Sreda,
16. 10. 2024,
13.31

Osveženo pred

1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,21

Natisni članek

Natisni članek

Tatjana Bobnar policija izjava ovadba Robert Golob

Sreda, 16. 10. 2024, 13.31

1 mesec

Vrstijo se odzivi strank: kaj na ovadbo pravijo v Svobodi, SD in Levici? #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,21

"V resnici ne gre za nobeno vmešavanje v delo policije, ampak za politični boj Tatjane Bobnar vse od njenega odstopa pred dvema letoma," je v prvem odzivu na kazensko ovadbo dejal Robert Golob, ki so ga pred mediji spremljali poslanci Gibanja Svoboda. Policija je po informacijah TVS namreč proti Golobu podala kazensko ovadbo, potem ko je preverjala trditev nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar o vmešavanju Goloba v delo policije. S specializiranega državnega tožilstva RS so nam sporočili, da so ta teden s strani policije prejeli kazensko ovadbo zoper eno fizično osebo zaradi kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje po drugem odstavku 264. člena KZ-1. V stranki Gibanje Svoboda sicer menijo, da je dogajanje ob kazenski ovadbi napad na premierja in rušenje vlade.

"Minevajo tri leta od zaplinjanja Ljubljane in najhujšega teptanja človekovih pravic v zgodovini Slovenije," je uvodoma dejal premier. "In pri tem je najbolj bizarno, da sem edini politik v vsem tem času, ki je bil ovaden, ker naj bi se vtikal in vmešaval v delo policije," je dodal Golob. "V resnici ne gre za nobeno vmešavanje v delo policije, ampak za politični boj Tatjane Bobnar vse od njenega odstopa pred dvema letoma."

Šel bo po pravni poti

"Verjamem v pravno državo. Zato bom na vse očitke odgovoril in jih zavrgel po pravni poti. Verjamem pa tudi, da bom, enako kot je bilo v primeru obtožb na račun vmešavanja v aretacijo ruskih vohunov, kjer so se te obtožbe izkazale za izmišljotine in laži, lahko vse očitke zavrgel tudi v vseh ostalih primerih," je še dejal Golob.

Golob vztraja, da je šlo v pogovoru med njim in Tatjano Bobnar za pogovor dveh politikov med seboj. "Gre za besedo proti besedi dveh politikov in se mi zdi bizarno, da se pogovarjamo o tem, da je na ta račun vložena ovadba s strani policije," je dejal.

"Bobnar je bila tista, ki je še pred volitvami, v času ko je bila zaposlena na policiji, iskala kontakt z mano, bila dvakrat pri meni na lastno pobudo in mi govorila o seznamu janšistov, katerih bo očistila policijo, če bo le dobila priložnost, da postane ministrica," je dejal Golob. 

Zatrdil je še, da so se doslej vsi očitki, ki sta jih zoper njega izrekla Bobnar in nekdanji direktor policije Boštjan Lindav, izkazali za "čisto laž", pri čemer se v primeru očitkov o vmešavanju v aretacijo ruskih vohunov sam zaradi občutljivosti zadeve ni smel odzivati, so pa to zavrnile druge priče. Na preiskovalni komisiji DZ bo pričal, ko dobi vabilo.

Televizija Slovenija je v torek poročala, da je policija, ki je preverjala trditve nekdanje notranje ministrice Bobnar o vmešavanju premierja Goloba v delo policije, slednjega kazensko ovadila. Specializirano državno tožilstvo je zanje potrdilo prejem ovadbe.

Policija: Intenzivna preiskava je potekala od konca leta 2022

Tudi na policiji na vprašanja Siola o očitanemu kaznivemu dejanju v ovadbi niso odgovorili. "Lahko pa potrdimo, da smo na Policijski upravi Ljubljana od konca leta 2022 vodili intenzivno preiskavo v predkazenskem postopku, ki ga je vseskozi usmerjalo pristojno Specializirano državno tožilstvo RS. Po zaključeni preiskavi smo v tem mesecu na specializirano državno tožilstvo podali kazensko ovadbo, skladno z 9. odstavkom 148. člena Zakona o kazenskem postopku," so zapisali.

Navedeni odstavek 148. člena ne navaja kaznivega dejanja, temveč opisuje postopek, po katerem policija preda ovadbo tožilstvu in opisuje morebitna naknadna dejanja.  

Zastopnik Bobnarjeve zavrnil očitke o političnem boju

Nadaljnji postopek zoper premierja Roberta Goloba je v pristojnosti državnega tožilca in njegovih nadaljnjih odločitev, medijski pritisk na ta postopek pa je nedopusten, je v popoldanski izjavi zapisal odvetnik Luka Švab, ki zastopa Tatjano Bobnar. Zavrnil je očitke, da se gre Bobnar, ki "stoji za svojimi navedbami", politični boj.

"Ne glede na vse pretekle diskreditacije ad personam o halucinacijah, natolcevanja, podtikanja in laži - tudi danes jih je bilo veliko izrečenih - moja stranka stoji za vsemi svojimi navedbami, ki jih je zelo obširno predstavila pred parlamentarno preiskovalno komisijo kot tudi pred za to pristojnimi državnim organi in tako bo tudi naprej," je v izjavi zapisal Švab.

Spomnil je, da je Bobnar prijavo podala v decembru 2022 na državno tožilstvo, kot to veleva zakon o kazenskem postopku, in na Komisijo za preprečevanje korupcije "zaradi tega, ker je kot pravnica in uradna oseba ocenila, da obstaja sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti".

Tatjana Bobnar danes ni političarka in govoriti o tem, da z njene strani poteka politični boj, je po besedah Švaba smešno in neprimerno. "Državni organ je podal kazensko ovadbo in gre za akt, ki ni enak prijavi ali ovadbi neke fizične osebe. Kazenska ovadba policije je plod vodenja predkazenskega postopka z zbiranjem obvestil, izjave osumljenega in prič ter zbiranja drugih dokazov," je izpostavil. Gre torej za ovadbo, ki temelji na ugotovitvi policije, da obstaja utemeljen sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje in ima neko težo, je dejal Švab v izjavi za medije.

Odzval se je tudi na Golobove navedbe, da je Bobnar sama iskala kontakt z njim. "Daleč od tega, da bi prosila kogarkoli za karkoli, na srečanja je bila povabljena. Večkrat je bila pozvana, da se včlani v stranko, kar je zavrnila. Prav tako je bila večkrat pozvana, če se jo lahko uvrsti na listo za kandidatko za poslanko, kar je prav tako zavrnila. Moji stranki je bilo ponujeno, če bi želela biti kar podpredsednica stranke in se udeležiti predvolilnega soočenja na Televiziji Slovenija, kar je kot neresno prav tako zavrnila," je zatrdil.

Zdolšek uradno z ovadbo ni seznanjen 

Golobov odvetnik Stojan Zdolšek je za STA danes dejal, da tudi sam uradno s tem ni seznanjen, saj je ovadba vložena na tožilstvo in ovadene osebe s tem ne seznanijo. Predkazenski postopek, ki je tekel zaradi očitkov Bobnar, da naj bi Golob zahteval, da se posameznike v policiji zamenja ali odpusti v zameno, da bi si povrnila njegovo zaupanje, pa je šel v smeri preverjanja suma kaznivega dejanja dajanja daril za nezakonito posredovanje po 2. odstavku 264. člena kazenskega zakonika.

Ta govori o tem, da "kdor drugemu obljubi, ponudi ali da nagrado, darilo ali kakšno drugo korist zanj ali za koga drugega, da bi izkoristil svoj položaj ali svoj resnični ali domnevni vpliv in posredoval, da bi se opravilo uradno dejanje, ki se ne bi smelo opraviti, ali da se ne bi opravilo uradno dejanje, ki bi se moralo ali smelo opraviti, se kaznuje z zaporom od enega do šestih let in denarno kaznijo".

Urška Klakočar Zupančič: Takšne ovadbe v predkazenskih postopkih niso nič nenavadnega

"Kolikor je znano iz medijev, je šlo za pogovor med dvema osebama, med dvema javnima funkcionarjema, med dvema politikoma. Prav je, da se razišče, za kaj je pri tem pogovoru dejansko šlo in ali so izkazani kakršnikoli znaki kaznivega dejanja," je v izjavi za medije danes dejala predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

Poudarila je tudi, da je edini, ki ima pristojnost, da odloča o kazenskem pregonu, državni tožilec. "Policija sama ne odloča o ovadbah, te zgolj posreduje tožilstvu ali spiše svoje," je dodala. 

"Še ena stvar pa je izjemno pomembna, kar bi morali spoštovati in upoštevati vsi. To je ustavno načelo domneve nedolžnosti. V Republiki Sloveniji velja, da je vsakdo nedolžen, dokler mu krivda ni dokazana s pravnomočno sodno odločbo," je še dejala predsednica Klakočar Zupančič. 

Poslanci Svobode: Dogajanje ob kazenski ovadbi napad na premierja in rušenje vlade

Poslanci Svobode so ob kazenski ovadbi stopili v bran premierju in predsedniku njihove stranke Robertu Golobu. Za njim trdno in enotno stojijo, so danes zatrdili predstavniki poslanske skupine. Kot so poudarili, verjamejo v institucije pravne države. V dogajanju, ki spremlja ovadbo, pa vidijo napad na premierja in rušenje vlade.

V poslanski skupini največje vladne stranke Gibanje Svoboda so tako prepričani, da je dogajanje, ki spremlja kazensko ovadbo Goloba, namenjeno onemogočanju koalicije pri izvajanju svojega dela za ljudi. "Očitek predsedniku vlade glede vmešavanja v delo policije pa je preprosto že dobro znana politična igra znanih, pa tudi novih akterjev na političnem parketu v Sloveniji," je v današnji izjavi za medije dejala vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič, ki je pred novinarje stopila skupaj s svojima namestnikoma, poslancema Terezo Novak in Lenartom Žavbijem.

Vsi trije so zatrdili, da poslanska skupina Svobode ostaja enotna v podpori premierju Golobu. Poudarili so tudi, da verjamejo v institucije pravne države, pred katerimi bo premier pojasnil vse navedbe in očitke iz ovadbe zavrnil kot neutemeljene.

Avšič Bogovič je ob enem zatrdila, da razumejo koalicijske partnerje, ki si želijo dodatnih pojasnil, v poslanski skupini Svoboda pa se po njenih besedah niso "na zalogo" pogovarjali o tem, kaj bi lahko bila točka, ko predsedniku vlade ne bi več zaupali.

Vodstvo poslanske skupine Gibanja Svoboda pa je v današnji izjavi, v kateri so odločno stopili v bran predsedniku vlade, izpostavilo tudi dosedanje delo vladne koalicije.

"Večina se nas še spomni, kako je prišlo do izjemnega rezultata na volitvah za stranko Gibanje Svoboda in do aktualne vlade. Želeli smo, da se naša država vrne v normalne okvire, da vrnemo demokracijo, da ne teptamo več človekovih pravic," je dejala poslanka Novak. Meni, da je aktualna koalicija v Slovenijo vrnila demokracijo. "Zdaj živimo v državi, kjer so razmere normalne, kjer lahko ljudje protestirajo, pa jih zato ne bo nihče zaplinil, ne škropil, kaj šele zmerjal po družbenih omrežjih, kot se nam je to dogajalo v prejšnji vladi," je dodala.

Avšič Bogovič in Žavbi pa sta izpostavila še nekatere ključne projekte aktualne koalicije, med drugim prenovo plačnega sistema v javnem sektorju in krepitev javnega zdravstva. "Kazalniki so dobri in to delo je tisto, ki nas dela močne in zaupanja vredne," je prepričana vodja poslancev Svobode.

SD: Vse pozorno spremljamo

"Socialni demokrati zadevo glede vložitve kazenske ovadbe zoper predsednika vlade spremljamo z vso resnostjo in pozornostjo. Vedno zagovarjamo načela pravne države, vladavine prava in transparentnosti, zato je v tem okviru ključno, da neodvisni preiskovalni organi opravijo svoje delo strokovno in avtonomno," so v SD zapisali v sporočilu za medije. Ovadba zoper predsednika vlade odpira pomembna vprašanja, zato se bodo o zadevi pogovorili v stranki.

Levica: Nimamo še dovolj informacij

"Premier je danes prva pojasnila naši koordinatorki že dal. Na tej točki nimamo dovolj podatkov, da bi se lahko do tega opredelili. Pričakujemo, da bodo organi v čim krajšem možnem času povedali, v čem je stvar," je na novinarska vprašanja o kazenski ovadbi premierja dejal podpredsednik vlade in minister za delo iz vrst Levice Luka Mesec. Po njegovih besedah pa od premierja pričakujejo tudi pojasnila širši koaliciji.

Na dodatno novinarsko vprašanje o politični odgovornosti je odvrnil, da je vsak politik odgovoren za lastno kredibilnost in verodostojnost, zato mora tudi sam presoditi, kdaj je prešel "tisto točko, ko ima preveč bremen, da bi lahko še kredibilno ali verodostojno opravljal svojo funkcijo".

V največji opozicijski stranki SDS se medtem na kazensko ovadbo predsednika vlade danes še niso odzvali.

Šarec: Že sama ovadba dokazuje, da policija deluje samostojno

Na kazensko ovadbo Goloba se je na Facebooku danes odzval tudi Marjan Šarec, ki so ga, kot opisuje, pred leti obtožili, da zlorablja policijo ter prisluškuje posameznikom in jih zasleduje. Od takrat na stvari gleda drugače, meni, da se danes precej meša pojme in da je po njegovem kategorija "političnega pritiska" velikokrat napačno uporabljena, celo zlorabljena. Objavljamo celoten zapis: 

NSi: Vsakokrat se bolj zapleta

V NSi po kazenski ovadbi zoper premierja in njegovem prvem odzivu ocenjujejo, da se premier zapleta vsakokrat, ko stopi pred kamere. Vprašanje je, katerim njegovim besedam sploh še verjeti, menijo in poudarjajo, da si država zasluži predsednika vlade, ki bo verodostojen. Goloba pa pozivajo, naj priča pred preiskovalno komisijo DZ.

Podpredsednica in poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je v današnji izjavi za medije spomnila, da v teh dneh mineva eno leto od pričanja nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar in nekdanjega šefa policije Boštjana Lindava pred preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje sume političnega vplivanja na delo policije. "Obtožbe so bile takrat zelo konkretne in zelo jasne, pa tudi dovolj močne, da bi pričakovali, da bo predsednik vlade takoj po tem pričanju, kot je obljubil, tudi stopil pred kamere in povedal svojo resnico. Zaradi ljudi, ne zaradi poslancev, kajti funkcijo, ki jo opravlja, opravlja za ljudi in ljudje mu morajo zaupati," je dejala.

Čadonič Špelič je izpostavila, da je premier Golob v svojih dosedanjih izjavah navajal, da sta se z Bobnar srečala dan pred imenovanjem vlade, danes pa je dejal, da je Bobnar še pred volitvami, v času, ko je bila zaposlena na policiji, iskala kontakt z njim in bila dvakrat pri njem na lastno pobudo. | Foto: Matic Prevc/STA Čadonič Špelič je izpostavila, da je premier Golob v svojih dosedanjih izjavah navajal, da sta se z Bobnar srečala dan pred imenovanjem vlade, danes pa je dejal, da je Bobnar še pred volitvami, v času, ko je bila zaposlena na policiji, iskala kontakt z njim in bila dvakrat pri njem na lastno pobudo. Foto: Matic Prevc/STA V NSi ocenjujejo, da si tega zaupanja premier doslej ni zaslužil. Po njihovi oceni je ob kazenski ovadbi, ki jo je po očitkih nekdanje ministrice za notranje zadeve Bobnar o vmešavanju v delo policije ta podala zoper njega, povedal nekaj stvari, ki "ponovno mečejo slabo luč nanj oziroma na njegov spomin". 

"Kako naj zdaj verjamemo in katerim besedam naj verjamemo? Govorimo o najvišji politični funkciji v državi. Nihče se nima pravice izmikati organom pregona in ne ljudstvu, ki si zasluži resnico. Država si zasluži predsednika vlade, ki je verodostojen," je poudarila Čadonič Špelič.

Tako pričakujejo, da se bo predsednik vlade zdaj vendarle odločil pričati pred omenjeno parlamentarno komisijo, predsednika te pa pozivajo, da premierja povabi na zaslišanje. Poslanka Čadonič Špelič, sicer tudi članica komisije, bo predsednika komisije danes k temu pozvala tudi pisno, je napovedala. Obenem je še ocenila, da je čas, da se izve resnica o nosilcih najvišjih političnih funkcij v državi. Pri tem po njenih besedah glavno vprašanje ni Tatjana Bobnar, ki je danes že nekdanja ministrica, temveč "nas mora zanimati vzrok, zakaj je bivša ministrica in kakšno vlogo je pri tem imel predsednik vlade", je sklenila.

Robert Golob
Novice Policija kazensko ovadila Roberta Goloba
Anže Logar
Novice Kako se konkurenti odzivajo na Logarjeve Demokrate?