Nedelja, 14. 9. 2014, 16.11
9 let
Glavoboli francoskih predsednikov in njihove žene

Za Francoisa Hollanda letos nikakor ni bilo dobro leto. Najprej so ga ob koncu lanskega leta ujeli s spuščenimi hlačami, zaradi česar se je razšel s prvo damo. Nato so ga nenehno dolžili za slab gospodarski položaj Francije in visoko brezposlenost, spopadati pa se je moral še z bojem za oblast znotraj socialistov. Zdaj je nekdanja prva dama v knjigi oprala umazano perilo njunega razmerja, za nameček pa naj bi vrnitev na politični parket napovedal še nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkoyz, ki ga je Hollande premagal na volitvah, zdaj pa želi povračilno tekmo.
Sarkozy bi rad rešil Francijo
"Odločen je, da bo poravnal račune," je za Le Point izjavil nekdanji Sarkozyjev svetovalec Henri Guaino. Vrnitev v politiko naj bi napovedal prihodnji četrtek, tik za tem, ko bo na tiskovni konferenci o tekočih težavah z novinarji razglabljal tudi Hollande.
Sarkozy, ki se je pravkar vrnil s počitnic na Baliju in v južni Franciji, se je odločil, da se v politiko vrne, da bi "rešil Francijo". Tako vsaj trdi njegov nekdanji svetovalec.
Toda le zagorela polt in nepriljubljeni Hollande ne bosta dovolj, da bi Sarkozy spet zavladal v predsedniški palači. Najprej se mora spopasti s svojo stranko in javnostjo. Kar 70 odstotkov Francozov si Sarkozyja namreč ne želi nazaj. V stranki je njegov največji tekmec nekdanji premier Alain Juppe, ki je poleti že začel kampanjo za podporo svojih kolegov.
Prav tako pa mora pogasiti ogenj doma. Njegova slavna žena Carla Bruni naj bi bila zaradi napovedane politične vrnitve moža tako jezna, da se svetovalci bojijo, da bi lahko v tabloidih možu med morebitno kampanjo naredila veliko škode. Nekateri komentatorji pa menijo, da so zgodbe o ženini jezi le pretkano piarovsko orožje, s katerim naj bi Francozom pokazali, da je Sarkozy tako predan Franciji, da je pripravljen žrtvovati celo svoj zakon.
Hollandova žena uničila njegovo javno podobo
Kaj lahko naredijo žene ali nekdanje žene, je te dni dodobra občutil Hollande. Nekdanja prva dama Valerie Trierweiler je v knjigi Merci Pour Ce Moment, Hvala za trenutek, oprala vse umazano perilo njunega razmerja, predsednikovega skoka čez plot in še huje – njegove dvolične osebnosti. Kot so zapisali v HuffPost France, Trierweilerjeva sicer ni izdala niti ene državne skrivnosti, dokončno pa je uničila predsednikovo javno podobo.
"Predstavlja se kot mož, ki ne mara bogatih. V resnici pa predsednik ne mara revnih. On, moški levice, jih zasebno imenuje sans dents, brezzobi," je zapisala nekdanja partnerica.
Prav tako naj ne bi bil tak zagovornik enakopravnosti spolov, kot rad poudarja v javnosti. Ob neki priložnosti naj bi prvi dami tik pred državniško večerjo dejal, "da sicer traja dolgo časa, da se nališpa, a konec koncev je to edino, kar se pričakuje od tebe". Ta in podobni opisi so velika črna packa javne podobe predsednika, ki se predstavlja kot Gospod Normalni.
Zdrahe z ministri in negotova zaupnica
Vprašanje je, kako bo izpoved nekdanje prve dame škodovala Francoisu Hollandu. Konec avgusta je dosegel dno, ko je po anketah agencije TNS-Sofres imel le še 13-odstotno podporo Francozov, kar je najmanj od vseh socialističnih predsednikov republike od druge svetovne vojne. Da bi vsaj malo omilil slabo podobo, je premieru nemudoma ukazal, naj zamenja nekaj ministrov v vladi. Zamenjal je tudi gospodarskega ministra Arnauda Montebourga, kar se mu je maščevalo ta teden, ko je odstavljeni minister brez dlake na jeziku povedal, kaj si misli o predsedniku. Po navedbah Reutersa je nekdanji gospodarski minister zatrdil, da je Hollande "konsistenten le v delanju napak" in v tem da je "Francijo predal nemški liberalni gospodarski politiki. Francozi so levili levičarje, zdaj pa so končali skupaj z nemškimi desničarji". Zapletlo pa se mu je tudi z novoimenovanimi ministri. Eden izmed njih, Thomas Thevenoud, je bil v novi službi le devet dni, ko so ugotovili, da že tri leta ni plačal davkov. Gospod naj bi imel fobijo pred uradniki in ima zato težave z urejanjem birokratskih postopkov. Kakorkoli – kratkotrajni minister je moral odstopiti, zdaj pa je za France24 dejal, da ne namerava odstopiti svojega poslanskega sedeža, a da ne bo več glasoval za socialiste.
Kar pa bi lahko za Hollanda pomenilo še več težav. Prihodnji teden bo namreč v francoskem parlamentu glasovanje o zaupnici novi vladi. Socialisti imajo trenutno le en glas večine. Če se bo uprl še kakšen socialistični poslanec, bo moral Hollande razpisati nove volitve.