Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 12. 2008,
16.07

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 12. 2008, 16.07

9 let, 3 mesece

Sanader pričakuje ureditev spora s pogovori

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ivo Sanader je ponovil pripravljenost na srečanje z Borutom Pahorjem, a le ob navzočnosti predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa ali drugega predstavnika komisije oziroma Češke.

Izrazil je upanje, da bo spor s Slovenijo moč rešiti s pogovori in potrdil, da bo Hrvaška sprejela arbitražo.

Upam, da bomo uredili problem "Žal je prišlo do blokade hrvaških pogajanj z EU, kar ni dobro niti za Slovenijo. Sicer pa upam, da bomo v pogovorih uredili omenjeni problem," je izjavil Sanader novinarjem v Ravči po slavnostnem odprtju novega odseka avtoceste Zagreb - Dubrovnik.

Ponovil je, da noben dokument, ki ga Hrvaška sprejeme, ne bo prejudiciral meje s Slovenijo, ter da ne more sprejeti, da v prihodnjem procesu pred mednarodno pravosodno institucijo ne more uveljaviti nekaterih dokumentov, ki bi ji lahko bili v prid.

Sanader je za "sprejetje vseh dokumentov", ki koristijo posamezni državi

"Naj Slovenija sprejme vse dokumente, za katere ocenjuje, da so ji v prid, sicer pa bo Hrvaška sprejela vse dokumente za katere ocenjuje, da so lahko v prid njej. To je evropsko načelo in mislim, da ga bo Slovenija sprejela," je poudaril predsednik hrvaške vlade.

Sanader spomnil, da so se dogovorili za sodišče v Haagu Sanader je spomnil, da sta se s nekdanjim slovenskim premierom Janezom Janšo lani na Bledu dogovorila, da bo vprašanje meje urejalo Meddržavno sodišče v Haagu, kar je po njegovih besedah podprl tudi tedanji vodja slovenske opozicije in sedanji premier Pahor. Dodal je, da Hrvaška že nekaj let pripravlja dokumentacijo, ki jo bodo poslali Meddržavnemu sodišču v Haagu v arbitražnem postopku.

"Ko sem pred kratkim bil v Varnostnem svetu ZN, sem se neformalno pogovarjal s pravniki ZN, ki so mi povedali, da prvič slišijo, da neka država prepoveduje drugi, da sprejme dokumente, ki so ji v prid," je Sanaderjevo izjavo povzela hrvaška tiskovna agencija Hina.

Hrvaški pozivi k bojkotu Medtem pa narašča podpora v hrvaških skupinah na spletni strani Facebook. Tam je hrvaški skupini "Bojkot slovenskih proizvodov" pridružilo že več kot 36 tisoč članov. Pozivi k bojkotu so očitno padli na plodna tla. Blagajne v zagrebškem Merkatorju so bile v veliki meri prazne. Tisti kupci, ki so nakupovali v slovenski trgovini, pa naj bi kupovali predvsem hrvaške izdelke. Stvar je šla tako daleč, da naj bi jezen kupec v trgovino vrnil celo kupljeno mizo, potem, ko je izvedel, da je narejena v Sloveniji.

Ustanavljajo se tudi "skupine prijateljstva" Strasti pa so se vseeno malce pomirile z ustanovitvijo »skupin prijateljstva«. V zelo kratkem času se je v skupini nabralo že skoraj 4000 ljudi. V njih tako slovenski kot hrvaški uporabniki pozivajo k spravi in prijateljstvu. Avtorji menijo, da so vse skupaj zakuhali politiki ter da »navadni« ljudje nimajo nič s tem. Strinjajo se tudi v tem, da se nič ne da rešiti z bojkotom in žaljenjem, temveč je najbolje, da politiki rešijo spor po mirni civilizirani poti.

Ne spreglejte