Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Petek,
2. 9. 2011,
14.02

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 2. 9. 2011, 14.02

9 let, 1 mesec

Odpravnine tudi v pogodbi vodje Janševega kabineta

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Odpravnine v pogodbi Simone Dimic imajo podlago celo v zakonu o javnih uslužbencih, a v kabinetu premiera Boruta Pahorja ponavljajo, da do njih ni upravičena, ker je odšla na lastno željo.

V kabinetu predsednika vlade so se odzvali na pisanje SiOL-a, da ne bi smeli skleniti pogodbe, ki je nekdanji vodji kabineta Simoni Dimic glede odpravnin omogočila več pravic kot drugim javnim uslužbencem, in da ima Dimičeva po mnenju strokovnjaka za delovno in socialno pravo z ljubljanske pravne fakultete Luke Tičarja podlago za tožbo proti državi. Zakon omogoča tri odpravnine V kabinetu premierja Boruta Pahorja so zapisali, da zakon o javnih uslužbencih v 73. členu za delovna mesta, ki so vezana na osebno zaupanje funkcionarja oziroma delovna mesta v kabinetu, predvideva, da imajo takšni javni uslužbenci lahko v pogodbi o zaposlitvi zapisano tudi pravico do odpravnine v znesku treh plač. Vodja Janševega kabineta se je odpravnini odpovedala V SDS so nam potrdili, da je imela tudi nekdanja vodja kabineta v Janševi vladi Nika Dolinar Divjak v pogodbi o zaposlitvi določeno odpravnino v višini treh plač. "Pravice do odpravnine ob prenehanju delovnega razmerja ni uveljavljala. Odpravnina ji ni bila izplačana," so zatrdili v največji opozicijski stranki. Niso pa nam še odgovorili na vprašanje, ali nameravajo ob morebitnem prevzemu oblasti spremeniti zakon, ki omogoča takšne odpravnine.

Ker je odšla na lastno željo, odpravnine ni V Pahorjevem kabinetu se v argumentaciji zoper izplačilo odpravnin Simoni Dimic sklicujejo tudi na zakon o delovnih razmerjih: "Prenehanje delovnega razmerja na izrecno in izključno željo Simone Dimic ni okoliščina, za katero bi zakon predvideval izplačilo odpravnine ob prenehanju delovnega razmerja."

"Zakon o javnih uslužbencih (ZJU) je v razmerju do zakona o delovnih razmerjih (ZDR) specialen zakon, in tolmačenje, da se lahko tudi za javne uslužbence določi več pravic, kot jih določa zakon, ne vzdrži," odgovarjajo na argument Luke Tičarja, da bi Simona Dimic lahko imela podlago za tožbo, ker bi se lahko zaradi predčasne prekinitve pogodbe uporabljal tudi ZDR, po katerem se lahko stranki dogovorita za več pravic, kot jih sicer določa ZDR.

Formulacija tako splošna, da lahko velja za vse odpovedi A Tičar je znova opozoril na še en argument, zelo splošno formulacijo v pogodbi Dimičeve, po kateri je vseeno, na kakšen način je prišlo do odpovedi pogodbe o zaposlitvi. V pogodbi je namreč zapisano, da ima Dimičeva "ob prenehanju delovnega razmerja pravico do odpravnine v znesku treh osnovnih plač za delovno mesto, ki ga zaseda." Takšna formulacija torej lahko pomeni upravičenost do izplačila odpravnin ne glede na to, da je Dimičeva delovno mesto zapustila na svojo željo ali ne.

"Poravnava z Dimičevo še vedno mogoča" Sicer pa v kabinetu predsednika vlade pravijo, da je postopek na sodišču še vedno v teku in da je državno pravobranilstvo na tožbo Dimičeve že odgovorilo. Ker zadeva še ni končana, je poravnava še vedno mogoča. "Vendar pa menimo, da pravne podlage za izplačilo odpravnine ni."

Ne spreglejte