Mihael Šuštaršič

Nedelja,
6. 11. 2022,
4.00

Osveženo pred

2 leti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

267

Natisni članek

Natisni članek

RTV Slovenija

Nedelja, 6. 11. 2022, 4.00

2 leti

Saša Krajnc ni bil tiho, zato bo utišan

Mihael Šuštaršič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

267

Saša Krajnc | Foto RTV SLO

Foto: RTV SLO

Znani voditelj Dnevnika na TV Slovenija Saša Krajnc je svoje delo v novembru praktično že opravil, čeprav smo šele 5. v mesecu. Do konca meseca bo Dnevnik vodil le še trikrat. Prepričan je, da gre za sankcije, ker ni tiho in ker se je izpostavil za spoštovanje profesionalnih standardov na TV Slovenija. Direktor televizije ga obtožuje, da laže.

Kot je za Siol.net pojasnil dolgoletni televizijski voditelj, mu je vodstvo praktično prepolovilo število vodenj Dnevnika; če je septembra ali oktobra vodil od 12 do 14 oddaj, ima novembra le šest vodenj, tri od teh je že opravil.

To je posledica odločitve vodstva, da bo Dnevnik od zdaj vodilo kar pet voditeljev. Zdajšnji četverici Krajnc, Jasmina Jamnik, Katarina Golob Veselič (ki je žena zdajšnjega urednika notranjepolitičnega uredništva Boštjana Veseliča Goloba) in Nejc Krevs se bo po novem pridružila še Valentina Plaskan, ki je k novinarski ekipi na TV Slovenija prišla s konkurenčnega Planet TV.

Osrednje informativne oddaje na TV Slovenija tako lahko zdaj očitno vodijo tudi kadri, ki so prišli s politično opredeljenih medijev in so na RTV zaposleni kot honorarni sodelavci, pravi Krajnc. Dnevnik in Odmevi sta oddaji, ki zahtevata prekaljene, izkušene voditelje in urednike, ki so se več let urili za to delo, dodaja.

Ko je Saša Krajnc na Facebooku objavil komentar, da se je "generalno vodstvo" očitno odločilo, da ni primeren voditelj Dnevnika, ga je Uroš Urbanija na Twitterju obtožil, da laže. | Foto: Osebni arhiv Ko je Saša Krajnc na Facebooku objavil komentar, da se je "generalno vodstvo" očitno odločilo, da ni primeren voditelj Dnevnika, ga je Uroš Urbanija na Twitterju obtožil, da laže. Foto: Osebni arhiv

Krajnca v dveh tednih pred tremi referendumi, med drugim tudi o novem zakonu o RTV, ne bo pred kamerami TV Dnevnika. Kot pravi sam, je vodstvo ta načrt očitno načrtno "izčistilo". Dnevnik bo sicer vodil še 16. novembra, dan zatem pa še soočenje pred lokalnimi volitvami za župana Ljubljane, je pojasnil. "Če bo ta načrt seveda obstal, kajti načrti se očitno hitro menjajo."

RTV Slovenija
Novice Anketa Dela: Polovica naklonjena noveli zakona o RTVS

Precej nejasno je sicer, kdo je ta načrt dela, ki naj bi bil že četrti za ta mesec, sploh pripravil. Kot pojasnjuje Krajnc, sta sodelovanje pri tem zanikala tako Boštjan Veselič Golob kot nova urednica dnevnoinformativnega programa Ksenija Koren, ki je bila sicer v času druge vlade Janeza Janše zaposlena v njegovem kabinetu. Prav tako pojasnil zaposlenim ni podala odgovorna urednica Jadranka Rebernik. "Zanimivo pa je, da to, kakšen je načrt, natančno ve direktor televizije Uroš Urbanija," je dejal Krajnc.

Ko je Krajnc na Facebooku objavil komentar, da se je "generalno vodstvo" očitno odločilo, da ni primeren voditelj Dnevnika, ga je Urbanija na Twitterju obtožil, da laže, Inštitut 8. marec, ki je podprl novinarja, pa je direktorja televizije obtožil "spodbujanja sovraštva in nasilja".

Krajnc priznava, da imajo vsi voditelji Dnevnika na načrtu zdaj res enako število turnusov, a ob tem poudarja, da se je ekipa nerazumno povečala s treh voditeljev na pet. S tem so torej dosegli njegov umik z ekranov in ga nadomestili s kadri, ki nimajo potrebnih kompetenc. Vodstvo jih veselo tudi na novo zaposluje, čeprav so ti isti ljudje pred prihodom na nacionalko vpili, kako je v njej absolutno preveč ljudi. Generalni direktor Andrej Grah Whatmough od vlade celo zahteva dodatna sredstva za RTV.

"Nestrokovno vodenje, neprimerno kadrovanje, javno šikaniranje zaposlenih, ukinjanje uveljavljenih oddaj, umik uveljavljenih voditeljev in urednikov ter zgrešeno eksperimentiranje s tabloidnimi formati in vsebinami se odražajo v vse slabši gledanosti in vse večjem nezaupanju gledalcev. Gre za načrtno razgradnjo, finančno izčrpavanje in uničevanje javne RTV," ocenjuje Krajnc. Vodstvo bo prej ali slej moralo ta poraz priznati in zanj odgovarjati, meni.

Shod za javni RTV, ki je potekal konec septembra. | Foto: Ana Kovač Shod za javni RTV, ki je potekal konec septembra. Foto: Ana Kovač

Andrej Grah Whatmough
Novice Novinarski sindikat RTV: Whatmough se izogiba pogajanjem s stavkajočimi novinarji

Na Krajnca se je "z desne" usulo tudi v soboto, ker je na Brdu pri Kranju vodil prireditev ob dnevu pravosodja. Kot je tvitnila pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, so ga izbrali za povezovalca tudi zato, ker je na RTV Slovenija tarča ustrahovanja. Po drugi strani pa je eden vodilnih članov SDS Žan Mahnič zapisal, da to kaže na "zlizanost voditeljev informativnih oddaj na RTV z levo politično opcijo", Urbanija pa spet, da Krajnc laže.

Krajnc je v komentarju tovrstnih zapisov spomnil le, da je šlo za nacionalno cehovsko prireditev, ne strankarsko, ki jo je vodil na svoj prosti dan. "Smešno pa je, če propagandist Janševe vlade komurkoli očita politično pripadnost," je še dejal Krajnc za Siol.net in spomnil, da je Urbanija na čelo TV Slovenija po skoraj enoletnem mrcvarjenju in finančnem izčrpavanju nacionalne Slovenske tiskovne agencije prišel neposredno s položaja direktorja vladnega urada za komuniciranje. Pa še to mu je po dveh nepopolnih prijavah uspelo šele v tretjem poskusu.