Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 12. 2012,
12.46

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 12. 2012, 12.46

9 let

Slovenija je podprla izraelsko politiko okupacije in apartheida

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
"Slovenija je z vzdržanim glasom o statusu Palestine v Generalni skupščini Združenih narodov podprla izraelsko politiko okupacije in apartheida."

Tako je v odprtem pismu predsedniku vlade Janezu Janši, ministru za zunanje zadeve Karlu Erjavcu in predsedniku republike dr. Danilu Türku, zapisalo dvanajst nevladnih organizacij in društev. "Slovenski izogib glasovanju je sramota za slovensko zunanjo politiko. Še huje, ne odraža volje slovenskih državljanov," menijo podpisniki. Ob tem so pozvali vse druge organizacije in društva, da se protestnemu pismu pridružijo in tudi sami naslovijo slovenske politične odločevalce. "S takšnim ravnanjem Slovenija prispeva in pasivno sodeluje pri kršitvah mednarodnega prava, ki jih izvaja Izrael," so odločni podpisniki omenjenega pisma. Prepričani so namreč, da je priznanje palestinske države etična, moralna in politična odgovornost mednarodne skupnosti, del katere je tudi Slovenija. "Z neglasovanjem o tako pomembnem vprašanju mednarodnega prava in pravičnosti si Republika Slovenija v mednarodnem prostoru ne gradi ugleda, temveč prej kaže hlapčevsko, nesposobno in nekonsistentno zunanjo politiko." V odprtem pismu so podpisniki izpostavili neenakopravnost pogajalskih strani Podpisniki so spomnili, da mirovna pogajanja med Izraelom in Palestino že vrsto let v prvi vrsti ovirata po mednarodnem pravu nezakoniti gradnja izraelskih naselbin in zidu na zasedenih ozemljih Zahodnega brega ter nezakonita humanitarna blokada Gaze. Kot so še poudarili, je neenakopravnost pogajalskih strani glavna ovira za dosego miru in pravične rešitve." "Zaradi izključujoče politike izraelske države so Palestinci podvrženi institucionalizirani rasni diskriminaciji, ki po merilih ZN-a ustreza apartheidu. Palestince se izganja iz njihovih domov in s palestinskega ozemlja ter prepušča revščini, nasilju in smrti. Postali so ujetniki na lastni zemlji in mnogim je onemogočen dostop do njihove lastnine, do šol, služb in sorodnikov, pogosto pa ne morejo dostopati niti do vode in osnovnih potrebščin, ki jih potrebujejo za preživetje," so zapisali v odprtem pismu.

Podpisnike med drugim zanima, zakaj je bila javnost izključena iz procesa odločanja. Slovensko vlado so zato pozvali, naj prizna pravico Palestincev do samoodločbe. Prav tako zahtevajo, da Slovenija zavzame jasna in odločna stališča, da so nadaljnja gospodarska in politična sodelovanja z Izraelom vezana na dosledno spoštovanje obveznosti po mednarodnem pravu.

Slovenija naj tudi dosledno obsodi vse kršitve mednarodnega prava v odnosu med Izraelom in Palestino in pozove k njihovi zaustavitvi. Zahtevajo, da slovenski javnosti izčrpno pojasni zakaj in na osnovi katerih argumentov je bila sprejeta odločitev o zadnjem glasovanju Slovenije v Generalni skupščini Združenih narodov in zakaj je bila javnost izključena iz procesa odločanja.

Podpisniki so še pozvali, da mora slovenska vlada zainteresirani javnosti omogočiti vsebinsko sodelovanje pri oblikovanju stališč o tako pomembnih vprašanjih, kot je pravica do samoodločbe, na osnovi katere so prebivalci in prebivalke Slovenije utemeljili novo državo.

Odprto pismo so podpisali: Civilna iniciativa BDS Slovenija, Društvo Humanitas, Zofijini ljubimci, Zavod Nur, Društvo slovenskih pisateljev, Društvo Matafir, Društvo Merhamet, Mirovni inštitut, Društvo: Evropska mreža za enakost spolov, Zavod Abraham, Društvo UP Jesenice in Zavod za sodobno kulturo in znanost.

Ne spreglejte