Torek, 4. 9. 2012, 14.52
8 let, 9 mesecev
Sviz se bo zavzemal za konstruktivno vzdušje med starši in učitelji
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) se bo zato po besedah njegovega glavnega tajnika Branimirja Štruklja zavzemal tako za konstruktivno vzdušje zlasti med starši in učitelji, kot tudi za to, da se "socialna država ne bo še naprej razgrajevala".
Štrukelj je na novinarski konferenci poudaril, da se nervoza v družinah povečuje, ker starši izgubljajo službe, nelagodje pa se povečuje tudi na učiteljski strani, ker se napoveduje odpuščanje v javnem sektorju in dodatno zniževanje plač.
Zatrdil je tudi, da v Svizu ne bodo pristali na povečanje učne obveznosti za tri oziroma štiri ure tedensko, prav tako ne na povečanje števila otrok v razredih in vrtcih. Dovolili ne bodo niti opustitve posebnega normativa za heterogene oddelke, kot tudi ne zmanjšanja skupne prisotnosti pomočnice vzgojiteljice v vrtcih.
Glede zniževanja plač je povedal, da po prvih pogovorih s članstvom Sviza ni nobene možnosti, da bi pristali na dodatna zniževanja plač v javnem sektorju, za katera se govori, da naj bi zgodila v letu 2013. Pri tem je opozoril, da je vlada šolnikom že znižala plače za skoraj pet odstotkov. Zato bo Sviz izvedel tajno glasovanje med članstvom o tem, ali bo sploh šel v pogajanja o kakršnem koli posegu v plače in številu zaposlenih.
Če bo odgovor članstva negativen, se o tem ne bodo pogajali, je dejal in dodal, da če na pogajanja ne greš, je jasno, da je obdobje socialnega miru končano.
Glede začetka pouka ob 7.30 je Štrukelj prepričan, da gre za ceneno nabiranje političnih točk in ne za to, da se otrokom zagotovi "humano življenje vsak dan, da ne vstajajo prezgodaj".
Štrukelj, ki je tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), pa je bil kritičen tudi do osnutka zakona o delovnih razmerjih, ki je že v koalicijskem usklajevanju. V sindikatih vlada nelagodje, a so se vseeno pripravljeni pogajati pod pogojem, da bo za zaposlene bolje, kot je zdaj, je dejal. Zatrdil je, da na znižanje pogojev ne bodo pristali. Vprašal se je tudi, kaj bo s socialnim sporazumom glede na to, da je vlada pohitela s pokojninsko reformo in z zakonom o delovnih razmerjih.