Napovedana predstavitev monografije Kraintikhe Sinti Estraiharia avtorja Rinalda DiRicchardija – Muzge v Etnografskem muzeju odpade. Knjiga bo sicer izšla, a zaradi groženj v okrnjeni obliki.
Kot je v sporočilu za javnost zapisal Haris Tahirović, predsednik Zveze romske skupnosti Umbrella, naj bi jim izid knjige onemogočil predsednik Zveze Sintov Boris Horn z besednimi grožnjami, češ če knjiga, v kateri se omenjajo sintska imena, izide, "bodo vsi, ki so sodelovali pri izdaji knjige, plačali s krvjo".
Grožnje ob izidu knjige
V ozadju naj bi bilo dejstvo, da Sinti nočejo imeti nič skupnega z Romi, saj ne govorijo istega jezika. "V telefonskem razgovoru nam je zagrozil, da je sramota za sintsko skupnost, da si je Zveza romske skupnosti Slovenije Umbrella dovolila založništvo knjige, ki omenja tudi imena Sintov, pobitih v koncentracijskih taboriščih, čeprav vsi zgodovinski dokumenti jasno pričajo o pobitih Ciganih," je pojasnil Tahirović.
Ker spoštujejo njihove zahteve in mnenja, knjiga s tem naslovom ne bo izdana, pravi Tahirović, ki je tudi zelo razočaran, "saj bi bil že čas, da se začne govoriti tudi o drugih etničnih skupinah in nacijah, ki so trpele grozote nacističnih taborišč, in ne le o največkrat omenjenih Judih".
Avtor: Grožnje so bile prehude, zato jih bom pač izbrisal
"Knjiga bo izšla, vendar samo s cigansko zgodovino," pravi avtor knjige DiRicchardi – Muzga, sicer nekdanji generalni tajnik zveze Sintov. "Do leta 1972 smo se vsi imenovali Cigani in zgodovina Romov je samo ena. Pri Sintih gre pač za pleme. In jaz kot avtor sicer lahko pišem, kot meni ugaja, a potem nisem objektiven. Je pa res, da so bile grožnje predsedniku, da se bo pretakala kri, prevelike, zato bomo zadevo rešili na kulturen način in jih bom pač izbrisal. Hotel sem jih dvigniti iz anonimnosti (gre za okoli 130 ljudi, op.a.), zdaj pa jih bom dokončno izbrisal iz zgodovine," je za SiOL pojasnil DiRicchardi – Muzga.
Očitno so razhajanja tudi med Sinti, katerim sicer pripada tudi avtor knjige. Po njegovem mnenju nekateri nočejo spremljati sodobnega dogajanja denimo v Franciji ali Nemčiji, temveč "so etnično zaprti". "Lahko bi jih primerjali z Jehovci. Nimajo se za Rome, temveč za etnično, plemensko skupnost po drugi strani pa imajo ciganske piknike in jejo ciganski golaž; vse to zaradi neznanja, kar je še najbolj žalostno," pravi DiRicchardi.
Horn: "Rekel sem jim, da bodo knjigo podpisali s krvjo"
Predsednik zveze Sintov Boris Horn priznava, da jim je zagrozil: "Rekel sem, da bodo knjigo podpisali s krvjo. Gre za to, da smo Sinti zadnje štiri leta zbirali dokumentacijo, DiRicchardi pa je dokumentacijo pokradel, potem pa se mi pet mesecev ni javil na telefon, tudi na proslavi prejšnji teden ga ni bilo. Sam sem slučajno odkril, da bodo izdali knjigo. Halo?! Ne morejo Romi izdati knjige o Sintih, to bi morali izdati mi, ki smo zbirali dokumentacijo! Še naše pesmi so prevedli v romski jezik!" se je razburjal Horn.
"Groženj ne poznam, razen kar je v sporočilu za javnost zapisal Tahirović," pa je za SiOL povedal direktor vladnega urada za narodnosti Stanko Baluh, ki ga je sicer avtor monografije prosil za predgovor h knjigi, "a se nisem imel časa poglobiti v to problematiko". Poklical ga je tudi Horn in mu povedal, da gre pri monografiji "za ukradeno dokumentacijo, vendar jaz v njihove odnose nisem želel posegati". "Sintska skupnost je sicer precej zaprta sama vase, ima bolečo preteklost genocida", je še povedal Baluh.
Osmrtnica knjigi
Horn je še povedal, da ga na napovedano jutrišnjo predstavitev knjige, ki zadeva prav njih,niso povabili, a bodo vseeno vsi prišli. A predstavitev je odpadla, vsaj tako sporočajo na spletni strani Etnografskega muzeja, kjer je objavljena tudi osmrtnica knjige. Ta se glasi: "Osmrtnica monografiji Kraintike Sinti Estraiharia mag. Rinalda DiRicchardija: Sporočamo žalostno vest, da je knjiga, še preden je ugledala luč sveta - zamrla, ker Sinti odklanjajo vsakršno sodelovanje z Romi". Podpisani sta Zveza romske skupnosti Slovenije – Umbrella/Dežnik in društvo Romski informacijski center Anglunipe.
Niso Romi, črpajo pa denar, namenjen romski skupnosti
Tahirović sicer dodaja, da jih bodo pač pustili pri miru, a enako pričakujejo od njih: "V svetu romske skupnosti ne bomo več ščitili in zastopali njihovih interesov." Poziva tudi pristojne institucije, naj opozorijo sintsko skupnost, da naj se opredelijo, ali so Romi ali ne. "Lepo bi bilo, če bi Sinti tudi sami upoštevali svoje besede, da nimajo nič z romsko-cigansko skupnostjo, tudi jezika ne. Kako je potem mogoče, da črpajo denarna sredstva iz proračuna, ki so namenjena izključno romski skupnosti v Sloveniji?" se sprašuje Tahirović. Horn odgovarja, da so letos prvič dobili denar, "prvič so nas malo priznali".
Ali torej Sinti dobivajo denar, ki je namenjen romski skupnosti, sami pa se nimajo za Rome, smo vprašali tudi Baluha, ki je pojasnil, da je ustavno sodišče leta 2007 sprejelo odločitev, da je "sinstka skupnost lahko v interpretaciji širšega koncepta romske skupnosti, na njih pa je, ali bodo pri tem kooperativni".