Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
26. 6. 2008,
15.19

Osveženo pred

7 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 6. 2008, 15.19

7 let

"Živimo v diktaturi domnevno neodvisnega sodstva"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Združeni ob lipi sprave, Civilno združenja za nadzor nad institucijami ter Civilna družba za demokracijo in pravno državo so na ostro kritizirali govor predsednika države.

Predsednik države Danilo Türk se je ob dnevu državnosti zavzel za neodvisno sodstvo. "Prepovedano je kritizirati nezakonito delo pravosodja" "Živimo v diktaturi domnevno neodvisnega sodstva, ker se je Türk izrecno zavzel za prepoved vsake kritike pravosodja." "Danes je prepovedano kritizirati nezakonito delo pravosodja, je opozoril Danijel Malenšek in dodal, da je to ključen problem, ker se v vsaki demokratični državi lahko vsakogar kritizira, tudi ustavne odločbe. Na ta način lahko občani, pravi, izražajo svoje mnenje tudi o ustavnih odločbah. "Ker se je Türk izrecno zavzel za prepoved vsake kritike pravosodja, se danes ne smeš več pritožiti zoper sodbo," so poudarili.

"Živimo v diktaturi domnevno neodvisnega sodstva, ki destabilizira današnjo državo in si ne dovoli nobene kritike, ker je to pač tako kot je," je menil Malenšek. "Nas se pa hoče zdaj postavljati izven zakona, če bomo dvomili, recimo v pravičnost ali legalnost sodnih odločb. To pa pomeni strahovlado sodne oblasti nad izvršilno in zakonodajno oblastjo," je izpostavil Malenšek, po katerem "smo le pet minut pred vnovično enotno ljudsko oblast", kot jo sicer po Malenškovih besedah ves čas imamo, samo opazili nismo.

"Sodniki se postavljajo v položaj nedotakljivih svetih krav" Po mnenju civilnih združenj je kritika slovenskega pravosodja v tem, da ti za pritožbo, v kateri napišeš, da je sodba nezakonita zaračunajo 500 evrov kazni, ker si žalil sodišče. Kot so poudarili, je v Sloveniji problem lažna avtoriteta sodišča. Sodniki se postavljajo v položaj "nedotakljivih svetih krav", istočasno pa razsojajo kot se zdi njim primerno. Razsojajo v imenu svoje vesti, ki je taka ali drugačna, sodijo pa v imenu ljudstva.

"Temu se reče, da sodijo po svoji glavi arbitrarno oziroma v skladu z vestjo, ki jim jo oblikujejo razni Bavconi, Ribičiči in drugi na Pravni fakulteti in sodijo na tuj račun - v imenu ljudstva," je sklenil Malenšek.

LDS: Ostro obsojamo Cukjatijeve besede Medtem pa v LDS govor predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija na slavnostni seji DZ ob dnevu državnosti razumejo kot "zelo grob in primitiven napad na pravno državo" ter ga zato ostro obsojajo, je opozorila predsednica LDS Katarina Kresal. Cukjati je namreč med drugim dejal: "Po slovenski ustavi nima končne besede nobena veja oblasti, ne parlament, ne vlada in ne sodstvo. Zadnjo in odločilno besedo ima ljudstvo. In če ljudstvo enoglasno meni, da so goljufivi prevzemi kraja in da je ukradeno blago treba vrniti, potem gre za mnenje, ki ga nobena oblast ne more in ne sme prezreti."

Je Cukjati pozabil, kaj je temelj demokracije?

V liberalni demokraciji na te besede odgovarjajo, da bi predsednik DZ moral vedeti, da ima v skladu z ustavo v Sloveniji oblast ljudstvo, to oblast pa ljudstvo izvršuje neposredno in z volitvami, po načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno. Glede na to ustavno načelo delitve oblasti ima prvo in zadnjo besedo o obtožbah zoper posameznike vedno le sodišče, ki svojo sodbo tudi izreče v imenu ljudstva. "To je temelj naše civilizacije, to je temelj naše demokracije," opozarja Kresalova.

"Njegove besede dajejo ljudem napačno predstavo" Poziv Cukjatija, da morajo sodišča soditi glede na javno mnenje, je tako poziv k pristranskemu in odvisnemu sojenju in s tem k rušenju naše demokracije in naše civilizacije, so prepričani v LDS. Takšne izjave so po njihovem mnenju izredno nevarne, ker dajejo ljudem napačno predstavo, da je od njihove volje odvisno, ali bo neko dejanje kazensko preganjano ali ne.

"Nedopustno je, da vladne stranke po štirih letih vladanja pozivajo na linč"

Če je pravni red na področju preganjanja gospodarskega kriminala v Sloveniji neustrezen, potem je naloga tistih strank, ki sestavljajo vladno koalicijo, oziroma je naloga vlade, da se to vprašanje uredi. "Nedopustno je, da vladne stranke s Cukjatijem na čelu po štirih letih vladanja pozivajo na linč, namesto da bi se lotile dela, sprejele ustrezne predpise in zadeve uredile pravno, kot bi bilo prav in normalno v vsaki demokratični državi," je še zapisala Kresalova.

Ne spreglejte