Torek, 2. 2. 2016, 12.04
8 let, 8 mesecev
Bo novi ameriški predsednik na koncu postal Marco Rubio?
Na republikanskih primarnih volitvah v podeželski Iowi je slavil teksaški senator Ted Cruz (28 odstotkov) pred nepremičninskim milijarderjem Donaldom Trumpom (24 odstotkov). Tesno za petama vodilni dvojici je senator s Floride Marco Rubio, ki je dobil 23 odstotkov glasov.
Veliko večje presenečenje je veliko število glasov za 44-letnega floridskega senatorja Rubia. Ta med republikanskimi kandidati spada v tisto skupino kandidatov, ki so blizu vodstvu republikanske stranke (poleg Rubia sem spadajo še guverner New Jerseyja Chris Christie, guverner Ohia John Kasich in predvsem nekdanji guverner Floride Jeb Bush).
Še zlasti, ker ima med republikanskimi kandidati po javnomnenjskih anketah največ možnosti, da novembra letos na predsedniških volitvah premaga verjetno kandidatko demokratov Hillary Clinton. V nasprotju s Trumpom in Cruzom, ta imata podporo zlasti med volivci, ki so zvesti republikanski stranki, ima floridski senator veliko podpore tudi med sredinskimi volivci.
Ta je postal v zadnjem času – po zgledu Trumpa – ostrejši glede politike priseljevanja in boja proti islamizmu. Če je Rubio prej trdil, da islamskega terorizma ne smejo imeti za izgovor za zaostritev ameriške imigracijske politike, je sredi letošnjega januarja, tako kot prej Trump, zahteval, da zaradi vzpona Islamske države prevetrijo ameriško politiko priseljevanja.
Zagovarja tudi zapiranje mošej, restavracij in kavarn, če bi se v njih zbirali islamski radikalci. Trump je doživel poraz v Iowi, toda trumpizem je zmagal, je še zapisal The Atlantic.
Njegovi starši so se namreč v drugi polovici 50. let prejšnjega stoletja v ZDA priselili s Kube. Niso bili begunci pred komunizmom tako kot številni drugi pripadniki kubanske skupnosti v ZDA, saj so se na Florido priselili, še preden je oblast na karibskem otoku prevzel Fidel Castro.