Sreda,
19. 2. 2025,
12.20

Osveženo pred

2 dneva, 11 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,51

Natisni članek

Natisni članek

vojaki Ukrajina Slovenska vojska Robert Glavaš

Sreda, 19. 2. 2025, 12.20

2 dneva, 11 ur

Glavaš: Vse se vrti okoli kadra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,51

Načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV) generalpodpolkovnik Robert Glavaš je danes v izjavi za medije med drugim izpostavil pomen večjega vlaganja v obrambo tako v Sloveniji kot na ravni zavezništva Nato. Naraščajo namreč grožnje, predvsem zaradi vojne v Ukrajini ter izzivov, kot so hibridni spopadi, kibernetski napadi in terorizem, je dejal.

"Vse se vrti okoli kadra," je na začetku današnjega pogovora z novinarji glede aktualnih varnostnih izzivov Slovenije dejal načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Robert Glavaš. Ravno pomanjkanje kadrov je že več kot desetletje glavna težava Slovenske vojske. Vendar, tako Glavaš, trendi gredo navzgor. 

"V Sloveniji se moramo začeti pogovarjati in moramo se odločiti, kako naprej. Mi smo v zavezništvu. Zato moramo govoriti o nacionalni obrambi skupaj z zavezništvom. Mi smo zavezništvo. In zavezništvo je najcenejša oblika nacionalne obrambe. Mi ne bomo gradili na primer sil za nadzor zračnega prostora. Ko govorim o zavezništvu, ne govorim samo o Natu, temveč tudi o EU in o bilateralnih sporazumih med posameznimi državami," je danes dejal Robert Glavaš. Kako geopolitično dogajanje in vpliv na varnostno politiko vidi Glavaš, si lahko ogledate v zgornjem videoposnetku.

Prejšnji teden v Vipavi je bilo 200 kandidatov za vstop v Slovensko vojsko. "Verjetno se jih bo sto zaposlilo v vojski," je optimističen Glavaš in doda, da toliko novih kandidatov ni bilo v zadnjih 15 letih. "Je to dovolj? Nikakor ni dovolj. Mi bi potrebovali od 350 do 380 novih zaposlitev vsako leto," poudari Glavaš. Jim pa je po besedah načelnika generalštaba v Slovenski vojski uspelo celoten postopek zaposlitve skupaj z osnovnim urjenjem zmanjšati na 14 tednov.

Bo Slovenija poslala vojsko v Ukrajino v primeru mirovnega dogovora med Moskvo in Kijevom? V tem trenutku načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Robert Glavaš nima odgovora na vprašanje, saj sploh še ni jasno, kako bi morebitna misija v Ukrajini sploh izgledala. Ali bodo tam le modre baretke, torej opazovalci? Ali pa bo šlo le za humanitarno misijo?

Vse glasnejši so pozivi, da bi morale evropske države za skupno obrambo nameniti krepko več denarja. Kaj bi morala narediti Slovenija, ki zdaj nameni okoli 1,5 odstotka BDP?

  • Slovenija mora dvigniti obrambne izdatke na 5 odstotkov BDP. V Natu ne sme biti "zastonjskega kosila".
    44,04 %
    695 glasov
  • Slovenija bi morala okrepiti obrambne izdatke, a bodo 3 odstotki BDP dovolj
    11,79 %
    186 glasov
  • Slovenija naj za obrambo končno nameni vsaj 2 odstotka BDP
    4,88 %
    77 glasov
  • Slovenija daje že dovolj za obrambo. Ker tudi če podeseteri izdatke, bodo še vedno minorni v primerjavi z velesilami
    4,31 %
    68 glasov
  • Slovenija naj se ne vpleta v oboroževalno tekmo velesil. Izstopi naj iz Nata in razglasi nevtralnost, denar pa nameni za bolnišnice, domove, šole ...
    34,98 %
    552 glasov
Oddanih 1578 glasov

Dobra novica je po mnenju Glavaša tudi velik porast rezervistov, ki jih je danes že 1.200. Slovenska vojska v tem trenutku tudi štipendira 600 mladih, ki se izobražujejo v visokih in visokošolskih zavodih. Na fakulteti za strojništvo pa je trenutno 40 kandidatov za vojaške pilote.

Logično je, da je treba SV prestrukturirati in razviti, da bo odzivna na vse varnostne izzive. "Pravična delitev bremen v vseh državah članicah je zelo pomembna," je danes dejal Robert Glavaš. | Foto: STA Logično je, da je treba SV prestrukturirati in razviti, da bo odzivna na vse varnostne izzive. "Pravična delitev bremen v vseh državah članicah je zelo pomembna," je danes dejal Robert Glavaš. Foto: STA Kaj pa vojaška oprema?

V SV si sicer prizadevajo za modernizacijo oborožitve, opreme in infrastrukture. Poleg tega vlagajo v raziskave in razvoj, optimizirajo strukturo sil, uvajajo novo domeno, to so prostorske sile, ter prilagajajo kader.

Glavaš je še povedal, da se "moramo pripraviti na hitro spreminjajoče se varnostne izzive s proaktivnimi, celovitimi in mednarodno usklajenimi pristopi za ohranjanje stabilnosti in miru v nacionalnem strateškem okolju". To je treba seveda zagotavljati tudi v Natu, EU in Organizaciji združenih narodov.

Glede nakupa osemkolesnikov patria je Glavaš le dejal, da upa, da se bo nakup realiziral. Je pa napovedal, da bo Slovenska vojska prenovila lahko oborožitev pehote, v letošnjem in prihodnjem letu načrtujejo kupiti deset tisoč pištol in avtomatskih pušk.

Trenutno o tretjem letalu Spartan ne razmišljajo. "Želja je, da ima Slovenska vojska svoj vojaški satelit za interno komunikacijo," je tudi razkril Glavaš. Naročenih je tudi šest novih helikopterjev. "Slovenska vojska veliko vlaga tudi v infrastrukturo, pa ne samo v Ljubljani, temveč tudi v Cerkljah, v Postojni in v Kranju. Jutri se bomo pogovarjali o Vrhniki in o Mariboru. Pojutrišnjem pa še o Novem mestu in drugih lokacijah," poudari Glavaš.

Ukrajina Odesa
Novice Blokiranih 11 ruskih pristanišč in letališč
Lviv, Ukrajina, po ruskem napadu
Novice V javnost pricurljale podrobnosti domnevnega mirovnega načrta za Ukrajino
Sedež GRU v Moskvi
Novice Razkrili skupino ruskih agentov, ki pripravljajo napade v Evropi