Ponedeljek,
18. 6. 2018,
14.38

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,39

11

Natisni članek

Natisni članek

Miro Cerar Borut Pahor Evropska komisija arbitraža

Ponedeljek, 18. 6. 2018, 14.38

6 let, 5 mesecev

Cerar: Molk Evropske komisije me zelo skrbi #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,39

11

Na mnenje Evropske komisije v povezavi s slovensko tožbo proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava se je odzval tudi premier v odstopu, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar. Meni, da je potrebno vkložiti tožbo zoper Hrvaško pred sodiščem v Luksemburgu. V sredo bo sklical vodje vseh parlamentarnih strank in jih obvestil o tožbi. Predsednih Borut Pahor je dejal, da Evropska komisija ni izpolnila pričakovanj.

Danes se izteče trimesečni rok, po katerem lahko Slovenija na Sodišču EU vloži tožbo proti Hrvaški.

Evropska komisija mnenja v povezavi s slovensko tožbo proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava ni podala. Slovenija in Hrvaška naj rešitev poiščeta sami, mi še naprej ponujamo posredovanje, so danes sporočili iz Bruslja.

Predsednik vlade Miro Cerar je v odzivu na to povedal, da bo vlada v četrtek sprejela odločitev o tožbi Hrvaške pred Sodiščem EU v Luksemburgu zaradi nespoštovanja prava EU v povezavi z neuresničevanjem arbitražne sodbe.

Kot je dodal, je koalicija o tem enotna, v sredo pa bo sklical vodje vseh parlamentarnih strank in jih obvestil o vložitvi tožbe.

Tožba bo zagotovo vložena do julija

"Na vladavini prava EU stoji in pade. Zato je pomembno, da Slovenija vloži to tožbo (...), da se s tem zagotovi standard, ki bo moral v Evropi prevladati, če ne želimo, da ta Evropa skrene v napačno smer," je poudaril Cerar.

Poudaril je še, da je vlada že ob sprožitvi postopka v marcu dobila mandat v državnem zboru, da tudi kot vlada, ki opravlja tekoče posle, lahko vloži tožbo zoper Hrvaško pred Sodiščem EU v Luxembourgu. "Sam sem zdaj prepričan, da je to treba storiti," je poudaril Cerar.

Povedal je, da bo tožba zagotovo vložena do sredine julija. Ob tem je poudaril, da bo vlada odločitev sprejela že v četrtek, za dejansko vložitev tožbe pa bo potem potrebnih še nekaj tednov, da pripravijo ustrezen prevod tožbe, ki so jo pripravili na zunanjem ministrstvu v sodelovanju tako z domačimi kot tujimi odvetniki in strokovnjaki.

Izrazil je prepričanje, da bo Sodišče EU to tožbo obravnavalo z vso resnostjo, ji tudi ugodilo in ugotovilo, "da mora Hrvaška nemudoma implementirati arbitražno odločbo". "Po tem pa res ne vidim več manevrskega prostora za kakršnakoli pravna izmikanja," je še dejal Cerar.

Jean Claude Juncker
Novice Evropska komisija brez mnenja, Slovenija sama proti Hrvaški #arbitraža #video

Cerar: To je zelo nevaren precedens za prihodnost

Ob tem je Cerar izrazil razočaranje nad ravnanjem Bruslja, od koder so danes sporočili, da Evropska komisija ne bo podala mnenja v povezavi s slovensko tožbo proti Hrvaški ter da naj državi poiščeta rešitev, komisija pa je še naprej pripravljena posredovati.

"Molk Evropske komisije me zelo skrbi, na ta način komisija ne izvršuje svoje dolžnosti", saj je varuhinja pogodb, je opozoril slovenski premier. "To je zelo nevaren precedens za prihodnost EU. To niso enostavne zadeve, zadevajo tudi območje schengena," je poudaril na novinarski konferenci.

Cerar je povedal, da bo tožba zagotovo vložena do sredine julija. Ob tem je poudaril, da bo vlada odločitev sprejela že v četrtek, vložitev tožbe pa bo nato le še stvar izvedbe.

Danilo Türk
Novice Türk: Če strankarska logika šteje več kot pravo, potem je komisija zadela avtogol #arbitraža

 

Pahor: Evropska komisija zamudila priložnost

Predsednik Borut Pahor je v izjavi za javnost dejal, da je Evropska komisija (EK) zamudila priložnost, ko bi lahko s svojim mnenjem politično in pravno okrepila prizadevanje za uveljavitev odločitve Arbitražnega sodišča

"Razumem, da ima Evropska komisija možnost in ne dolžnost, da poda svoje mnenje v skladu z 259. členom pogodbe EU. To spoštujem. Toda EK je zamudila priložnost, ko bi lahko s svojim mnenjem politično in pravno okrepila prizadevanje za uveljavitev odločitve Arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško. To sodišče je odločilo na osnovi sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, ki mu je v pomembnem deležu botrovala prav Evropska komisija," je dejal Pahor.

Kot meni, je spor glede meje z odločitvijo sodišča rešen, sicer Hrvaška ne bi bila članica Evropske unije, vsebina sporazuma pa ne bi bila del evropskega in mednarodnega prava. | Foto: STA , Kot meni, je spor glede meje z odločitvijo sodišča rešen, sicer Hrvaška ne bi bila članica Evropske unije, vsebina sporazuma pa ne bi bila del evropskega in mednarodnega prava. Foto: STA ,

Evropska komisija ni izpolnila pričakovanj

"Zdaj je med državama samo še spor glede uveljavitve te odločitve. Mnenje Evropske komisije bi lahko to uveljavitev pospešilo. To bi imelo večplastne koristne posledice za reševanje odprtih dvostranskih vprašanj med državami v JV Evropi in spoštovanje zavez in sporazumov zvezi s tem," je dodal.

"Evropska komisija ni izpolnila pričakovanja, da bi se postavila na stran evropskega in mednarodnega prava ter tako dala jasen signal, da je sporazume in odločitve sodišča potrebno spoštovati," meni Pahor, ki je kljub temu prepričan, da bo "prej ali slej meja med sosednjima državama uveljavljena skladno z odločitvijo sodišča".

Brglez: Odločitev komisije dokazuje prevlado politike nad vladavino prava

Predsednik Državnega zbora, sicer poslanec SMC Milan Brglez je poudaril, da odločitev komisije dokazuje "prevlado politike nad vladavino prava tudi na ravni EU".

Ne vidi razloga, da bi Cerarjeva vlada čakala na prihodnjo vlado, bi bilo pa po njegovem mnenju kljub temu prav, da se v DZ preveri še politični konsenz novih strank.