Ponedeljek,
8. 10. 2018,
17.05

Osveženo pred

6 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,14

Natisni članek

Natisni članek

Evropska unija novinarstvo smrt Bolgarija

Ponedeljek, 8. 10. 2018, 17.05

6 let, 3 mesece

Bruselj poziva Bolgarijo k "hitri in učinkoviti" preiskavi umora bolgarske novinarke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,14
Viktoria Marinova | Foto Twitter

Foto: Twitter

Bolgarija naj izvede "hitro in celovito" preiskavo umora preiskovalne novinarke Viktorie Marinove ter ugotovi, ali je umor povezan z njenim novinarskim delom, je danes pozvala Evropska komisija. K temeljiti preiskavi je Bolgarijo pozvala tudi nevladna organizacija Odbor za zaščito novinarjev (CPJ).

Truplo 30-letne bolgarske televizijske novinarke so v soboto našli v parku ob reki Donavi v mestu Ruse na severu Bolgarije.

Marinova, ki naj bi pred umorom poročala o preiskavi domnevne korupcije pri porabi sredstev EU, je bila brutalno umorjena in posiljena, izginili pa so tudi njen mobilni telefon, avtomobilski ključi in del oblačil.

Marinova je na bolgarski televiziji TVN pred kratkim začela voditi novičarsko pogovorno oddajo Detektor, v zadnji oddaji pa so preiskovalni novinarji iz Bolgarije in Romunije predstavili raziskavo o domnevni korupciji pri porabi sredstev iz evropskih razvojnih skladov.

Novice V Bolgariji umorili 30-letno televizijsko novinarko

Evropska komisija pričakuje hitro in celovito preiskavo

Evropska komisija pričakuje hitro in celovito preiskavo, ki bo odgovorne za to dejanje pripeljala pred sodišče in bo ugotovila, ali je bil napad povezan z delom novinarke, je v Bruslju po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal tiskovni predstavnik komisije Margaritis Schinas.

Kot je dodal, bo Bruselj zaprosil Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF), naj preuči obtožbe o zlorabi evropskih sredstev v Bolgariji. Za zdaj še ni znano, če je bila novinarka umorjena naključno ali pa je bila izbrana tarča. 

slovaški novinar Jan Kuciak
Novice Umor novinarja Kuciaka naj bi naročil slovaški milijonar

Gre za že tretji umor novinarja v EU v zadnjem letu

Gre za že tretji umor novinarja v EU v zadnjem letu - oktobra lani so na Malti ubili novinarko Daphne Caruana Galizia, na Slovaškem pa februarja novinarja Jana Kuciaka.

K temeljiti preiskavi je Bolgarijo pozval tudi Odbor za zaščito novinarjev. Predstavnik te novinarske organizacije za EU Tom Gibson je danes v Bruslju izrazil pričakovanje, da bodo odgovorne pripeljali pred roko pravice. "V CPJ smo šokirani zaradi barbarskega umora novinarke Viktorie Marinove," je dejal.

Ta organizacija tudi opozarja, da storilci niso kaznovani v kar devetih od desetih primerov umorov novinarjev, kar je alarmantno sporočilo za novinarje in medijsko svobodo.

Daphne Caruana Galizia Jan Kuciak
Mnenja Primož Cirman: Novinarje ubijajo

Nemška vlada pozvala k večji zaščiti svobode tiska po svetu

V luči teh umorov je tudi nemška vlada danes pozvala k večji zaščiti svobode tiska po svetu. "Svoboda tiska je temeljna državljanska pravica in temeljna svoboščina v vsaki demokratični družbi," je dejal tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva. "Osupli smo zaradi brutalnega in grozovitega umora novinarke," je dejal.

Nemčija je zaskrbljena tudi zaradi izginotja savdskega novinarja Džamala Hašodžija, ki je pred skoraj tednom dni izginil med obiskom na savdskem konzulatu v Istanbulu, po domnevah turške policije pa so ga tam ubili. Tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva danes ni želel ugibati, kaj se je zgodilo, poroča dpa.

Džamal Hašodži
Novice Savdskega novinarja naj bi v Turčiji ubila posebej poslana ekipa
Rdeča kobra
Novice Na ulici sredi Pirana našli kobro
Luka Dončić
Sportal Dončić prvi mož Dallasa ob zmagi nad Philadelphio #video