Petek, 21. 3. 2014, 9.05
8 let, 8 mesecev
Malezijka trdi, da je letalo na dan izginotja videla v vodi (video)
Pet vojaških in civilno letalo ter norveška ladja iščejo morebitne ostanke boeinga 777, ki je izginil 8. marca z 239 ljudmi na krovu, ko je bil na poti iz Kuala Lampurja v Maleziji proti kitajski prestolnici Peking. Na pomoč prihaja tudi sedem kitajskih ladij. Med potniki na letalu jih je bila namreč več kot polovica Kitajcev.
Satelitski posnetki, objavljeni v četrtek, so pokazali dva predmeta, ki bi bila lahko del letala v oceanu jugozahodno od avstralskega mesta Perth. Iskanje je zelo zahtevna operacija, saj je omenjeno območje, veliko okoli 23 tisoč kvadratnih kilometrov, od kopnega oddaljeno okoli 2.500 kilometrov. Ker je tako daleč od kopnega, lahko vsako letalo območje pregleduje le dve uri, nato pa se mora vrniti po gorivo.
Iskanje sta v četrtek dodatno otežili megla in nizka oblačnost, čeprav posebna letala z dolgim dosegom lahko letijo zelo nizko. Poleg tega strokovnjaki opozarjajo, da sta predmeta v velikosti okoli 24 metrov in pet metrov, od tedaj, ko so ju posneli sateliti, pa do danes morski tokovi lahko odnesli že več sto kilometrov stran.
Če bodo na območju našli ostanke letala, bo pred preiskovalci težavna naloga iskanja črne skrinjice. Ker je morje tam globoko več kot štiri kilometre, gre za misijo z negotovim koncem.
Strokovnjaki za letalske nesreče opozarjajo, da gre za enega najtežje dostopnih območij za iskanje letala, in to primerjajo z iskanjem igle v kopici sena.
Avstralski premier Tony Abott je po četrtkovih optimističnih izjavah, da so morda le našli letalo, danes nekoliko bolj zadržano dejal, da sta na satelitu opažena predmeta morda le zabojnika, ki sta padla s kakšne ladje. Dodal je, da letalo iščejo na "enem najbolj nedostopnih mest na zemeljski obli" in zatrdil, da "če je kaj tam spodaj, bomo to našli".
Avstralski obrambni minister David Johnston je dodal, da gre pri iskanju letala za "logistično nočno moro. Gre za enega najbolj izoliranih območij za Zemlji. Pravzaprav bi bil težko bolj izoliran". Avstralske oblasti domnevajo, da so morebitne razbitine letala potonile in tako niso vidne iz zraka.
Kljub vsem prizadevanjem so se tudi danes iskalne akcije zaključile brez uspeha. Našli niso nikakršnih razbitin ali druge sledi za že dva tedna pogrešanim letalom. Iskanje se bo nadaljevalo v soboto, iskalnim naporom pa se bo pridružilo še več ladij.