Petek, 23. 4. 2021, 18.02
3 leta, 8 mesecev
Covid-19 dogajanje in cepljenje po svetu
Avstrijci se pripravljajo na odprtje večine gospodarskih dejavnosti
V Avstriji bodo 19. maja predvidoma odprli večino gospodarskih dejavnosti, ki so trenutno zaprte v okviru ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Med drugim se bodo lahko znova odprle restavracije, hoteli ter športne in kulturne ustanove. Avstrijski kancler Sebastian Kurz je napovedal, da bo treba pri tem upoštevati higienske ukrepe. Von der Leynova pravi, da bo EU imela že v juliju dovolj cepiv za cepljenje 70 odstotkov odraslih.
"Ti koraki proti ponovnemu odpiranju bodo narejeni ob strogih higienskih ukrepih, a bodo narejeni," je povedal Kurz po poročanju tujih tiskovnih agencij.
19. maja bodo lahko v Avstriji svoja vrata znova odprli restavracije, hoteli ter športne in kulturne ustanove. Pri tem bodo morale stranke oziroma obiskovalci predložiti negativen izvid testiranja na novi koronavirus.
Kancler je povedal, da bodo po 19. maju dobrodošli tudi gostje iz tujine. Za ljudi iz držav z visokim tveganjem za okužbo bo še naprej v veljavi obvezna karantena.
Na dogodkih na prostem bo lahko od takrat do tri tisoč ljudi, prav tako ob strogih higienskih ukrepih. Za dogodke v zaprtih prostorih bo omejitev 1.500 ljudi. Kurz je posvaril, da je mogoče ob tem odpiranju pričakovati porast okužb in tudi da bodo razmere, zahvaljujoč cepljenju proti novemu koronavirusu, ostale pod nadzorom. Avstrija se pri obvladovanju epidemije močno zanaša tudi na množično testiranje na koronavirus.
Sedemdnevna pojavnost okužb na 100 tisoč prebivalcev trenutno pri slovenski severni sosedi znaša okoli 180.
Von der Leynova optimistična
EU bo imela dovolj cepiva proti novemu koronavirusu, da bo lahko že julija dosegla cilj − 70-odstotno precepljenost vseh odraslih, je poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ob obisku proizvodnih obratov Pfizerja v belgijskem Puursu. Uresničitev tega cilja je sprva napovedala do konca poletja, torej do septembra.
Von der Leynova pravi, da bo EU imela že v juliju dovolj cepiv za cepljenje 70 odstotkov odraslih.
Predsedničin optimizem temelji na pospeševanju dobave cepiva BioNTecha in Pfizerja. Von der Leynova je ob tem napovedala, da bodo v prihodnjih dneh s tem proizvajalcem podpisali novo pogodbo o dobavi 1,8 milijarde odmerkov cepiva v letih 2022 in 2023.
Ta kraj je tudi simbol pravičnosti in odprtosti EU, ki je "lekarna sveta", je poudarila. Evropa namreč po njenih besedah proizvaja cepiva za Evropejce in ves svet. Od decembra lani je Evropa izvozila 155 milijonov odmerkov cepiv v 87 držav. "Nihče ne bo varen, dokler ne bomo vsi varni," je še izpostavila.
Predsednica je še pojasnila, da je EU doslej prejela 150 milijonov odmerkov cepiv in opravila 123 milijonov cepljenj, kar jo uvršča med tri najboljše države na svetu, takoj za ZDA in Kitajsko. Izpostavila je tudi, da je Evropska agencija za zdravila (Ema) odobrila povečanje zmogljivosti tovarne v Puursu za dodatnih 20 odstotkov, s čimer se ta uvršča med največje tovrstne obrate na svetu.
Evropska komisija ob težavah z AstraZeneco in s cepivom družbe Janssen, ki je del skupine Johnson & Johnson, zdaj očitno stavi na BioNTech in Pfizer. Unija ob tem razmišlja tudi o tožbi proti AstraZeneci, a von der Leynova o tem danes ni želela govoriti, češ da odločitev še ni sprejeta.
Več držav omejuje povezave z Indijo, kjer so zabeležili nov rekord Indijska različica virusa se hitro širi. Potrdili so jo že v več drugih državah.
V Indiji se ob vse večjem številu covidnih bolnikov spoprijemajo s hudim pomanjkanjem kisika. Vse bolj vidne so tudi že tako slabe razmere v zdravstvenem sistemu, ki ne zdrži pritiska. Danes je izbruhnil požar v eni od bolnišnic na obrobju Mumbaja. V požaru je umrlo najmanj 13 covidnih bolnikov, štirje, ki so ga preživeli, pa so bili premeščeni v druge bolnišnice. Zaradi hudega poslabšanja epidemioloških razmer in širjenja nove dvojne mutacije sars-cov-2 več držav omejuje povezave z Indijo. Za to se je nazadnje v četrtek odločila tudi Kanada.
Ta teden so poročali še o eni tragediji, ko je umrlo 22 covidnih bolnikov v isti zvezni državi, ker je bil zaradi puščanja moten dovod kisika do ventilatorjev.
Premier Narendra Modi bo imel danes predvidoma več kriznih sestankov, na katerih bodo razpravljali o dobavi kisika in dostopnosti zdravil.
Bolnišnice opozarjajo na pomanjkanje kisika za covidne bolnike
Med najbolj prizadetimi je prestolnica New Delhi, kjer bolnišnice že dneve opozarjajo na pomanjkanje kisika in pozivajo vlado, naj pomaga. Najmanj šestim bolnišnicam je v četrtek zvečer zmanjkalo kisika, več drugih pa ga je imelo le še za nekaj ur.
Glavni razlogi za tako hitro poslabšanje epidemiološke slike v Indiji so najverjetneje številni množični dogodki in pojav nove različice sars-cov-2 B.1.617, pri kateri gre za kombinacijo dveh različic. Indijska različica virusa se hitro širi
Indijsko različico so že potrdili v več drugih državah. Nazadnje so jo v četrtek potrdili pri skupini indijskih študentov v Belgiji, ki so v državo sredi aprila prispeli iz Pariza. Za zdaj so okužbo potrdili pri 20 študentih od skupno 43. Indijsko različico so med drugim potrdili tudi že v ZDA, Avstraliji, Singapurju, Nemčiji, Švici in Italiji.
Države omejujejo povezave z Indijo
Več držav omejuje povezave z Indijo. Kanada je v četrtek za 30 dni prepovedala potniške lete iz Indije in Pakistana, je sporočil minister za promet Omar Alghabra. Pri potnikih iz teh dveh držav so namreč zaznali več primerov okužb.
Podobno so Združeni arabski emirati v četrtek sporočili, da odpovedujejo vse lete iz Indije. Prepoved za potnike iz Indije je uvedla tudi Velika Britanija, Francija pa je odredila obvezno desetdnevno karanteno ob prihodu.
4