Sreda, 26. 9. 2018, 8.07
6 let, 2 meseca
Tako nizkih jutranjih temperatur v Sloveniji ni bilo že 40 let
Območje srednje Evrope, Alp in Slovenijo je v teh dneh preplavil mrzel polarni zrak. Tako nizkih jutranjih temperatur, kot so jih slovenski vremenoslovci izmerili danes in v torek, ni bilo v tem času v večjem delu Slovenije že okoli 40 let oziroma od konca 70. let prejšnjega stoletja, pravi dežurni meteorolog na Arsu Brane Gregorčič.
V torek so najnižjo jutranjo temperaturo izmerili v Babnem Polju, in sicer -3,8 stopinje Celzija, danes pa v Ratečah, kjer se je živo srebro spustilo na -3,5 stopinje Celzija, je dejal Gregorčič.
Tudi drugod po državi je bilo danes zjutaj izjemno hladno in marsikje je bilo treba pred odhodom v službo strgati led z vetrobranskih stekel avtomobilov. V Logatcu so tako po podatkih Arsa namerili -2 stopinji Celzija, v Slovenj Gradcu -1 stopinjo, v Velikih Laščah nič stopinj, na Uršlji gori pa -4 stopinje Celzija.
Prebujamo se v jasno in mrzlo sredino jutro: Uršlja gora -4, Rateče -3, Logatec -2, Slovenj Gradec -1, Velike Lašče 0 °C.
— ARSO vreme (@meteoSI) September 26, 2018
V višinah sicer k nam postopno priteka toplejši zrak, vendar bo zaradi temperaturne inverzije tudi četrtkovo jutro še mrzlo in morda podobno današnjemu ali torkovemu. V višje ležečih krajih pa bo že nekoliko topleje, napoveduje Gregorčič.
"Tako nizkih temperatur v prihodnjem tednu ali dveh ne pričakujemo. Nad našimi kraji je območje visokega zračnega tlaka, za ta letni čas je to izrazito, zato je v višinah odlična vidljivost, suh zrak, idealno vreme za obisk gora, kjer tudi mraz že popušča," je še dejal Gregorčič.
Poleg mraza današnje jutro izstopa po izredno suhem zraku v visokogorju (rel. vlažnost na Kredarici 2-4 %, Kanin 5 %) in rekordnem zračnem tlaku za september (na morski nivo preračunan tlak okoli 1040 hPa).
— ARSO vreme (@meteoSI) September 26, 2018
Poleg mraza je današnje jutro izstopalo po izredno suhem zraku v visokogorju, saj je bila relativna vlažnost zraka na Kredarici le od dva do štiri odstotke, na Kaninu pa pet odstotkov.
1