Ponedeljek, 31. 8. 2015, 14.46
8 let, 7 mesecev
Direktor policije Fank: Vsi, ki kršimo prometne prepise, delamo to naklepno
Otroci so najbolj ranljivi udeleženci v prometu in čeprav so, kot je poudarila notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, v marsičem bolj dovzetni kot odrasli, pa jim izkušenj na cesti primanjkuje.
"Otroci so tudi manj predvidljivi, za njihovo varnost pa smo odgovorni prav vsi; ne le starši, temveč vsi udeleženci v prometu, zato morajo vozniki vožnjo prilagoditi," je pred začetkom šolskega leta povedala notranja ministrica.
Delo policije je le eden od vzvodov za spreminjanje prometne kulture, ko bi morala biti toleranca do alkohola ničelna. "Prometna varnost je že desetletje konstanta v policiji, a vanjo se premalo vlaga, še vedno se srečujemo tako s kadrovsko podhranjenostjo kot zastarelim voznim parkom in dotrajano opremo," je poudarila ministrica. Nekaj sredstev so sicer dobili, a v policijo je nujno konstanto vlagati, kajti varnost na cesti bodo sicer težko zagotavljali.
"Analize kažejo, da v primeru trčenja pri 50 kilometrih na uro kar 80 odstotkov udeležencev v umre, medtem ko se številka pri 30 kilometrih na uro ustavi pri desetih odstotkih," je povedal Fank.
Poudarja tudi, da se premalo zavedamo, da se pri prometnih nesrečah ne moremo izgovarjati na splet okoliščin: "Vsi, ki kršimo cestnoprometne predpise, delamo to naklepno, ne zavedajoč se posledic, ki jih ne občutijo le žrtve, temveč tudi povzročitelji."
Kot vsako leto bodo policisti prisotni na šolskih poteh, predvsem pa pred vrtci in šolami. Preverjali bodo ustavljanje voznikov pred prehodi za pešce, merili hitrost vožnje, posebej pozorni bodo tudi na uporabo varnostnih pasov.
Izvajale se bodo tako preventivne kot represivne aktivnosti. V ospredju bodo sicer najprej preventivne aktivnosti, represivno pa se bo ukrepalo proti tistim, ki opozoril o varnosti ne bodo upoštevali.