Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Ponedeljek,
19. 9. 2011,
18.14

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 9. 2011, 18.14

9 let, 1 mesec

Domnevni kandidati za mandatarja nimajo premierskih ambicij

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Igor Lukšič, Helena Kamnar in Mitja Gaspari so za Planet Siol.net izključili možnost, da bi bili po padcu Pahorjeve vlade kandidati za položaj mandatarja.

Glede na to, da bo na jutrišnjem glasovanju o zaupnici vlada Boruta Pahorja skoraj zagotovo padla, kar je potrdila tudi naša anketa med poslanci, so v javnosti že zaokrožila imena domnevnih kandidatov za novega mandatarja. Slednji mora biti izvoljen najkasneje v 30 dneh od izglasovane nezaupnice, v nasprotnem primeru mora predsednik republike razpisati predčasne volitve. Lukšič: Ob nepodpori vladi gremo na volitve Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je za Planet Siol.net dejal, da se nanj ni nihče obrnil z idejo, da bi prevzel vlado. "Se pravi, da to ni v igri. Že večkrat sem javno povedal, da mora ta vlada dokončati mandat. Če vlada na glasovanju o zaupnici ne dobi podpore, gremo na volitve," pravi Lukšič. Kamnarjeva izključuje mandatarstvo, za Gasparija vprašanje ni aktualno Generalna sekretarka vlade Helena Kamnar je izključila možnost, da bi bila po morebitni izglasovani nezaupnici kandidatka za novo mandatarko. Iz vladne službe za razvoj in evropske zadeve, ki jo vodi minister Mitja Gaspari, pa so na enako vprašanje odgovorili: "Zadeva ni aktualna."

Türk brez komentarja o scenarijih po glasovanju o zaupnici Vprašanje smo naslovili tudi na urad predsednika republike Danila Türka, ki ima pomembno vlogi pri predlaganju kandidata za mandatarja oziroma ima pristojnost razpisati predčasne volitve.

Zanimalo nas je, ali se zdi predsedniku v primeru izglasovane nezaupnice bolje iskati novega mandatarja ali pa so boljši izhod predčasne volitve, ki so se Türku aprila letos zdele najboljša rešitev. "Predsednik republike je svoja stališča glede tega že večkrat javno pojasnil. Pred glasovanjem o zaupnici vladi dodatnih komentarjev ne bo dajal."

Pahor ne bo zahteval še enega glasovanja o zaupnici Ustava sicer predsedniku vlade omogoča, da kljub izglasovani nezaupnici zahteva ponovno glasovanje o zaupnici, a jo mora vezati na kakšno drugo odločitev državnega zbora, denimo na novo listo ministrskih kandidatov. A iz premierjevega kabineta so nam sporočili, da se Borut Pahor "ne bo še enkrat potegoval za zaupnico".

Vlada bo dobila največ 41 poslanskih glasov Pred jutrišnjim glasovanjem o zaupnici smo uspeli priklicati vse poslance, za katere ni bilo popolnoma jasno, kako bodo glasovali. Ugotovili smo, da bo proti vladi glasovalo najmanj 47 poslancev, dva bosta verjetno vzdržana, osem pa je še neodločenih. To pomeni, da vlada Boruta Pahorja ne bo dobila več kot 41 glasov poslancev, kar pomeni, da bo po jutrišnjem glasovanju opravljala le še tekoče posle.

Ker so v SDS (27 poslancev) in SLS (šest poslancev) večkrat javno zagotovili, da Pahorjeve liste kandidatov za ministre, na katero je vezana zaupnica vladi, ne bodo podprli, poslancev omenjenih strank nismo "preverjali". Vodja poslancev Zaresa Franco Juri pa je za Planet Siol.net ponovil, da bo šest poslancev glasovalo proti vladi in da sedmi, Alojzij Potočnik, ne bo podprl zaupnice.

Alojzij Potočnik se sprašuje o "dnevu potem" Potočnik nam je potrdil, da pri glasovanju "skoraj gotovo" vzdržal. Sam sicer nima nič proti predčasnim volitvam, je pa zanj zelo pomembno, kakšen bo "dan potem", torej po morebitni izglasovani zaupnici.

Zares ne ve nič o špekulacijah o novem mandatarju Franco Juri je zagotovil, da v Zaresu nimajo nič s špekulacijami o novem mandatarju. "Ne nameravamo predlagati kandidata. Če bo nezaupnica izglasovana, nastopi mesec dni časa, ko je vse odvisno od največje stranke SD in predsednika republike. Kot kaže, so bolj verjetni scenarij predčasne volitve, nimamo pa nobenih predsodkov do drugih predlogov," je dejal za Planet Siol.net.

Na vprašanje, kako bi se opredelili do morebitnega kakovostnega kandidata za mandatarja, pa je dejal, da je vse odvisno od odgovorov na vsebinska vprašanja, ki so jih odpirali v času pred izstopom iz koalicije.

DeSUS enotno proti Vseh pet poslancev DeSUS-a nam je potrdilo, da zaupnice ne bodo podprli. Njihov vodja Joško Godec je dejal, da je bila takšna odločitev izvršnega odbora stranke, ki jo "sprejemajo kot dejstvo".

Vlada je zapečatena, novi mandatar ne Franc Jurša meni, da se morajo "karte na novo premešati", da ljudje ponovno dobijo zaupanje v politiko. Ocenil je še, da je usoda vlade zapečatena, da pa je večja uganka, ali se bo pojavil kandidat za mandatarja.

Matjaž Zanoškar ne izključuje možnosti, da bi v DeSUS podprli mandatarja, a je vse odvisno od tega, kdo bi bil kandidat in kakšno sestavo vlade bi predlagal.

Battelli nima mnenja o stvari, ki ne obstaja Poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli zaupnice ne bo podprl, o novem mandatarju pa je prezgodaj govoriti. "Nimam mnenja o stvari, ki ne obstaja. Imel ga bom, če se bo kandidat predlagan," je dejal za Planet Siol.net.

Poslanec madžarske manjšine Laszslo Göncz se bo vzdržal ali pa bo proti. "Nagibam se h glasovanju proti. Državotvorno je, da se neki novi opciji omogoči nova možnost. Nimam več upanja, da bi ta struktura lahko naredila karkoli vsebinskega za dobrobit državljanov."

Barovič v SNS edini proti zaupnici? Poslanci SNS ne želijo razkriti, kako bodo glasovali. Izjema je Bogdan Barovič, ki je poudaril, da gre za njegovo osebno stališče. V nobenem primeru ne bo glasoval za zaupnico, torej bo vzdržan ali pa bo proti. Pri delu vlade vidi "totalno cankarjansko hlapčevstvo Evropi". Kritiziral pa je tudi SDS, ki kljub drugačnim napovedim ni glasovala proti rebalansu proračuna.

Jelinčič: Mediji nam ne bodo diktirali glasovanja Vodja poslancev SNS Zmago Jelinčič kljub temu, da lahko vlada pade tudi brez glasov SNS in da torej stranka ni več jeziček na tehtnici, ni želel povedati, kako bodo glasovali: "Nočemo, da mediji določajo, kako glasujemo in zakaj."

Nepovezani se nagibajo k podpori Pahorju Neznanka so tudi nepovezani poslanci, čeprav njihove izjave kažejo, da se z izjemo Andreja Magajne, ki je napovedal glasovanje proti zaupnici, nagibajo k podpori vladi. Vodja teh poslancev Franc Žnidaršič je za Planet Siol.net dejal, da alternative sedanji vladi ni in da se bodo odločili po tem, ko bo premier Pahor predstavil svojo ekipo in program dela vlade.

Poslanec Vili Rezman pa je dejal, da bi bilo vredno razmisliti o novem mandatarju, če bi imel širše zaupanje in če ne bi bil ujetnik ene ali druge politične opcije. Rezman sicer ocenjuje, da je takšna možnost malo verjetna. Alojz Posedel pa je med drugim dejal, da se mu ob sedanji politični ponudbi predčasne volitve ne zdijo dobra rešitev.

Ne spreglejte