Ponedeljek, 20. 1. 2020, 9.08
5 let
Skrivnostna pljučnica na Kitajskem zahtevala tretjo žrtev #video
Na Kitajskem so potrdili, da se nov virus, ki povzroča pljučnici podobno stanje, širi tudi s človeka na človeka. Virus, ki naj bi se sprva pojavil v mestu Wuhan v osrednji Kitajski, je že sprožil preplah, ker izhaja iz iste skupine kot respiratorni virus sars, ki je v letih 2002 in 2003 zahteval skoraj 650 življenj na Kitajskem in v Hongkongu. Slovenija je, kar zadeva kitajsko atipično pljučnico, še na varni strani, saj ni neposrednih letalskih povezav s kitajskim mestom Wuhan, pojasnjuje Tatjana Frelih, epidemiologinja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Enajstmilijonski Wuhan je pomembno prometno vozlišče, skozi katero bo med prazniki, ki se začnejo ta teden, potovalo več milijonov ljudi, piše STA.
V Sloveniji še brez strahu
Slovenija je, kar zadeva kitajsko atipično pljučnico, še na varni strani, saj ni neposrednih letalskih povezav s kitajskim mestom Wuhan, je za STA dejala epidemiologinja in specialistka javnega zdravja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Tatjana Frelih.
Dejala je, da so države, ki imajo neposredne letalske povezave z Wuhanom oziroma Kitajsko, lahko bolj zaskrbljene "kot pa mi". ZDA so tako na treh letališčih že začele pregledovanje potnikov, ki prihajajo iz Kitajske oziroma Wuhana, od koder naj bi se začel širiti nov virus. Atipično pljučnico na Kitajskem povzroča nov koronavirus, o katerem je še zelo veliko neznank, zato je zelo težko napovedati, kdaj bi se lahko ta virus pojavil v Evropi, je še menila Frelihova.
Nepredvidljiv virus
Kot je še pojasnila, je virus nepredvidljiv; kot se je zgodilo z respiratornim virusom sars, ko se je pojavil preskok živalskega koronavirusa na človeka. Virus je ob tem mutiral in dobil zlovešče lastnosti. Treba se je pripraviti, če bi se to zgodilo tudi pri tem novem koronavirusu, je še dejala Frelihova za STA.
Menila je, da o kakem hitrem širjenju tega virusa za zdaj še ni mogoče govoriti. Je pa res, da ni znano, ali je to realno stanje ali so to samo tisti primeri, ki so bili doslej odkriti. Virus se je namreč začel pojavljati sredi decembra na Kitajskem, doslej pa imamo štiri primere zunaj Kitajske in tri primere zunaj Wuhana, v drugih kitajskih mestih.
V Sloveniji na ravni države posebnih ukrepov zaradi tega virusa na Kitajskem ni, so pa vedno primerni preventivni ukrepi, kot veljajo za vse preostale kapljične okužbe; pogosto umivanje rok, da se ne zadržujemo tam, kjer je veliko ljudi, ter da v primeru bolezni kašljamo v rokav ali robček.
NIJZ priporoča, naj se slovenski turisti na Kitajskem izognejo tržnicam
Za tiste Slovence, ki potujejo v Wuhan ali na Kitajsko, NIJZ priporoča, naj ne obiskujejo tržnic, kjer prodajajo žive živali in živalske produkte, kot je kakršnakoli divjačina. Priporočajo tudi, da si redno umivajo roke in jih morda tudi razkužujejo z alkoholnimi robčki ter se izogibajo ljudi, za katere se zdi, da imajo kakšno kapljično ali prehladno obolenje. Če bi zboleli z znaki respiratornega obolenja, pa je ob vrnitvi domov priporočljiv posvet z osebnim zdravnikom.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sicer pripravila cel niz navodil in priporočil, ki jih namerava Slovenija prilagoditi za naše razmere. Slovenija sledi tem navodilom in navodilom Evropskega centra za nalezljive bolezni v Stockholmu, ki sodelujejo z WHO.
Na vprašanje, koliko je sicer v Sloveniji na leto primerov atipične pljučnice, je Frelihova odgovorila, da natančne številke ni, saj atipične pljučnice niso na seznamu obvezno prijavljivih nalezljivih bolezni. Je pa bilo lani v Sloveniji izjemno veliko atipičnih pljučnic, ki jih je povzročila mikroplazma pnevnomije.
Širi se s človeka na človeka
"Trenutno lahko potrdimo, da prihaja do širjenja s človeka na človeka," je za kitajsko televizijo CCTV povedal eden vodilnih kitajskih infektologov Zhong Nanshan. Doslej namreč širjenje tega virusa med ljudmi še ni bilo potrjeno. Prvi primer skrivnostnega pljučnega obolenja so v mestu Wuhan potrdili 31. decembra. Domnevajo, da je bolezen izbruhnila na eni od tamkajšnjih tržnic, na kateri prodajajo ribe in divjačino.
Ker pa nekateri bolniki po navedbah zdravstvenih oblasti niso bili nikoli tam, je Zhong prepričan, da je to dokaz, da prihaja do širjenja bolezni s človeka na človeka. Dva pacienta v pokrajini Guangdong na jugu Kitajske sta se okužila od družinskih članov, ki sta sicer obiskala Wuhan, je pojasnil.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je nato danes sporočila, da se bo v sredo v Ženevi na nujnem sestanku sestal odbor, ki bo odločil, ali bodo novi virus razglasili za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. Gre za redek korak, ki ga uporabijo samo pri najhujših epidemijah. WHO je doslej trdil, da je prenos preko živali "najbolj verjeten primarni vir" okužbe, saj je do prenosa med ljudmi prišlo le v omejeni obliki pri tesnih stikih, poroča STA.
Bolezen se sicer širi na Kitajskem in tudi v drugih državah
Na Kitajskem narašča zaskrbljenost, saj se je pljučnica pojavila pred praznovanjem kitajskega novega leta, med katerim bo potovalo na milijone Kitajcev. Po poročanju televizije CCTV se je skupno število okuženih z virusom povečalo na 217. 136 novih primerov so minuli konec tedna potrdili v Wuhanu, 15 v provinci Guangdong na jugu države in pet v Pekingu. V Wuhanu je bolezni podlegel tretji bolnik.
O prvem primeru bolezni poročajo tudi iz Južne Koreje. Gre za 35-letno žensko, ki je priletela iz Wuhana. Južna Koreja je tretja država, v kateri so zabeležili bolezen, pred tem so skupno tri primere potrdili na Tajskem in Japonskem. Vsi trije bolniki so obiskali Wuhan.
V Šenženu na jugu države je od 11. januarja v karanteni 66-letni moški, ki je po obisku pri sorodnikih v Wuhanu dobil vročino, imel pa je še druge znake bolezni. Tudi njegovo stanje je stabilno. V Šenženu je še osem bolnikov na opazovanju. V izolaciji je tudi pet ljudi v provinci Zhejiang, še piše STA.