Sreda, 27. 11. 2024, 15.21
3 ure, 31 minut
Evropski poslanci iz Slovenije o novi Evropski komisiji glasovali različno
Evropski poslanci iz Slovenije so različno glasovali o novi Evropski komisiji pod vodstvom Ursule von der Leyen. Od skupaj devetih slovenskih evroposlancev so jo podprli trije, proti so bili vsi štirje poslanci iz vrst SDS, eden se je vzdržal, ena poslanka pa ni glasovala.
Za potrditev komisije so glasovali Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna), Matej Tonin (EPP/NSi) in Marjan Šarec (Svoboda/Renew).
"Brez glasovanja Zelenih ta komisija ne bi bila potrjena," je po glasovanju v izjavi za medije izpostavil Prebilič. Sam je komisijo podprl predvsem zato, ker si želi sodelovanja z Evropsko komisijo, pa tudi zato, ker ima Slovenija izredno priložnost z odličnim resorjem in odlično komisarko Marto Kos.
Novo komisijo je podprl tudi Tonin, ki je vesel, da je v novi ekipi 15 krščanskih demokratov. "Posledično pričakujem tudi precej drugačne politike, zlasti pri boljšem upravljanju migracij. Da bomo tudi pri ekonomski politiki šli od tega aktivističnega zelenega prehoda k realnemu in da se ne bomo sramovali svojih korenin," je dejal v odzivu.
Šarec je poudaril, da je glede na aktualne izzive v svetu ključno, da Evropska komisija čim prej prične delo. "Nalog pred nami je veliko, nadaljnje zamude pri potrjevanju komisije pa bi lahko le ogrozile začetek aktivnosti na ravni EU in sprejem strateško pomembnih odločitev," je izpostavil. Meni še, da je širitveni resor, ki ga prevzema Kos, velik uspeh za Slovenijo.
Kdo je glasoval proti?
Proti so glasovali Romana Tomc, Zala Tomašič, Milan Zver in Branko Grims (vsi EPP/SDS).
Vodja slovenske delegacije v EPP in podpredsednica skupine Romana Tomc je svoj glas proti utemeljila s tem, da ne more podpreti komisije, v kateri je Marta Kos. Na splošno pa ocenjuje, da gre za enega najslabših rezultatov na glasovanju za Evropsko komisijo. Največ upanja polaga v 14 komisarjev iz vrst EPP, da bodo izpolnili pričakovanja volivcev.
"Moj glas proti ne pomeni glasu proti mnogim dobrim kandidatom. Prav tako ni glas proti Evropski uniji, moji politični skupini ali večinski (desni) sestavi nove Evropske komisije," je odločitev utemeljila Tomašič. Poudarila je, da je njen glas proti predvsem glas proti Marti Kos. "Je glas proti sprenevedanju, lažem in hkrati tudi proti podpiranju grozot prejšnjega totalitarnega režima," je še zapisala v sporočilu za javnost.
Tudi Grims je izpostavil, da ne podpira Evropske komisije, v kateri je Marta Kos. Kot je sporočil, je proti glasoval tudi zato, ker nova komisija temelji na sporazumu, v katerem demografija sploh ni omenjena, je pa poln kulturnega marksizma in v njem posebej poudarjajo zavezanost lažnemu zelenemu prehodu, ki da je uničujoč za podjetništvo in blaginjo. Komisije ne podpira tudi zato, ker jo vodi von der Leyen, ki je po njegovem mnenju soodgovorna za sedanje slabo stanje v Evropi.
Zver pa je na omrežju X pojasnil, da je proti glasoval, ker stara/nova komisija ne odraža volje volivcev. Izpostavil je, da gre za eno najšibkejših "evropskih vlad" doslej. "To je slaba popotnica za težke izzive, s katerimi se bo morala spopasti Evropska komisija," je še zapisal.
Vzdržan glas zaradi von der Leyen
Matjaž Nemec (S&D/SD) se je na glasovanju vzdržal.
Kot je pojasnil za medije, se je za to odločil, ker je sestava nove komisije skupek "s prelomljenimi obljubami prežetega političnega pragmatizma predsednice von der Leyen". Za utrditev svojega položaja je von der Leyen med postopkom sestave komisije sodelovala tudi s skrajno desnimi politiki, kar je tik pred izvolitvijo prineslo več negotovosti kot stabilnosti, je poudaril. V celotnem procesu pa kot eno pozitivnih točk vidi imenovanje Marte Kos za komisarko za širitev.
Irena Joveva (Svoboda/Renew) je sporočila, da se iz osebnih razlogov glasovanja ni mogla udeležiti.
Je pa v izjavi za medije poudarila, da mora v luči izzivov nova sestava komisije nemudoma začeti delo. Dodala je, da kljub nekaterim zadržkom, ki jih še vedno ima do predsednice Evropske komisije in nekaterih članov njenega kolegija, želi današnjo potrditev videti v pozitivni luči, tudi zato, ker je Slovenija dobila izjemno vpliven resor in odlično komisarko.