Sreda, 26. 6. 2024, 9.23
6 mesecev, 4 tedne
Svet RTVS z apelom za povišanje RTV-prispevka. Jih bo Golob uslišal?
S prenosi tekem nogometnega evropskega prvenstva v Nemčiji, kjer je Slovenija včeraj dosegla zgodovinski uspeh in se z remijem proti Angliji prvič uvrstila v osmino finala, se je ponovno odprlo pereče vprašanje o povišanju RTV-prispevka. Nacionalna televizija se je namreč znašla pod valom kritik športnih navdušencev zaradi nezadostnega pokrivanja tekem. Kot je pojasnil odgovorni urednik športnega programa TV Slovenija Gregor Peternel, jim trenutni proračun, ki se v glavnem polni z RTV-prispevkom, dopušča prenos le ene tekme na dan. Tako kot že mnogi pred njim je tudi Peternel spomnil, da se višina prispevka ni spremenila že več kot deset let. Da je prispevek treba zvišati, meni tudi svet zavoda, podrobnosti apela vladi bodo predstavili na novinarski konferenci ob 17. uri.
Višina RTV-prispevka od aprila 2009 ostaja nespremenjena in znaša 12,75 evra. Da je zvišanje prispevka, ki predstavlja glavni vir financiranja javne radiotelevizije, nujno potrebno, je že leta 2019 predlagal takratni generalni direktor Igor Kadunc in kasneje vsi drugi za njim, a jih je do zdaj vlada prezrla.
Kakšne so finančne razmere na javni televiziji, se je znova pokazalo pri prenosu tekem nogometnega evropskega prvenstva v Nemčiji. Slovenski športni navdušenci so jezni in razočarani, saj si lahko na TV Slovenija ogledajo le eno tekmo na dan, medtem ko morajo za ogled drugih dveh tekem plačati ponudnikom TV-paketov, ki omogočajo spremljanje programov Sportkluba.
Kot je pojasnil odgovorni urednik športnega programa TV Slovenija Gregor Peternel, se cene pravic za športne dogodke ves čas dvigajo, medtem ko je RTV prispevek že deset let nespremenjen in tako sredstva ostajajo ves čas enaka.
Svet RTV z apelom za zvišanje prispevka
Višino RTV-prispevka določa zakon o spremembah zakona o Radioteleviziji Slovenija, spremeni ga torej lahko vlada za največ deset odstotkov, če za to obstajajo utemeljeni ekonomski razlogi.
Po odstopu Zvezdana Martića z mesta predsednika uprave RTVS je predsednik sveta zavoda Goran Forbici izrazil željo, da se vlada odloči za zvišanje RTV-prispevka. Svoj apel za povišanje prispevka bodo predstavili na današnji novinarski konferenci z začetkom ob 17. uri. Medtem so iz ljudske iniciative Glas upokojencev prav tako napovedali novinarsko konferenco pred poslopjem RTV Slovenija o ukinitvi RTV-prispevka.
Golob je spremembe na nacionalni televiziji in tudi višji RTV-prispevek napovedal že kmalu po nastopu funkcije. "Ko se bo izvedla njena depolitizacija, se bo vzpostavil resen dialog glede njenega poslanstva, temu pa bo sledila tudi ureditev financiranja," je predsednik vlade dejal konec junija 2022, ko se je sestal s predstavniki sindikatov javnega sektorja. Nato je oktobra lani vodstvo RTVS vladi posredovalo celovito poročilo o poslovanju zavoda, temu pa je sledil sestanek Goloba z zdaj že bivšim predsednikom uprave Martićem. Iz vlade so takrat sporočili, da bodo preverili možnosti dodatnega financiranja RTV Slovenija.
Po skoraj dveh letih od Golobove napovedi se na področju financiranja javnega zavoda ni spremenilo nič. Časa ni več veliko, saj lahko vlada višino prispevka spremeni najkasneje do 1. septembra tekočega leta za naslednje leto.
Vlada Roberta Goloba ima tako le še dobra dva meseca časa, da razkrije svoje načrte glede ureditve zadostnega financiranja javne RTVS.