Četrtek, 9. 5. 2024, 13.50
6 mesecev, 2 tedna
Vlada začela pripravljati proračuna za leti 2025 in 2026
Vlada je danes opravila prvo proračunsko sejo in tako začela proces priprave proračunov za leti 2025 in 2026, je povedal minister za finance Klemen Boštjančič. Zdaj bodo s predlagatelji finančnih načrtov usklajevali odhodke, drugo proračunsko sejo pa predvidevajo v začetku julija. Vlada bo proračunske dokumente potrjevala septembra.
Glede na nedavno sprejeti fiskalni okvir, ki opredeljuje javnofinančno porabo za prihodnje triletno obdobje, lahko proračunski odhodki v letih 2025 in 2026 znašajo približno 17,1 milijarde evrov, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal Boštjančič.
Čeprav se lahko prihodnje leto odhodki glede na lani sprejeti proračun za leto 2025 zvišajo, bosta predloga proračunov sledila srednjeročnemu cilju vzdržnosti javnega dolga in ohranjanja primanjkljaja sektorja država pod mejo treh odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), je napovedal.
"V prihodnjih dveh letih bodo v ospredju sicer ostali ukrepi za odpravo posledic lanskih poplav ter ukrepi za krepitev rasti in razvoja gospodarstva, podprti z evropskimi viri iz načrta za okrevanje in odpornost," je dejal minister.
Najvišji obseg izdatkov sektorja država je z odlokom določen v višini 33,85 milijarde evrov za leto 2025, 35,10 milijarde evrov za leto 2026 in 35,65 milijarde evrov za leto 2027. Letos naj bi se ta številka ustavila pri 32,16 milijarde evrov.
Potrdili predlog nove strategije upravljanja naložb države
Vlada je potrdila tudi predlog nove strategije upravljanja državnih naložb. Vanjo je vključenih 84 kapitalskih naložb države, pri čemer jih je 34 klasificiranih kot strateških, osem je pomembnih in 42 portfeljskih. Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav tudi v prihodnje ostajata strateški, Telekom Slovenije pa je opredeljen kot pomembna naložba.
Kot je na novinarski konferenci po seji vlade dejal finančni minister Klemen Boštjančič, je ministrstvo novo strategijo pripravljalo z vso potrebno previdnostjo in odgovornostjo ter jo tudi dolgo časa usklajevali z vsemi deležniki. "Želeli smo, da je ta dokument, ki predstavlja osnovno orodje države za aktivno lastništvo, res kvaliteten," je poudaril.
Strategija po Boštjančičevih pojasnilih upravljalcu naložb Slovenskemu državnemu holdingu (SDH), delničarjem, širšemu kapitalskemu trgu in nenazadnje splošni javnosti sporoča svoje cilje pri upravljanju družb v lasti države.