Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar pravi, da je treba poskrbeti za to, da obveščevalne agencije delajo transparentno. Pri tem si ne gre delati utvar - tega ne počne le Amerika, piše Delo.
Delo
Delo med drugim piše o tem, kaj bo Nataša Pirc Musar počela v komisiji, v katero je bila imenovana pred dnevi. Gre za mednarodno komisijo petih strokovnjakov, ki imajo nalogo, da po razkritju Edwarda Snowdna ugotovijo, kakšne so v resnici aktivnosti ameriške agencije za nacionalno varnost. Pirc Musarjeva pravi, da je treba poskrbeti za to, da obveščevalne agencije delajo transparentno – da vemo, kaj sploh nadzirajo in s kakšnimi metodami to počnejo. Pri tem si ne gre delati utvar – tega ne počne le Amerika. Tudi Evropa ji v tem sledi.
V Delu poročajo, da je tržaško sodišče zavrnilo takojšnje obravnavanje zahtev gibanja Svobodni Trst, ki se bori za vrnitev nekdanje cone svobodnega ozemlja, kakršno je obstajalo po drugi svetovni vojni. Policija je vdrla na sedež gibanja, odnesla program in sezname pripadnikov. Na Krasu so privrženci novega gibanja tri dni veselo zborovali. Priredili so tudi prvo poroko v barvah zastave nekdanjega Svobodnega tržaškega ozemlja. Gibanje se širi, med simpatizerji je vedno več Slovencev.
Ob rekordno visokih temperaturah so povišane tudi koncentracije ozona. Najvišje ponavadi izmerijo prav na Primorskem, v prihodnjih dneh pa bodo po napovedih Agencije RS za okolje koncentracije ozona presegle opozorilno vrednost 180 mikrogramov na kubični meter, piše časnik.
Dnevnik
Dnevnik poroča, da so v nasprotju s tujino pri nas primeri povezovanja humanitarnih organizacij s trgovci in restavracijami precej redki. V želji, da bi se to spremenilo, so številni slovenski humanitarci stopili skupaj in delajo prve korake proti standardizaciji razdeljevanja hrane pred iztekom roka uporabe.
V Dnevniku tudi o šesti vseslovenski ljudski vstaji, ki bi lahko bila trinajstega septembra. O tem datumu, ki pa ni edini, so se že pogovarjali v gibanju VLV. Razlog za vnovično vstajo je politika vlade Alenke Bratušek, ki ni prinesla ničesar novega. Tudi zato med vstajniki nastaja vrsta novih političnih strank.
Policisti, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, se lahko prisilnemu odhodu v pokoj izognejo le tako, da prevzamejo slabše plačano delovno mesto varnostnikov v centru za varnost in zaščito. "Nespodobno povabilo" naj bi zavrnila večina policistov, še pišejo v Dnevniku.