno tri kilometre. Na mesto so deževale granate, zaradi česar so lokalne oblasti morale začeti evakuacijo civilistov.

Spomnimo, prejšnji teden so Ukrajinci poročali o silovitem ruskem napadu na Avdijevko, mesto severno od Donecka. Čeprav so ruski vojaški blogerji najprej govorili o velikem preboju ruskih sil, se zdi, da te trditve niso bile resnične. Na družbenih omrežjih so se pojavili številni videoposnetki uničene ruske vojaške opreme, ki naj bi bila ustvarjena na tem območju.

 

20.11 Putin potuje na Kitajsko. Všeč mu je kitajski načrt za mir v Ukrajini.

Ruski predsednik Vladimir Putin je po kitajskem televizijskem intervjuju, ki ga je objavil Kremelj, dejal, da bi lahko kitajski predlog za mir z Ukrajino postal realna osnova za dogovor med Kijevom in Moskvo. Ruski predsednik bo v torek odpotoval v Peking, kjer se bo srečal s kitajskim voditeljem Ši Džinpingom in sodeloval na vrhu pobude Belt and Road.

Putin Ukrajini očita, da ne dovoljuje mirovnih pogovorov: "Kako se lahko pogovarjate, če oni tega nočejo in so objavili normativni dokument, ki jih prepoveduje?" Poudaril je, da je predpogoj za začetek pogajanj razveljavitev tega odloka in obstoj volje do pogovorov. Kijev ponavlja, da mora ruska vojska zapustiti ukrajinsko ozemlje pred začetkom pogovorov.

Kitajski predlog za mir so v Ukrajini in na Zahodu sprejeli s skepso, saj Kitajska velja za zaveznico Rusije in nikoli ni obsodila invazije, ki jo je Moskva sprožila februarja 2022. Putin in Ši naj bi v Pekingu razpravljala o mednarodni politiki, vključno z razmerami na Bližnjem vzhodu, so sporočili iz Kremlja.

To bo drugo Putinovo potovanje v tujino, po Kirgizistanu prejšnji teden, odkar je Mednarodno kazensko sodišče marca izdalo nalog za njegovo aretacijo zaradi obtožb vojnih zločinov. Kitajska ni podpisnica Rimskega statuta, ki je ustanovil sodišče, in zato lahko ignorira nalog.

S Putinom na Kitajsko potujeta Aleksej Miller, vodja plinskega giganta Gazprom, in Igor Sečin, direktor naftnega giganta Rosneft, poroča RIA. RIA, ki se sklicuje na uradnika Kremlja Jurija Ušakova, piše, da med obiskom ni mogoče pričakovati novih plinskih ali naftnih poslov.

Rusija namerava zgraditi drugi plinovod do Kitajske, Moč Sibirije 2, z zmogljivostjo 50 milijard kubičnih metrov plina na leto, vendar pogovori o cenah in drugih vprašanjih, povezanih z gradnjo plinovoda, še niso bili konkretni. Med lanskim obiskom Kitajske je Putin zagotovil 30-letno pogodbo o dobavi 10 milijard kubičnih metrov plina Kitajski z ruskega otoka Sahalin.

18.34 Vodja Nata se je z Orbanom pogovarjal o Ukrajini in Švedski

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg se je pogovarjal z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom. Stoltenberg je poudaril pomen nadaljnje podpore Ukrajini. Madžarska je ena od dveh držav, ki še nista ratificirali švedskega članstva v Natu.

"Z madžarskim premierjem Viktorjem Orbánom sem se pogovarjal o razmerah v Ukrajini in pomenu naše podpore. V obdobju povečane nestabilnosti in globalne konkurence moramo še naprej skupaj ostati močni v Natu. Govorila sva tudi o čakanju na pridružitev Švedske zavezništvu," je na X zapisal prvi mož Nata.

17.33 Vodja ukrajinskih obveščevalcev povedal, kakšne so bile ure pred začetkom invazije

Načelnik ukrajinske vojaške obveščevalne službe Kirilo Budanov je bil gost v novi epizodi podkasta Ukrajinska pravica "24. februar: Rekonstrukcija". Spomnimo, ruska invazija na sosednjo Ukrajino se je začela 24. februarja lani. Budanov je povedal, kako se je na predvečer invazije preselil v obveščevalno zgradbo in ob 3.30 zjutraj govoril z Andrijem Jermakom, vodjo urada ukrajinskega predsednika.

"Rusi so ves čas prestavljali datum invazije. Zadnja dva tedna so ga premikali naprej in nazaj, za dan ali dva. Toda 23., okoli 14.30, se zdi, smo dobili jasno informacijo, da se bo začela ob štirih zjutraj, in tudi, kako se bo začela. To informacijo je prejel predsednik, ki je izdal ukaz. Ampak – do štirih zjutraj ni ostalo veliko časa," je dejal Budanov.

Povedal je, da sta se z ženo 23. februarja preselila v njegovo pisarno v stavbi ukrajinske vojaške obveščevalne službe. "Zvečer sva šla v trgovino v Petrivki po živila, nato spat," se spominja.

Kirilo Budanov, vodja ukrajinske obveščevalne službe | Foto: Reuters Foto: Reuters "Potem sem malo zadremal. Vodja urada ukrajinskega predsednika me je poklical okrog 3.30 in rekel: 'No, ura je že 3.30 in vse se zdi mirno. Mogoče ne bo nič?' Odgovoril sem mu: 'No, upajmo na najboljše, a dvomim.' In tako sva se pogovarjala do štirih," je dodal. Priznal je, da je bilo zanj pomembno, da so se njegovi podatki o invaziji izkazali za resnične.

"Zame, razumete, je bil tudi to izziv. Kajti če bi jaz, kot vodja specialne službe, predal napačno poročilo, bi se osramotil. V resnici so se prvi napadi zgodili okrog 4.20, ker so bile rakete že v zraku in so letele še nekaj časa. To je to, sem vzdihnil, zdaj se moramo lotiti stvari," je sklenil.

16.18 Zelenski je v znak solidarnosti želel obiskati Izrael, a so ga Izraelci zavrnili

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je želel obiskati Izrael v znak solidarnosti po napadu Hamasa, a so mu rekli, da "ni pravi čas", piše The Times of Israel. Po napadu skrajnežev se je ukrajinski voditelj odločno postavil na izraelsko stran in dejal, da ima Izrael nedvomno pravico do obrambe pred napadi palestinskih teroristov.

"Teror je vedno zločin, ne le proti eni državi ali določenim žrtvam, ampak proti vsemu človeštvu. Svet mora biti združen ... Da teror ne poskuša vzeti ali uničiti življenja kjerkoli in kadarkoli," je dejal takrat. Prejšnjo sredo so se pojavile informacije, da je urad ukrajinskega predsednika poslal Izraelu prošnjo za odobritev uradnega obiska Zelenskega.

Izrael je prav tako večkrat izrazil podporo Ukrajini, odkar so ruske sile vdrle vanjo februarja lani, vendar je prenehal ponujati vojaško pomoč, kar je sprožilo diplomatske napetosti med Kijevom in Jeruzalemom. Izrael je bil nenaklonjen kritiziranju Moskve, ki ima veliko vojaško prisotnost v Siriji.

15.35 Velika Britanija: Ruska družba Redut novači plačance, tudi nekdanje wagnerjevce

Britansko obrambno ministrstvo v dnevnem poročilu o razmerah v Ukrajini navaja, da zasebno rusko vojaško podjetje Redut pod krinko prostovoljstva novači plačance, med katerimi so tudi nekdanji wagnerjevci.

15.30 V Ukrajini so aretirali žensko. SBU: Vohunila je za Rusijo, grozi ji dosmrtna ječa.

Ukrajinska varnostna služba (SBU) je v regiji Herson pridržala žensko zaradi suma vohunjenja za Rusijo. SBU pravi, da je snemala prizorišča ruskih napadov in pošiljala poročila o škodi, kar je ruskim enotam pomagalo prilagajati ciljanje na kritično, socialno in stanovanjsko infrastrukturo v regionalnem središču, pridobivali pa so tudi lokacije ukrajinskih enot.

"Ženska je začela delati za Rusijo na lastno pobudo junija. Trenutno je v priporu in ji grozi dosmrtna zaporna kazen, če bo spoznana za krivo," so po poročanju Sky News sporočili iz SBU.

15.26 Turčija odlaša z ratifikacijo vstopa Švedske v Nato

Turčija bo ratifikacijo švedske kandidature za članstvo v Natu preložila na konec oktobra, piše Reuters.

15.24 V Rusijo na obisk menda prihaja predsednik Venezuele

Podpredsednik ruske vlade Aleksandar Novak je danes dejal, da Rusija pričakuje obisk venezuelskega predsednika Nicolasa Madura.

9.39 "Mi smo ZDA, za božjo voljo, najmočnejša država na svetu. Pomagamo lahko tako Ukrajini kot Izraelu. 

ZDA so sposobne vojaško podpreti tako Ukrajino kot Izrael, je povedal predsednik Joe Biden za televizijo CBS v intervjuju, ki ga bodo predvajali nocoj.

"Mi smo ZDA, za božjo voljo, najmočnejša država na svetu – in ne samo na svetu, ampak v zgodovini sveta," je Biden odgovoril na vprašanje, ali sta vojni v Izraelu in Ukrajini preveliko breme za ZDA.

"Lahko poskrbimo za obe in ohranimo našo splošno mednarodno obrambo," je dejal Biden. "Tega smo sposobni in to je naša dolžnost," je dodal in ZDA označil za pomembno državo.

"Če ne bomo mi, kdo bo?" je dejal Biden. 

Po ruski invaziji na Ukrajino so ZDA zagotovile 44 milijard dolarjev pomoči. Izrael redno prejema več milijard dolarjev vojaške pomoči, dobršen del tega pa porabijo za rakete.

Biden je nedavno napovedal, da bo kongres prosil za več pomoči Izraelu. Pripravljena je tudi prošnja za pomoč Ukrajini, vendar je predstavniški dom trenutno blokiran, ker ni predsednika.

9.35 Rusija je čez noč izstrelila pet raket in 12 dronov 

Ukrajinske zračne sile so danes zjutraj sporočile, da je Rusija ponoči proti Ukrajini izstrelila pet raket in 12 brezpilotnih letal kamikaze. Poleg tega so uradniki poročali o dodatnih topniških in zračnih napadih. Guverner vzhodne regije Poltava Filip Pronin je dejal, da so regijo napadli brezpilotni letalniki in da so tri civiliste morali hospitalizirati.

9.30 Lavrov je prispel na Kitajsko. Pride tudi Putin?

V Peking je prispel ruski zunanji minister Sergej Lavrov, so danes sporočile ruske oblasti. Ministrstvo za zunanje zadeve je na X, nekdanjem Twitterju, sporočilo, da je Lavrov v kitajski prestolnici v okviru ruske delegacije.

Peking gosti predstavnike 130 držav, ki bodo v torek in sredo obeležili desetletje pobude Belt and Road; ključni geopolitični projekt kitajskega predsednika Šija. 

Vladimir Putin
Novice Putin: Ruska vojska napreduje na fronti v Ukrajini
Vladimir Putin
Novice Putin: Najpomembnejše je preprečiti prelivanje krvi v Gazi
Ruska zastava
Novice To namerava Rusija preveriti pri državljanih, ki se vračajo iz tujine