"Postavljati lojalne, vendar nesposobne ljudi je pljuvanje v lastno skledo," je v pogovoru za Televizijo Slovenija glede kadrovskih menjav pojasnil predsednik vlade Borut Pahor.
Napovedal je še, da vlada ne bo "rušila" reforme sistema plač v javnem sektorju ter da bo položaj izbrisanih rešila z izvršitvijo odločbe ustavnega sodišča.
"Spričo apetitov, ki smo jih bili vajeni od prejšnjih vlad, številka ni visoka"
Glede kadrovskih menjav nove vlade Pahor opozarja, da je treba ločiti med zamenjavami sredi mandata ali izvolitvijo novega človeka na mesto, kjer se je prejšnjemu iztekel mandat. Če to upoštevamo, po njegovem mnenju ugotovimo, da "spričo apetitov, ki smo jih bili vajeni od prejšnjih vlad, številka ni tako zelo visoka".
"Koalicijsko morajo biti usklajena pravila, ne pa tudi imena"
Sicer pa Pahor, kot pravi, ni povsem zadovoljen z rezultati svojih stremljenj glede nove kadrovske politike po treh tednih. "Tukaj se staro lomi z novim in staro se zelo oklepa tega, da bi vzdržalo, novo pa se težko prebija," pravi. Kar se tiče kadrovanja, morajo biti koalicijsko usklajena pravila, ne pa tudi imena. Premier zagotavlja, da bodo ta pravila in transparentnost v začetku prihodnjega leta zagotovljena. "Brez tega politika, ki sem jo najavil pred volitvami, stoji in pade," še poudarja.
Virantove reforme "ne bomo rušili"
Premier je spregovoril tudi o plačnem sistemu v javnem sektorju in pojasnil, da bo vlada ostala pri reformi, ki jo je dosegel nekdanji minister za javno upravo Gregor Virant. "Mi je sedaj ne bomo rušili s tem, da bi šli v avtonomijo plačnih razredov v zdravstvu, visokem šolstvu ali sodniški službi," pravi.
Pahor je naklonjen modernizaciji zakona o javnih zavodih
Osebno je sicer naklonjen modernizaciji zakona o javnih zavodih, saj se mu zdi, da kot moderna družba ne moremo šteti znanstvenika kot državnega uradnika ali novinarja kot vojaka. V prihodnosti se tako na tem področju obetajo spremembe, pravi premier, ki pa se ne strinja, "da bi najprej nekaj zrušil, preden začnem na novo graditi".
"Glede sodniških plač se je treba držati odločbe ustavnega sodišča"
Glede sodniških plač se je po Pahorjevih besedah treba držati odločbe ustavnega sodišča. Pravosodni minister Aleš Zalar je po njegovih besedah dobil navodila vlade za poskus ureditve tega vprašanja in "sedaj smo sredi tega poskusa".
"Vprašanja izbrisanih ni mogoče rešiti s konsenzom"
Vprašanja izbrisanih pa po Pahorjevem mnenju ni mogoče rešiti s konsenzom. Napoveduje, da bo vlada pripravila temeljito informacijo o tem, kaj se je doslej zgodilo z izbrisanimi, nato pa javnost in parlament obvestila, kaj namerava storiti. "In kar nameravamo storiti, je izvršiti odločbo ustavnega sodišča na primeren način," napoveduje.
"Glede odškodnin bo vsak primer obravnavan individualno"
"Če hočemo biti pravna država, moramo slediti odločbam ustavnega sodišča, ne glede na to, kaj si osebno mislimo," je poudaril premier. Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal bo tako pripravila zakonski predlog ter pripravila odgovore na nekatera vprašanja, denimo o morebitnih odškodninah izbrisanim. Ostaja namreč vprašanje, ali naj se odškodnine v zakonu sploh omenijo, sicer pa bo glede odškodnin vsak primer obravnavan individualno, je v pogovoru še pojasnil Pahor.