Ponedeljek, 24. 12. 2007, 13.36
8 let, 7 mesecev
Bo Nepal postal republika?
Ta dogovor bo začel veljati po splošnih volitvah, ki jih bodo izpeljali aprila 2008. "Nepal bo postal zvezna ljudska republika, vendar pa šele po volitvah ustavodajne skupine," je dejal Arjun Narsing, predstavnik nepalskega parlamenta. Maoisti so iz prehodne nepalske vlade izstopili septembra, in sicer prav zaradi spora glede prihodnosti monarhije. Nekdanji komunistični uporniki se namreč že dalj časa borijo za njeno odpravo. V skladu z omenjenim dogovorom naj bi se zdaj pridružili začasni vladi, vendar še ni znano, kdaj natančno naj bi do tega prišlo.
"Maoisti so se strinjali s pridružitvijo vladnemu kabinetu, in sicer po tem, ko bo dogovor izvršen," je dejal Barat Mohan Adikary, predstavnik maoistov.
Pričetek krize leta 2002
Kriza v Nepalu se je začela zaostrovati leta 2002, ko je kralj Gjanendra razpustil parlament, prepovedal stranke, februarja 2005 pa razglasil tudi absolutno oblast.
Prišlo je do upora vseh sedmih političnih strank, v boju za obnovitev demokracije pa so se jim pridružili tudi maoisti. Po 14 mesecih absolutne oblasti je aprila 2006 prišlo do splošne stavke in množičnih protestov. Kralj je takrat popustil ter ponovno vzpostavil parlament.