Ponedeljek, 22. 7. 2019, 20.19
5 let, 5 mesecev
Da čebelam zagotovijo hrano, jih prevažajo iz kraja v kraj #video
Slabo in nestanovitno vreme letos ponovno preglavice povzroča tudi čebelarjem. Že maja so opozarjali na 30-odstoten izpad medu, a kaže, da bo ta še precej večji, po zadnji oceni celo več kot 60-odstoten. Pašna sezona se sicer konča avgusta, a izpada ne bo več mogoče nadomestiti. Čebelarji težave rešujejo tudi tako, da čebelje družine prevažajo naokoli in lovijo dobro pašo, kot to počne Mitja Šibila iz Haloz.
Ponekod morajo čebelarji sami hraniti čebele. Med njimi je tudi čebelar Mitja Šibila iz Haloz s 350 čebeljimi družinami. Od teh ima 72 družin v prenosnem zabojniku, ki ga prevaža s pašnika na pašnik.
S čebelarstvom se ukvarja skorajda že od rojstva, leta 1949 se je s tem začel ukvarjati že njegov dedek. Tradicija se iz roda v rod nadaljuje, danes se s čebelarjenjem ukvarja vsa njegova družina.
Letošnja sezona je zelo slaba, pravi čebelar Mitja Šibila.
Zadnja dobra letina je bila leta 2010
Zadnje dobra letina je bila leta 2010, se spominja Šibila. Težava so tudi necvetoči travniki, ki jih je pred tednom dni dodatno uničila toča. S prevozi po različnih lokacijah čebelam omogoča boljšo pašo, sicer jim je treba dodajati sladkor.
"Na žalost je to edino, kar jim lahko ponudimo, narave jim, na žalost, ne moremo nadomestiti," je dejal Šibila.
Čebele so povsem odvisne od narave, zato želi število zabojnikov za prevoz družin še povečati. Zaradi vse slabših vremenskih razmer morajo pašo loviti na različnih krajih, ne samo na enem stojišču.
S prevozom v zabojnikih čebelam ponudi boljšo pašo, zato jih želi narediti še več.
Država je čebelarjem obljubila pomoč po koncu sezone
V Sloveniji je enajst tisoč čebelarjev lani pridelalo 1.746 ton medu, kar je bila solidna letina. Rekord so dosegli leta 2001, ko so pridelali 2.550 ton medu, najmanj pa so ga pridelali leta 2014, in sicer le 471 ton.
Država je čebelarjem, ki jih je v Sloveniji kar enajst tisoč, obljubila pomoč do 25 tisoč evrov, a kot je dejala Darja Majkovič, generalna direktorica Direktorata za kmetijstvo, je treba najprej počakati na konec čebelarske sezone in nato sprejeti nadaljnje ukrepe. Celotno sliko bodo dobili šele po 15. avgustu, je dejala.
V studiu oddaje Danes na Planetu je bil gost Aleš Bozovičar iz Čebelarske zveze Slovenije. Spregovoril je o napovedih za letošnje leto ter o tem, kaj je na letino najbolj vplivalo in katere vrste medu bo letos največ.
1