Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
5. 7. 2008,
14.38

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 5. 7. 2008, 14.38

8 let, 5 mesecev

Pahor: SD je pripravljena prevzeti odgovornost za uspešno prihodnost države

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predsednik SD je na konferenci SD, kjer obravnavajo predlog alternativnega vladnega programa za naslednja štiri leta, poudaril, da so pripravljeni prevzeti odgovornost za uspešno prihodnost države.

Socialni demokrati so v Ljubljani na konferenci SD, poimenovani "Skupaj proti vrhu!", sprejeli alternativni vladni program za obdobje 2008-2012 z naslovom Odgovornost za spremembe. Kot je na konferenci dejal njen predsednik Vlado Dimovski, je program več kot leto dni pripravljalo 300 strokovnjakov.

Gaspari: Naš cilj je uravnotežen razvoj V predstavitvi programa članicam in članom konference je nekdanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari dejal, da je cilj stranke uravnotežen in sonaraven razvoj z upoštevanjem okolja in ljudi. Zavzel se je za hitrejši umik države iz gospodarstva, modernizacijo javnih služb, kot so zdravstvo, šolstvo in kultura, ter za večjo učinkovitost in profesionalnost državne uprave. Več o programu preberite v nadaljevanju članka.

"Da bi uresničili vizijo, je najprej potrebna sprememba" Po Pahorjevih besedah alternativni vladni program SD predstavlja zaokroženo vizijo teh sprememb. "Da bi to vizijo uresničili, je po našem mnenju seveda najprej pomembna sprememba oblasti," je poudaril. Dodal je, da si želi, da bi ljudje ta vladni program sprejeli kot dodaten motiv in navdih, da njegovi stranki zaupajo mandat za sestavo vlade.

"Sprememba oblasti je edini način, da se v slovenski politiki spremeni nekaj temeljnih vzorcev" Vendar sprememba oblasti, tako Pahor, ni cilj sam zase. "Je edini možni način, da se v slovenski politiki spremeni nekaj temeljnih vzorcev, ki so se doslej izkazali za konceptualno oviro stremljenju Slovenije, da se dolgoročno uvrsti med najbolj konkurenčne in solidarne družbe razvitega sveta".

Sedanja in prejšnje vlade so naredile nekaj napak strateškega pomena Predsednik SD je povedal, da Socialni demokrati ne ocenjujejo obstoječih razmer kot kriznih, v katerih se je treba odločati za revolucionarne preobrate. Dodal pa je, da se je v času prejšnjih in sedanje vlade "zgostilo tudi nekaj temeljnih problemov, ki jih presojamo kot probleme strateškega pomena".

"Moč politike v Sloveniji je prevelika, njena kreativnost pa premajhna" Po Pahorjevem mnenju je takšen problem prevelika vloga politike v slovenski družbi. "Njena moč je prevelika, njena kreativnost pa je premajhna," je prepričan. Socialni demokrati vidijo premostitev te ovire v ustvarjanju pogojev za večjo avtonomijo in odgovornost družbenih podsistemov, je pojasnil predsednik SD. Obenem je dejal, da bodo skušnjave, da bi delovali po starem vzorcu, silovite.

"Zelo je pomembno, kako se upravlja s spremembami" Predsednik SD je opozoril, da najava sprememb ni nekaj, kar bi avtomatično pri ljudeh vzbudilo upanje. "V tej deželi živijo ljudje, ki so jim spremembe prinesle spremembe na slabše," je zatrdil in poudaril, da je zato zelo pomembno, "kako upravljati s spremembami".

"Ustvariti želimo pogoje, da se bo Slovenija vsestransko modernizirala" "Ustvariti želimo pogoje, da se bo Slovenija kljub pričakovanim manj ugodnim globalnim gospodarskim okoliščinam vsestransko modernizirala in se po kazalcih gospodarskega razvoja in socialne varnosti približevala najbolj razvitim," je pojasnil Pahor.

"Ključni izziv je zagotavljanje dinamičnega ravnovesja med ekonomsko, zaposlitveno, socialno in okoljsko politiko" Prepričan je, da bi se morala volilna kampanja sukati okoli vprašanja, "komu velja zaupati preudarno upravljanje z gospodarskimi in socialnimi ter drugimi spremembami". Dodal je, da je ključni izziv prihodnjega razvoja Slovenije zagotavljanje dinamičnega ravnovesja med ekonomsko, zaposlitveno, socialno in okoljsko politiko.

Pahor se zavzema za postopen in transparenten umik države iz podjetij Pahor se je tudi zavzel za postopen in transparenten umik države iz podjetij. Ob tem je dejal, da so odgovorne javne finance pogoj stabilne rasti in da gospodarska rast ni izključni cilj politike njegove stranke.

Pahor je napovedal okrepitev moči in položaja neodvisnih institucij Predsednik SD je tudi napovedal okrepitev moči in položaja neodvisnih institucij ter prenos nekaterih nadzornih funkcij države na neodvisne nadzorne institucije in okrepitev položaja neodvisnega organa za boj proti korupciji. Prav tako je dejal, da se bodo SD zavzemali za skladen razvoj Slovenije, davčne spremembe, investicije v tehnološke preboje ter modernizacijo zaposlitvene politike "za doseganje prožne varnosti".

"Minimalno plačo bomo dvignili na raven, ki bo zagotavljala pokrivanje minimalnih življenjskih stroškov" Dejal je tudi, da Socialni demokrati načrtujejo ukrepe za moderno socialno državo, ki bo zagotavljala večjo blaginjo za vsakogar in večjo pravičnost pri delitvi rezultatov gospodarske rasti. "Minimalno plačo bomo dvignili na raven, ki bo zagotavljala pokrivanje minimalnih življenjskih stroškov," je zatrdil.

Ne morem vam obljubiti, da bomo na teh volitvah zmagali "Ne morem vam obljubiti, da bomo na teh volitvah zmagali," je poudaril. Dodal je, da je tisto, kar lahko obljubi stranki, da bo storil vse, kar je v njihovi moči, da "v duhu visokih standardov politične kulture pojasnimo ljudem, zakaj nam gre, zakaj je naš uspeh tudi njihov uspeh, in da mobiliziramo vse razpoložljive sile, da jih pridobimo za našo podporo".

Socialni demokrati so alternativni vladni program torej sprejeli. Preberite si poudarke programa.

"Država naj se umakne iz aktivnega upravljanja podjetji" Po Gasparijevih besedah bi se morala država umakniti iz aktivnega upravljanje podjetij, ki imajo zasebne solastnike in delujejo na trgu, ter naj zgolj "skrbi za premoženje in z njim umno gospodari". Prepričan je tudi, da Slovenija nima strateških odločitev na področju prometa, energetike in telekomunikacij. Glede prometa meni, da bi se morali zgledovati po Nizozemski, glede energetike se je zavzel za samooskrbo Slovenije, glede telekomunikacij pa meni, da bi bilo najbolj ustrezno partnerstvo med zasebnim in državnim sektorjem.

Rop: Med najbolj razvite in najbolj solidarne Poslanec SD in nekdanji predsednik vlade Anton Rop je poudaril, da je cilj stranke, da se Slovenija uvrsti med najbolj razvite, a hkrati med najbolj solidarne. "Dobrobiti razvoja bi morali biti v enaki meri deležni vsi državljani," je dejal in dodal, da SD ne zanima razvoj, "namenjen samemu sebi". Prepričan je, da Slovenija ni najbolj izkoristila vstopa v EU. Po njegovih besedah so se v Sloveniji povečale razlike v plačah in poslabšal položaj upokojencev. "Vlada pa nam ponuja le 'gasilske akcije'," je zatrdil.

"Spremembe pri plačah in zaposlenosti" Rop je napovedal spremembe pri minimalni plači in udeležbi zaposlenih pri dobičku podjetij ter poenotenje sistema socialnih transferjev. Dodal je, da bo SD predlagala modernizacijo politike zaposlovanja in pokojninskega sistema. Glede zaposlovanja je poudaril, da je v Sloveniji kar 66,5 odstotka mladih zaposlenih za določen čas in da naša država potrebuje več aktivne politike zaposlovanja. Glede modernizacije pokojninskega sistema pa je pojasnil, da se bo SD zavzemala za spodbujanje starejših, da bi ti dalj časa ostali zaposleni.

Lukšič: Oblast vzpostavlja "kulturo strahu" Podpredsednik SD Igor Lukšič je na konferenci dejal, da oblast vzpostavlja "kulturo strahu". Prepričan je, da vlada nima niti vizije niti ustreznih ljudi in da zato ne uživa podpore. Glede šolstva je poudaril, "da Slovenija ne potrebuje 10 univerz, Slovenija potrebuje dobre univerze". Obenem je zatrdil, da bodo spremembe v šolstvu postopne. Zavzel se je tudi za okrepitev procesov mednarodnega povezovanja slovenskih univerz in osnovnih šol.

Ude: Okrepiti participacijo državljanov Nekdanji ustavni sodnik Lojze Ude je prepričan, da bi bilo treba omogočiti čim večjo politično participacijo državljanov in okrepiti oblike neposredne demokracije, kot je npr. referendum. "Na področju medijev pa bi morala imeti odločilno vlogo civilna družba," je povedal in dodal, "da bi morala RTV Slovenija postati javna in ne državna institucija".

"Za majhen ugled sodnikov deloma krivi tudi sodniki sami" Ude je dejal, da nasprotuje vplivu politike ali kapitala na medije pa tudi njunemu skupnemu vplivu na medije. Kot primer skupnega vpliva tako politike kot kapitala je navedel sosednjo Italijo. Meni pa tudi, da so za majhen ugled sodnikov v družbi "deloma krivi tudi sodniki sami".

Julijana Bizjak Mlakar: Slovensko zdravstvo nazaduje Predsednica območne organizacije SD Kamnik Julijana Bizjak Mlakar je predstavila program na področju zdravstva. Po njenem mnenju slovensko zdravstvo od leta 1992 nazaduje na mnogih področjih. Prepričana je, da sedanja vlada izvaja privatizacijo in komercializacijo zdravstva ter razgrajuje javno zdravstvo. Zatrdila je še, da SD "lahko izpelje reformo zdravstva, ker nismo dolžni lobijem".

Kandidati za ministre? Določene dele programa so predstavili še ekonomist Franci Križanič, direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo Tamara Lah Turnšek, profesorica na Fakulteti za družbene vede (FDV) Ljubica Jelušič, generalni direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik, nekdanji kmetijski minister Milan Pogačnik in predsednica Stranke ekoloških gibanj Slovenije (SEG) Marinka Vovk.

Potrč: Namesto blaginje se povečujejo razlike V razpravi, ki je sledila predstavitvi, je vodja poslanske skupine SD Miran Potrč podprl program in dejal, da se "v Sloveniji, namesto da bi se povečevala blaginja vseh, povečujejo razlike med ljudmi". Program so v razpravi med drugim podprli tudi nekdanji predsednik stranke Janez Kocijančič, poslanci SD Milan M. Cvikl, Majda Potrata in Samo Bevk ter predsednik strankine Delavske zveze Miloš Pavlica.

Tajnikar: Če bomo govorili kot ZLSD ali LDS, bomo oblast izgubili" Profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani Maks Tajnikar pa je v razpravi omenil besede, izrečene na predstavitvi programa stranke, češ da so si programi vseh strank med seboj enaki. "Kako bomo pa potem izvajali spremembe?" se je vprašal. Po Tajnikarjevem mnenju je tudi pomembno, kako bo SD govorila po volitvah. "Če bomo govorili kot Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) v devetdesetih ali kot LDS v letih 1998-2002, potem bomo oblast po štirih letih izgubili," je opozoril.

"Brez pomoči zasebnega sektorja, ne bo uspeha" Član konference Franci Gerbec je pohvalil program, a opozoril, da brez pomoči zasebnega sektorja ne bo mogoče uresničiti programa. Samo za gradnjo 20.000 najemnih stanovanj, tako Gerbec, bomo potrebovali dve milijardi evrov. "Tega denarja v državnem proračunu ni," je poudaril.

Ne spreglejte