Četrtek, 3. 7. 2025, 12.41
12 ur, 21 minut
Sobodajalci: predlog novele zakona je za nas nesprejemljiv

Predlog prinaša težave podjetnikom sobodajalcem v dvo- in večstanovanjskih stavbah, ki morajo pridobiti soglasje drugih etažnih lastnikov, preden bo znano, ali in koliko bodo lahko sploh kratkoročno oddajali.
Sobodajalci so znova opozorili, da je predlog novele zakona o gostinstvu, ki ureja kratkoročno oddajanje nepremičnin in mu je odbor DZ že pritrdil, zanje nesprejemljiv. "Ne moremo sprejeti vloge grešnih kozlov v stanovanjski problematiki in ne pristajamo na vlogo poskusnih zajčkov," je dejala predsednica Združenja sobodajalcev Katja Rezman.
Sobodajalstvo je, kot je dejala na današnji novinarski konferenci, že danes zelo regulirano. Najnovejše rešitve vlade na tem področju pa odpirajo številne pomisleke, prinašajo pasti, negativne posledice in puščajo množico odprtih vprašanj. Mnenje o tem sta tudi danes znova delila predstavnik Zavoda Gostoljubnost slovenskih domov Uroš Buda in predsednik Združenja lastnikov nepremičnin Edo Pirkmajer.
Vlada bo do konca januarja določila kriterije za seznam občin
V predlogu zakona se določa, da bo kriterije za določitev občin s splošno časovno omejitvijo oddajanja določila vlada, pri tem pa bo upoštevala analizo o nedostopnosti stanovanj in obseg oddajanja v kratkotrajni najem. Seznam bo veljal dve leti. Te občine bodo lahko po opravljeni analizi omejitev spremenile, in sicer na najmanj 30 in največ 270 dni v koledarskem letu.
Vlada bo seznam občin določila z uredbo, kar je ustavno sporno. "Nesorazmerni posegi v ustavne pravice bodo uvedeni naknadno prek uredbe po neznanih kriterijih in brez glasovanja v parlamentu," je opozoril Buda. Ohlapno oblikovanje kriterijev bo veljalo tudi za občine. Zakon ob tem ne določa prehodnega obdobja za trenutne sobodajalce. Problematična je časovnica uveljavitve zakonskih določb, saj ni prehodnega obdobja za trenutne sobodajalce.
Vlada bo do konca januarja tekočega leta določila kriterije za seznam občin, ki bo oblikovan do konca aprila, občine pa bodo imele do konca oktobra čas, da določijo odstopanja. V občinah lahko pride do pomanjkanja nastanitvene ponudbe v določenih mesecih oz. v nizki sezoni. Poleg tega ponudniki, ki bodo v negotovosti do konca oktobra, ne bodo mogli ne načrtovati ne investirati in ne sprejemati rezervacij za prihodnje leto, sta opozorila.
Buda: Sobodajalci bodo postavljeni pred neizvedljive pogoje
Predlog prinaša težave podjetnikom sobodajalcem v dvo- in večstanovanjskih stavbah, ki morajo pridobiti soglasje drugih etažnih lastnikov, preden bo znano, ali in koliko bodo lahko sploh kratkoročno oddajali. Težavo bo predstavljalo tudi izvajanje posameznih določb, saj bodo podjetniki in sobodajalci postavljeni pred neizvedljive pogoje, je dejal Buda.
Današnji govorci so se strinjali, da je treba slabe stanovanjske razmere v državi popraviti, a ne s tem zakonom. "Težava turističnih občin so stanovanja, ki se kupujejo za investicije in vikende ali kombinacijo obojega," je ocenila Rezman. Pirkmajer je dodal, da niso proti regulaciji, saj je veliko stvari, ki škodijo. "Regulirati je treba pametno, ne kar na počez in se odreči eni četrtini nastanitvenih zmogljivosti," je opozoril.
Rezman je opozorila, da bi moralo biti okolje predvidljivo za vse deležnike. Rešitve pa po njenem prepričanju prinašajo omejevanje in uničevanje dejavnosti ter dušenje sobodajalcev in z njimi povezanih podpornih turističnih dejavnosti. Ti že drugo leto zapored ne vedo, ali in na kakšen način bodo lahko delovali. "Zakon bo vplival na 40 tisoč državljanov," je dodala. Današnji govorci so tako izrazili zaskrbljenost nad takšnim spreminjanjem pogojev za to dejavnost.