Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
16. 1. 2013,
14.05

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 16. 1. 2013, 14.05

8 let, 5 mesecev

Vrtci bodo na dan stavke zaprti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Sindikalna konferenca predšolske vzgoje je na izredni seji sklenila, da bodo vrtci na dan stavke 23. januarja zaprti.

Starši bodo lahko otroke v izrednih primerih in po predhodnem dogovoru z zaposlenimi v vrtec pripeljali, a le v tisto skupino, v kateri se bo tisti dan zagotavljalo nujno varstvo, so sporočili iz Sviza.

Nekaj več kot 90 sindikalnih zaupnic in zaupnikov Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) iz vrtcev se je zbralo na izredni seji zbora sindikalne konference predšolske vzgoje, na kateri so razpravljali o poteku priprav na stavko in o podrobnostih njene izvedbe v vrtcih.

V Svizu želijo dodatna pojasnila Zbor sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz je sprejel tudi stališče v zvezi s torkovo izjavo ministra Žige Turka, da "ne bo začel postopkov za spremembo standardov in normativov v osnovnem in srednjem šolstvu". Iz navedene izjave je namreč po navedbah Sviza mogoče sklepati, da se minister ne umika iz nadaljnje obravnave sprememb normativov in standardov, predlaganih v predšolski vzgoji (povečanja neposrednega dela v skupini za vzgojiteljice in njene pomočnice ter povečanja števila otrok v skupinah).

Predlagane spremembe v predšolski vzgoji so bile enako kot spremembe normativov in standardov v osnovnem in srednjem šolstvu del vladnega pogajalskega predloga z dne 29. decembra 2012 v okviru pogajanj za Socialni sporazum 2012-2016.

Zato sindikalni zaupnice in zaupniki v predšolski vzgoji ministra za izobraževanje Žigo Turka sprašujejo, ali po umiku zaostrenih standardov in normativov za osnovne in srednje šole ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) in on kot pristojni minister še vedno vztraja pri zvišanju standardov in normativov za vrtce.

Zbor sindikalne konference predšolske vzgoje prav tako poziva ministra za javno upravo in pravosodje Senka Pličaniča, naj pojasni, ali so predlagane spremembe normativov in standardov v dejavnosti predšolske vzgoje (spremembe zakona o vrtcih) še vedno predvidene tudi v okviru zakona za uravnoteženje javnih financ občin (ZUJFO), ki se oblikuje pod okriljem njegovega ministrstva.

Ministrstvo za izobraževanje namreč trdi, da o uvrstitvi spremenjenih normativov za vrtce v ZUJFO odloča ministrstvo za javno upravo in pravosodje.

Zaposleni v predšolski vzgoji od obeh ministrov pričakujejo, da se bosta glede sprememb standardov in normativov v predšolski vzgoji v najkrajšem času jasno opredelila, še dodaja Sviz.

Turk: Sindikati pri umiku normativov skušajo ustvariti nejasnost, da bi opravičili stavko Minister Turk je sicer v izjavi za medije ob robu posveta o kariernih centrih v visokem šolstvu menil, da so ob umiku predloga sprememb standardov in normativov v osnovnih in srednjih šolah sindikati skušali ustvariti nejasnost, ker morajo opravičevati stavko. Kot je dejal, so se za umik odločili, ker je to le en del potrebnih ukrepov in ni popolnoma jasno, "ali bomo lahko izpeljali obe polovici tega kovanca". Dodal je, da so sindikati "dobro razumeli, za kaj gre".

Ravnatelji se sprašujejo, kaj umik standardov in normativov pomeni Novica o umiku sprememb standardov in normativov v osnovnem in srednjem šolstvu ravnateljev ni preveč presenetila. Predvsem se sprašujejo, kaj ta novica sploh pomeni.

A so kljub temu v združenju ravnateljev prepričani, da odpuščanj trenutno ne bo. Kot je dejal predsednik združenja ravnateljev Milan Rejc, za odpuščanje v osnovnem šolstvu trenutno ni nobene zakonske podlage. "Odpuščanje na osnovi tega, da ni denarja, ne zdrži. Treba je imeti tehten razlog na osnovi česa se lahko odpušča oziroma mora biti podprto v zakonodaji, kar trenutno ni," pravi Rejc. Spomnil je na izjavo vlade, da je od oktobra denarja za plače za dobrih deset mesecev. Kaj se bo zgodilo v naslednjih dnevih in tednih pa Rejc ne ve.

Znižanje plač v šolstvu je sicer napovedano že od oktobra. "Dokler bo vlada stala na stališču, da se o masi plač ne pogaja, sindikat pa na stališču, da je to nesprejemljivo - ne bo nobenega napredka. Potem ostanejo le 'ustrezni zakoni', ki bodo opredelili znižanje plač na osnovi predlaganega obsega mase plač, ki ga predlaga vlada oziroma, ki je v proračunu 2013 že sprejeto," je dejal Rejc.

"Upam, da bo ministrstvo našlo teh 10 odstotkov manjkajočih sredstev drugje" V društvu ravnateljev srednjih šol pa upajo, da ta umik pomeni iskanje dodatnih sredstev. Predsednica društva ravnateljev srednjih šol Nives Počkar pa se sprašuje, kaj umik sprememb standardov in normativov v srednjem šolstvu sploh pomeni. "Upam, da bo ministrstvo za izobraževanje našlo teh 10 odstotkov manjkajočih sredstev drugje. Predvsem pa mislim, da bi jih morali iskati v celem javnem sektorju, ne samo v šolstvu," je poudarila.

Ne spreglejte