Ponedeljek, 30. 10. 2023, 17.07
1 leto, 1 mesec
Italijani poslali vojsko na mejo s Slovenijo
Italijanskim policistom so se pri nadzoru meje s Slovenijo pridružili tudi vojaki. Slovensko ministrstvo za notranje zadeve na vprašanja Siol.net odgovarja: "Na kakšen način posamezna država izvaja nadzor na svoji meji, je suverena odločitev te države." Več o dogajanju na slovenskih mejah pa bo morda znanega v četrtek, ko se bo minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar srečal s hrvaškim in italijanskim kolegom.
Italijanski mediji poročajo, da so se italijanskim policistom pri nadzoru meje s Slovenijo pridružili tudi pripadniki italijanske vojske. Skupaj je Rim nadzor meje okrepil s 350 pripadniki policije in vojske, od tega jih je v Gorico odšlo 75, 110 pa v Trst. Kaj se dogaja na meji z Italijo, smo poskušali izvedeti tudi pri slovenskem zunanjem (MZZ) in notranjem ministrstvu (MNZ). Z zunanjega so nam odgovorili, da so vprašanja posredovali notranjemu ministrstvu. Tam pa odgovarjajo, da je to, "na kakšen način posamezna država izvaja nadzor na svoji meji, suverena odločitev te države, v tem primeru Italije".
Bo tudi Slovenija poslala vojsko na mejo s Hrvaško?
"Predlagamo vam, da informacije o načinu nadzora italijanskih varnostnih organov preverite pri italijanskih pristojnih službah. Po naših informacijah pa izvaja Italija nadzor na svoji strani meje v obliki mešanih patrulj (policija in vojska)," so še pojasnili pri MNZ. Po pojasnilih ministrstva "za zdaj slovensko-hrvaško mejo nadzoruje samo slovenska policija". Na vprašanje, ali se bo to spremenilo, so nam odgovorili:
"Pripadniki Slovenske vojske lahko s policijo sodelujejo pri širšem varovanju državne meje v notranjosti državnega ozemlja v skladu z načrti in po predhodni odločitvi vlade (37. člen zakona o obrambi). Skladno s 37.a členom zakona o obrambi pa lahko, če to zahtevajo varnostne razmere, državni zbor na predlog vlade z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev odloči, da pripadniki Slovenske vojske skupaj s policijo izjemoma, pri širšem varovanju državne meje, v skladu z načrti in po predhodni odločitvi vlade izvajajo tudi nekatera pooblastila – opozarjajo, napotujejo, začasno omejujejo gibanje oseb, sodelujejo pri obvladovanju skupin in množic."
Srečanje ministrov
Več o dogajanju na zahodni in jugovzhodni meji Slovenije bo znanega v četrtek, ko se bo minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar v Trstu srečal s kolegoma iz Hrvaške Davorjem Božinovićem in Italije Matteom Piantedosijem.
"Na četrtkovem tristranskem srečanju notranjih ministrov Slovenije, Italije in Hrvaške pričakujemo konstruktiven pogovor o aktualnem dogajanju na zahodno-balkanski migracijski poti, krepitvi sodelovanja z regijo Zahodnega Balkana in začasni ponovni uvedbi nadzora na notranjih mejah," so nam na vprašanje, kaj lahko pričakujemo od srečanja, odgovorili iz MNZ.