Četrtek,
29. 8. 2024,
22.12

Osveženo pred

2 meseca, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,40

Natisni članek

Natisni članek

vlada Izrael Evropska unija Bruselj sankcije Josep Borrell

Četrtek, 29. 8. 2024, 22.12

2 meseca, 3 tedne

Zunanji ministri EU zadržani do predloga za sankcije proti izraelskima ministroma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,40
Josep Borrell | Izraelska vojska je od oktobra lani v Gazi ubila najmanj 40.602 Palestincev, vključno z 68 v zadnjih 24 urah, je danes sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje. | Foto Reuters

Izraelska vojska je od oktobra lani v Gazi ubila najmanj 40.602 Palestincev, vključno z 68 v zadnjih 24 urah, je danes sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje.

Foto: Reuters

Ministri več držav članic EU so izrazili zadržanost, pa tudi nasprotovanje predlogu visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella, da bi zaradi kršenja človekovih pravic uvedli sankcije proti dvema skrajno desnima ministroma izraelske vlade. Predlog je na kritike naletel tudi v Izraelu.

Borrell je danes sporočil, da je sprožil razpravo z državami članicami, ali bi bilo treba uvesti sankcije proti določenim izraelskim ministrom, ki širijo sovražna sporočila, uperjena proti Palestincem, in predlagajo ukrepe, ki so v nasprotju z mednarodnim pravom. Sam meni, da je to treba storiti, vendar pa o tem odločajo države članice.

Sankcije proti Smotriču in Ben-Gviru

Predlaga, da bi zaradi kršenja človekovih pravic uvedli sankcije proti dvema skrajno desnima ministroma izraelske vlade. Njunih imen ni navedel, vendar pa naj bi po poročanju tujih tiskovnih agencij šlo za finančnega ministra Bezalela Smotriča in ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben-Gvira. Skrajno desna izraelska ministra v zadnjih mesecih razburjata z javnimi izjavami in dejanji, usmerjenimi proti Palestincem.

Po neformalnem zasedanju zunanjih ministrov EU, na katerem niso mogli sprejemati odločitev, je visoki zunanjepolitični predstavnik sporočil, da glede tega ni soglasja. Predlog je naletel na neodobravanje oziroma nasprotovanje več ministrov.

Nasprotniki sankcij

Več članic, med njimi Češka, Avstrija in Madžarska, nasprotuje uvedbi sankcij proti izraelskim oblastem, navajajo tuje agencije. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je tako danes prek družbenih omrežij sporočil, da je Borrellov predlog "nevaren". Vodja italijanske diplomacije Antonio Tajani pa ga je označil za "nerealističnega". "S teoretičnim priznanjem Palestine in sankcijami proti izraelskim ministrom ne bomo rešili problema," je povedal.

Zadržana je bila tudi nemška ministrica Annalena Baerbock, ki sicer ni izključila možnosti, da bi Nemčija podprla uvedbo sankcij.

Izraelski zunanji minister Izrael Kac pa je medtem že v sredo zvečer na družbenem omrežju X zapisal, da si prizadevajo, da zunanji ministri EU na današnjem zasedanju ne bi sprejemali "protiizraelskih odločitev".

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je medtem podprla uvedbo sankcij proti izraelskim političnim voditeljem, ki kršijo mednarodno pravo.

Kuleba pozval zaveznike Ukrajine k pospešitvi dobav sistemov zračne obrambe

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je v Bruslju napovedal, da bo zaveznike pozval k pospešitvi dobav sistemov zračne obrambe za ukrajinsko vojsko. Pozval pa jih bo tudi k odpravi omejitev, ki so jih zahodne zaveznice Kijevu postavile glede uporabe orožja za napade v Rusiji.

"Aprila je bila napovedana dobava več sistemov patriot, do katere še ni prišlo. Vse naše partnerje, ki so se zavezali, da bodo te sisteme dobavili, bom pozval, naj to končno tudi storijo," je Kuleba dejal novinarjem ob prihodu na neformalno zasedanje ministrov v Bruslju.

Ukrajina si že dlje časa prizadeva pridobiti naprednejše zahodne sisteme zračne obrambe, kot sta ameriški patriot ali italijanski SAMP/T. Dobavo tovrstnih sistemov je Kijevu obljubilo več držav, pri čemer Kuleba meni, da so obdobja med napovedmi in dejanskimi dobavami pogosto odločno predolga.

"Ne moreš vedeti, na kaj se lahko zaneseš in na kaj ne. To škodi vojaškemu načrtovanju," je še dejal ukrajinski zunanji minister.

Josep Borrell
Novice Borrell ukrajinsko ofenzivo v regiji Kursk označil za hud udarec za Putina
Benjamin Netanjahu
Novice Netanjahu provocira z resolucijo o Palestini kot eksistenčni grožnji?