Četrtek, 9. 2. 2017, 11.50
7 let, 2 meseca
Eksplozija v francoski jedrski elektrarni
V Flamanvillu na severu Francije je eksplodiralo v tamkajšnji jedrski elektrarni, a po zagotovilih pristojnih ni bilo nevarnosti uhajanja radioaktivnih snovi. Razmere v elektrarni so ponovno pod nadzorom.
Explosion at #EDF's #Flamanville #plant, no nuclear risk - report https://t.co/9ddACCBbtl pic.twitter.com/xGwUJOKxSX
— Jenkers News (ENG) (@jenkers_en) February 9, 2017
V Flamanvillu v Franciji je eksplodiralo v jedrski elektrarni. Gasilci so bili o eksploziji obveščeni okrog 10. ure po lokalnem času. V strojnici elektrarne je namreč eksplodiral ventilator, sledil pa je požar, ki ga je pogasilo že samo osebje.
Pet ljudi je utrpelo blažjo obliko zastrupitve zaradi vdihavanja dima, nihče pa ni bil huje poškodovan.
Kleiner Zwischenfall in #flamanville. Aber wohl kein Grund zur Sorge (Radioaktivität, etc.) https://t.co/zx1CjVK2oV pic.twitter.com/bi2gmkuzCA
— Gender-Professecs (@gprofessx) February 9, 2017
Pristojni organi trdijo, da gre za pomemben tehnični dogodek, nikakor pa ne za jedrsko nesrečo. Enega od dveh reaktorjev elektrarne so zaustavili, konec nevarnosti pa so razglasili malo po 12. uri.
Vodja sektorja za pripravljenost na izredne dogodke na slovenskem Uradu za jedrsko varnost Marjan Tkavc je povedal, da o dogodku na severu Francije nimajo drugih uradnih informacij, saj jih morajo pristojni organi pred objavo preveriti. Je pa potrdil, da ne gre za jedrsko nesrečo, saj se je eksplozija zgodila zunaj jedrskega objekta.
Kako je za jedrsko varnost poskrbljeno pri nas?
Za jedrsko varnost po besedah Tkavca v Sloveniji skrbijo za to pristojni organi, sestavljena pa je iz več ravni. Če vse ravni odpovejo, bi organi delovali v skladu z zadnjo ravnijo, torej ukrepanjem v okolju.
Vse to poteka znotraj mednarodnih okvirov, na Uradu za jedrsko varnost pa se intenzivno ukvarjajo s tem, da različnih nevarnosti sploh ni.
1