Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
26. 4. 2012,
14.50

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 4. 2012, 14.50

8 let, 8 mesecev

Glede odpovedi pogodb pravno mnenje pritrdilo sindikatoma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pravni zastopnik Sindikata policistov Slovenija (SPS), Odvetniška družba Kanduti, Kocijan, Zidanski, je včeraj direktorju policije posredoval pravno mnenje o tem, zakaj pogodbe ne more odpovedati.

Kot je znano, je minister Vinko Gorenak direktorju policije Janku Goršku naročil, naj policijskima sindikatoma odpove pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij. Goršek je tako 23. aprila obema sindikatoma z dopisom sporočil, da odpoveduje sklenjeni pogodbi: "Glede na zaostrene finančne razmere, pomanjkanje policistov za izvajanje nujno potrebnega dela ter zmanjševanje proračunskih sredstev za nemoteno delovanje policije odpovedujemo pogodbo."

Odpoved naj bi začela veljati šest mesecev po vročitvi, v dopisu pa je sindikata tudi pozval, naj se nemudoma začneta pogajati za oblikovanje in podpis novih pogodb. Enostranska odpoved ni mogoča Kot ugotavljajo v odvetniški družbi v odgovoru na odpoved pogodbe o ureditvi medsebojnih razmerij, pogodbe ni mogoče enostransko odpovedati z dopisom. "Pogodba ne vsebuje nobenih možnosti enostranskega odstopa ali odpovedi pogodbe. SPS tudi v ničemer ni kršil veljavne pogodbe, kar še dodatno utemeljuje nezmožnost enostranskega odstopa od pogodbe," je zapisano v pravnem mnenju.

Nekorektni očitki Pogodba se lahko prekine z odpovedjo takrat, ko trajanje dolžniškega razmerja ni določeno, sindikat pa ima pogodbo za določen čas, in sicer do 16. decembra 2013. V odvetniški družbi menijo tudi, da torej policija z odpovedjo pogodbe na ravna le nepravilno, temveč je tako "ravnanje tudi nekorektno". Ta del leti na očitek, da ima sindikat fond ur za opravljanje sindikalnega dela, ne navaja pa, "da je poraba ur bistveno manjša od dogovorjene". Glede očitkov, da policijski predstavniki ure porabljajo za športne dejavnosti, so v odvetniški družbi prepričani, da se namenoma zanemarja pozitivne prispevke sindikata, kot so denimo psihosocialna pomoč, pravna zaščita in izobraževalne delavnice, saj ta fond ur porabljajo prav v te namene, ki so v korist tudi delodajalca.

V skrajnem primeru začasna odredba "Poudarjamo, da je odpoved brez pravnega učinka in da sedanja pogodba velja do poteka roka," so odvetniki zapisali v odgovoru ter dodali, da je sindikat sicer pripravljen sporazumno prekiniti trenutno pogodbo in skleniti novo. Kot skrajni ukrep, če ne bodo našli sporazumne rešitve, bodo v skladu z Zakonom o izvršbi in zavarovanju predlagali izdajo začasne odredbe, s katero bodo sodišču predlagali, da zadrži učinke odpovedi. Na policiji so potrdili prejem pravnega mnenja. "Pravno mnenje bomo preučili in se nato odločili o nadaljnjih ukrepih skladno s stališči pravne službe ministrstva za notranje zadeve. Sicer se pogodbe lahko odpovejo v skladu s pogodbenimi določili in veljavno zakonodajo s tega področja," je zapisal Drago Menegalija.

V PSS o veljavnosti pogodbe ne dvomijo "Mi sploh ne dvomimo o veljavnosti pogodbe, kljub temu smo naročili nekaj pravnih mnenj in za zdaj rešitve še preučujemo," je za PlanetSiol.net povedal Radivoj Uroševič iz Policijskega sindikata Slovenije.

Kot je na svoji spletni strani objavil SPS, so že sami opozarjali, da je kvota sindikalnih ur prevelika, in predlagali, da presežek ur porabijo tisti obremenjeni policisti, ki bi jih izbral delodajalec. Zavračajo očitke ministra Gorenaka o razkošju v policiji in so še enkrat poudarili, da delodajalec sindikatu ne nakazuje niti centa.

Ne spreglejte