Ponedeljek,
22. 10. 2018,
6.45

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,28

Natisni članek

Natisni članek

kirurgija UKC Ljubljana

Ponedeljek, 22. 10. 2018, 6.45

6 let, 1 mesec

Kirurgoma za popolno rekonstrukcijo nosu tudi predsedniško odlikovanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,28
rekonstrukcija nosu | Foto UKC Ljubljana

Foto: UKC Ljubljana

Predsednik republike Borut Pahor bo danes v predsedniški palači vročil priznanje jabolko navdiha kirurgoma Urošu Ahčanu in Vojku Didanoviču za inovativno metodo popolne rekonstrukcije nosu, s katero so v ljubljanskem kliničnem centru postavili nov mejnik v obrazni rekonstrukcijski kirurgiji.

Strokovnjaki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so s pomočjo 3D-modela prvi na svetu naredili nov nos iz kosti in mehkih tkiv na podlahti bolnice, ga pustili mesec dni, da se je zacelil po 3D-modelu, in ga nato prenesli na njen obraz. Bolnici so namreč zaradi invazivnega kožnega raka amputirali nos.

Novice Izjemen dosežek UKC Ljubljana. Tega ni naredil še nihče na svetu. #video

Rekonstrukcija nosu po popolni amputaciji predstavlja enega najzahtevnejših posegov, je poudaril predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Ahčan, ki je bolnico operiral skupaj z Didanovičem s kliničnega oddelka za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC Ljubljana.

Nov korak v medicini

Ahčan je pojasnil, da so prednosti take rekonstrukcije nosu, ki je izdelan iz telesu lastnih tkiv, tudi v manjšem številu operacij, hitrejšem celjenju in krajši rehabilitaciji. Ocenil je, da je v Sloveniji okoli 20 bolnikov s popolno amputacijo nosu, ki bi lahko bili primerni kandidati za tako rekonstrukcijo, ena bolnica pa se že zanima za poseg.

Ahčan in Didanovič ter njuni sodelavci so s posegom naredili povsem nov korak v medicini. Na Kitajskem sicer lahko z biotiskalniki iz ušesnega hrustančnega tkiva natisnejo nos, a je težava pri tem prekrvavitev organa.