Torek, 25. 2. 2025, 9.55
37 minut
SDS v interpelacijo vlade Roberta Goloba #video
V SDS so pripravili že drugo interpelacijo vlade Roberta Goloba. Kot je na novinarski konferenci pojasnil poslanec SDS Zvone Černač, so interpelacijo danes vložili, ker se Golob ni opravičil za kritike vlade Janeza Janše glede znižanja odmernega odstotka za izračun pokojninske osnove. Golob je pri pripravi nove pokojninske reforme ubral pot laži in manipulacij, zato bo interpelacija namenjena njihovemu razčiščevanju, pravi Černač. Interpelacijo bodo podprli tudi v NSi, je sporočila poslanka Vida Čadonič Špelič. Podporo interpelaciji vlade so napovedali tudi Demokrati Anžeta Logarja.
Premier Robert Golob in podpredsednica DZ Nataša Sukič sta prejšnji četrtek v zvezi s položajem upokojencev po besedah poslanca SDS Zvonka Črnača izrekla vrsto laži, neresničnih trditev in manipulativnih navedb. Med drugim je navedel, da sta vlado, ki jo je leta 2012 vodil Janez Janša, obtožila, da je kriva za skoraj 20-odstotni padec pokojnin, kar po besedah Černača ne drži. (Dejansko je premier sicer govoril o skoraj 20-odstotnem znižanju odmernega odstotka za izračun pokojninske osnove, ne pa o 20-odstotnem padcu pokojnin. Več o tem spodaj, op. ur.)
"Podpredsednica DZ Nataša Sukič in predsednik vlade Robert Golob bi se morala opravičiti sedanjim in bodočim upokojencem, s katerimi sta s svojimi lažnivimi izjavami manipulirala, saj sta s temi izjavami ustvarila vtis, da je vlada Janeza Janše položaj upokojencev z novim pokojninskim zakonom, ki je bil sprejet decembra 2012, poslabšala, kar ne drži," je na novinarski konferenci poudaril Černač.
"Nov pokojninski zakon ZPIZ-2 je bil leta 2012 soglasno podprt z vsemi glasovi poslancev koalicije in opozicije ter z glasovoma obeh predstavnikov narodnosti, brez glasu proti in brez vzdržanih glasov. Zakon je bil za upokojence dober, ustavil je večletno padanje pokojnin in zaščitil bodoče upokojitve," je pojasnil Černač.
Poslanec SDS Zvone Černač je spregovoril o podrobnostih interpelacije vlade Roberta Goloba.
Po njegovih besedah je zakon preprečil nadaljnje padanje pokojnin, ki se je začelo z zakonom, ki je bil sprejet konec leta 1999 in začel veljati z letom 2000. Sprejet je bil v času vlade Janeza Drnovška na predlog takratnega ministra Antona Ropa.
Černač je navedel analizo, objavljeno na spletni strani ZPIZ, o vplivu odmernih odstotkov v posamičnem obdobju in drugih elementov, ki vplivajo na višino pokojnin. "Informacije glede odmernega odstotka za izračun pokojninske reforme so preverljive, najdete jih lahko na spletni strani ZPIZ," je povedal Černač.
V ponedeljek je SDS vložila predlog za razrešitev poslanke Levice Nataše Sukić z mesta podpredsednice DZ, danes pa so vložili interpelacijo vlade Roberta Goloba. Kot je pojasnil Černač, so interpelacijo podpisali vsi poslanci SDS, kdor želi, pa se jim lahko pridruži.
V NSi bodo interpelacijo podprli
S poslanske skupine NSi so sporočili, da bodo interpelacijo Golobove vlade podprli. "Mislim, da smo bili prvi, ki smo rekli, da ta vlada ne dela za ljudi, in zato bomo interpelacijo absolutno podprli," je interpelacijo komentirala poslanka NSi Vida Čadonič Špelič. Prepričana je, da bi se morala vlada za številne neizpolnjene obljube opravičiti vsej Sloveniji, ne zgolj eni stranki.
Dodala je, da sicer niso prejeli vabila SDS k sopodpisu interpelacije.
Podporo napovedali tudi poslanci Demokratov
Poslanci, ki so člani stranke Demokrati, bodo podprli interpelacijo vlade, je za STA napovedal predsednik Demokratov Anže Logar. Vlada po njegovih besedah ne rešuje vprašanj, ki so pomembna za učinkovitejše delovanje javnih servisov, oblikovanje ugodnega gospodarskega okolja, boj zoper korupcijo ali dostopnost zdravstva.
"Vlada dela slabo," je še poudaril predsednik Demokratov Logar.
Avšič Bogovič: Če jih ne bi razjezile izjave o pokojninah, bi jih nekaj drugega
Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je v odzivu na interpelacijo vlade ocenila, da so v predvolilni kampanji z referendumi in interpelacijami. "Če jih ne bi razjezile izjave v zvezi s pokojninami, bi jih nekaj drugega, zagotovo," je dejala v izjavi. Meni, da to ni zadnja taka poteza.
Po mnenju Avšič Bogovič se predsednik vlade Golob "nima kaj opravičevati", prav tako ne podpredsednica DZ Nataša Sukič, saj da so stvari jasne. "Resnica boli in je zabolela," je še dodala v izjavi ob robu posvetovanj o kadrovskih vprašanjih pri predsednici republike Nataši Pirc Musar.
Prednik: Interpelacija bo priložnost za prikaz dosežkov te vlade
Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik je interpelacijo vlade pospremil z besedami, da so interpelacije orodje opozicije. V razpravi o interpelaciji bo imela koalicija možnost odgovarjati na vse očitke in pokazati vse dosežke, ki sta jih vlada in koalicija dosegli v treh letih, je dodal.
"Glede na to, kaj se v zadnjem času dogaja, od teh protestov, ki jih seveda spodbuja SDS, do te interpelacije, pa mislim, da se SDS na neki način pripravlja na volitve, ki bodo prihodnje leto," je povedal Prednik in dodal, da vsebine interpelacije še ni videl.
Prednik je sicer poudaril, da mu je kot mlademu poslancu popolnoma vseeno, kdo je kriv za nizek odmerni odstotek pokojnin. Zahteva SD je, da se pokojninska reforma izpelje. "Pričakujem, da bomo tudi v sklopu te pokojninske reforme rešili ne samo vprašanje prihajajočih upokojencev, ampak tudi popravili krivice za nazaj," je povedal.
Problem zdajšnjih upokojencev poslabšala Janševa vlada
Premier Robert Golob je prejšnji teden v oddaji 24ur zvečer dejal, da je prav Janševa vlada leta 2012 ob izpeljavi takratne pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov. Iz tega po njegovih besedah izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj.
V SDS so očitke zavrnili kot lažne, zato so zahtevali opravičilo, v nasprotnem primeru pa napovedali interpelacijo vlade. Tako današnja napoved vložitve interpelacije prihaja, ker opravičila Goloba ni bilo.
Vlada: Veselimo se argumentirane razprave
Iz kabineta predsednika vlade so namreč v petek sporočili, da je nesporno dejstvo, da se je odmerni odstotek znižal za okoli 20 odstotnih točk, da pa se veselijo argumentirane razprave in izmenjave dejstev o položaju upokojencev, ki da jih SDS izkorišča za svoje politične obračune.
Zaradi podobnih izjav o nižanju odmernega odstotka je SDS zahtevala opravičilo tudi od poslanke Levice Nataše Sukič. Ker se ni opravičila, so v ponedeljek vložili predlog za njeno razrešitev z mesta podpredsednice DZ.
Po pojasnilu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) za STA se je odmerni odstotek z reformo iz leta 2012 matematično preračunal. Matematični preračun je bil po njihovih besedah potreben, ker je nova reforma prinesla nov način izračunavanja valorizacijskega količnika, ki se upošteva pri izračunu pokojninske osnove.
Odstotek se je res znižal, a to ni imelo vpliva
Skladno s pokojninsko reformo iz leta 1999 bi odmerni odstotek za moške za 40 let pokojninske dobe leta 2013 znašal 78 odstotkov. Po pokojninski reformi, ki so jo v DZ leta 2012 sprejeli brez glasu proti, pa je bil odstotek za odmero pokojnine določen precej nižje, pri 57,25 odstotka. A ker se je spremenil valorizacijski količnik, je po reformi 2012 izračunani odmerni odstotek ustrezal dejanskemu odstotku iz reforme pred tem, izhaja iz pojasnil Zpiza.
Prvo interpelacijo o delu in odgovornosti vlade Roberta Goloba je skupina poslancev SDS vložila že marca 2023. Očitali so ji združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine, ukinitev urada za demografijo, opustitev dolžnega ravnanja na področju zdravstva in na področju preprečevanja nezakonitih migracij. V državnem zboru so 19. aprila 2023 opravili le razpravo, saj predlagatelji niso vložili nobenega predloga sklepa oziroma konstruktivne nezaupnice, o katerih bi lahko glasovali.